6 døde mbuna'er på ca. 1 måned, hjælp søges.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Renegade — 24. september 2009, 20:30

Hej..
Jeg er forholdsvis ny inden for cichlideverdenen, men valgte at mit akvarie nr 2 skulle være med mbuna cichlider..
Synes dette er fantastiske fisk.
Dog har jeg på en periode af en måned mistet 6 af de 15 yngel jeg købte af fiskehandleren..
Mit akvarie er et 180l akvastabil, med den kraftigste Fluval U4 indvendig pumpe som giver masser af strøm (bølger i vandkanten) samt ilter vandet rigtig godt.. Jeg kører med en temp. på 24-25 grader.. Mht vandskifte, skifter jeg normalt 40% vand hver anden uge, men ved ændret adfærd mm. skifter jeg 40% hver uge (vandskifte foregår vha. slamklokke).. Filteret bliver ligeledes renset hver anden uge..
Fiskene jeg har i min balje er Melanochromis auratus Fx, Maylandia estherae "Red Zebra" F2, Melanochromis Johanni F1 Chinuni, Labidochromis caeruleus Fx (Golden spec.)
Af adfærd virker nogen af dem stadig aktive, dog ikke lige så meget som i starten.. Og enkelte fisk gemmer sig bag ved pumpen, eller står og glor ind i bagsiden. Ydermere kan nævnes at fiskene nogle gange "klør" sig mod sandbunden..
Jeg har haft en pludseligt angreb af brune alger, kan dette have noget at gøre med mine fisk dør? Har dog fået en del væk ved at skifte amatur til 2 stk Sylvania Aquastar som kører med lys 12/12.
Alle fisk er ivrige efter at spise og stimer sammen ved frontruden når jeg nærmer mig, (på nær nogle enkelte).. Jeg passer ligeledes på med overfodring, (fodrer med Vitakraft Premium flagefoder) alt maden er væk i løbet af 1-2 min.

Er ved at være rimelig bekymret for at hele bestanden kan gå hen og dø, siden de virker mindre og mindre aktive, og at 6 af dem allerede er døde 🙁
De hverken gisper efter vejret, har mistet farve eller lignende, de svømmer bare ikke så meget rundt mere, og ja dør.. 🙁

Håber på nogle kan hjælpe da jeg frygter for min cichlidebestand, og er ny inden for disse fisk..

På forhånd tak...

Principia — 24. september 2009, 20:45

Det lyder godt nok mærkeligt. Hvad er det for flagfodder ??? Er det multi eller cichlidefodder ????

Renegade — 24. september 2009, 21:42

Foderet er Vitakraft tropical fish food til alle akvariefisk.. Spurgte fiskehandleren mht til mit foder, og han sagde det var helt fint til dem.

Kan lige ledes ikke se nogle "tråde" fra deres afføring m.m. så tror ikke det er foderet..

Kan det muligvis skyldes mit bundlag som er inficiret? og hvis muligt, kan man desinficere det, eller skal man have alt ud og rengjort det hele m.m.? Og hvordan får man alt bundlag op når det er vådt sand? Og uden at ridse bundpladen vel og mærke?

silenthilldk — 24. september 2009, 21:56

Det lyder meget mærkeligt...

Hvilket type bundlag bruger du? Kan du se om det er "fedtet" eller har skiftet farve?

Når du skriver at filteret bliver renset hver anden uge, hvad mener du så med rensning? Du skifter ikke filtermaterialet ud vel? Du fjerner kun lige det som "stopper" filteret til ikke?

Renegade — 24. september 2009, 21:59

Jeg bruger sand som bundlag.. Ja jeg skylder lige filteret igennem med vandet fra akvariet, skifter filter 1 gang årligt eller pr behov...

Renegade — 24. september 2009, 22:00

Kan godt være jeg skal ned og hente nogle af de strips til at teste mine værdier med.. Kan bare ikke se hvad der skulle forårsage det.. Vandværket her har ligeledes de rigtige værdier for fiskene..

nc — 24. september 2009, 23:03

Det kan være en svag stamme som fiskepusheren har haft, muligvis noget import fra østen som er vant til UV-lys og så snart der kommer en bakterie så bliver de skræmt og dør??
Ærligt så lyder det som om du gør alt rigtigt, muligvis rengør du filteret for tit, men jeg mener at de indvendige pumper jeg har kørt med også skulle renses temmeligt tit for at have et godt flow.
At akvariet er alt for lille til din besætning når de bliver voksne har jo intet at gøre med hvordan de ter sig nu. Jeg håber det bare er nogle svage individer der skal luges ud. Jeg krydser fingre og håber det bedste for dig.

Med Venlig Hilsen

NC

silenthilldk — 24. september 2009, 23:14

Hvor har du sandet fra? Jeg har hørt, at for fint sand kan pakke sig for tæt, og der kan derved opstå (gas?)lommer med diverse skidt og møg, som ikke er godt for fiskene.

Men ellers burde filterdelen jo være i orden når det blot lige bliver skyllet hurtigt...

UV teorien vil jeg nu mene at det er et long shot, men det skal absolut ikke udelukkes at dine fisk er af dårlig "kvalitet" med visse skavanker.

Har du tilført nogle ting lige inden du fik problemet? Gødning produkter, nye planter, sten mv...

Renegade — 25. september 2009, 13:48

#7 tak for omtanken, er sq også selv ret bekymret for dem.. Ved ikke om jeg bare har været ekstremt uheldig eller om jeg gør et eller andet forkert..

#8 Sandet fulgte med akvariet da jeg købte det (brugt), jeg skyllede det så igennem inden det kom ned i akvariet.. Men ved ikke om der stadig kan ha siddet nogle giftstoffer deri, som så langsomt men sikkert tager livet af mine fisk 🙁

Efter jeg fik akvariet har jeg kun tilføjet de medfølgende sten, samt lidt flere sten som jeg købte ude hos Malawi-Carsten nær Aalborg, der også har solgt mig fiskene.. Og jeg har ingen beplantning i akvariet, kun sand og sten..

Men kan jeg på nogen måde tjekke om mit bundlag fejler noget?

Og kan det være de brune alger som tager livet af fiskene? Eller napper de fint brune som grønne alger i sig?

silenthilldk — 25. september 2009, 13:53

Jeg tvivler på at de brune alger er gode for dine fisk på nogen måde... Sider det på glasset, eller lægger det sig til bunden i baljen? Smid evt. et billede på her så vi kan se hvor slemt det er... måske der er andet der lige fanger øjet ;-)

Fiskene fra Carsten burde vist være i orden, så tror ikke det er der man skal kigge efter fejl i første omgang.

Renegade — 25. september 2009, 14:06

Har som sagt prøvet at gøre mit for at få dem væk, ved køb at Sylvania Aquastar amaturer, samt sætte lystiden op til 12 timer fra 9. Og de brune alger sætter sig primært på stenene samt glasset..
Kan lige tage et billede når jeg kommer hjem i morgen og linke det herinde..
Dog skal det siges at fiskene også døde inde jeg havde problemer med brune alger.. De første 4 døde relativt hurtigt efter jeg havde fået dem hjem.. I løbet af 5 dage ca.

Hvis jeg skal skifte alt bundlaget, hvordan gøres dette med sand? Når man skal have det hele op, og uden at ridse bundpladen?

malawicarsten — 25. september 2009, 14:13

Står fiskene og gemmer sig uden at komme frem når du fodrer?
Er de sky inden de dør?

Er det symptomerne skyldes det tit bugvattersot:
http://www.malawicarsten.dk/malawilex/viewartikel.asp?id=157&lang=dk

Årsagen kan være forkert foder, for dårlig vandkvalitet, stress pga andre fisk

Oscar — 25. september 2009, 15:13

Jeg ville mene at M. Auratus og Johanii er alt for hårde til et 180 liters, det kan måske være at de "tævede" de fisk der døde. *blink*

Renegade — 26. september 2009, 20:53

Opdatering...
Da jeg kom hjem i dag, fandt jeg endnu en død fisk 🙁 Ser ud til jeg skal have en aquamor-1 behandling i gang, og håbe dette løser mine problemer..
Men når jeg ikke ved hvad problemet skyldes, hvordan sikrer jeg så at de ikke bliver syge igen?

#13 Der har ingen specielle problemer været med at fiskene slås meget eller lignende, de ud af til fungeret fint sammen..

Men ja når enkelte fisk ikke vil spise og gemmer sig ved bagruden eller pumpen, så har jeg nok fået en omgang Bugvattersot 🙁

Principia — 26. september 2009, 21:05

Lad os lige spole tilbage en gang. Hvordan er du startet op ??? Hvilken materialer har du brugt ???? Har akvariet fået lov til at modne ????? Hvor længe har det kørt ?????

Renegade — 26. september 2009, 21:19

Jeg hentede akvariet hjem for ca. 7 uger siden, og efter at have renset det, sten samt bundlag (efter bedste evne) satte jeg systemet til at køre i 2 uger for at det kunne få den rigtige balance..
Da akvariet så havde kørt med varme, pumpe og lys i 2 uger hentede 15 yngel og satte dem deri.. Fra 2 dag var der 1 enkelt fisk som hang meget stille i vandkanten og dagen efter var den død... Ingen fisk gisper efter vejret eller lignende, og med det flow og den kraft der er på pumpen kan jeg ikke tro at der ikke er ilt nok.. Derefter er da bare stille og roligt begyndt at dø.. Nogle finder jeg bare døde, andre gemmer sig enten ved bagruden eller pumpen, og få dage senere finder jeg dem døde...
Ligeledes er det kun 1 eller 2 af dem har observeret som ikke har spist, kort før deres død.
Af materialer i akvariet har jeg flamingo i bunden, bundlag af sand, samt en blanding af hvide kalksten og sten der ligner klipper (købt ved forhandler)..

Renegade — 26. september 2009, 21:21

Ydermere kan nævnes at jeg ikke kan finde udspilet øjne eller bug på nogle af fiskene.. De fleste virker til at have det fint, men er bare ikke så aktive som i starten.. Og 1 enkelt af de sidste levende gemmer sig ved bagruden/pumpen..

Principia — 26. september 2009, 21:33

Hvordan var sandet ?? Hvis det var mørkt/gråt i det, kunne det være en ide at koge det efter afskylning. det kan faktisk være at der er noget i som gør vandet surt, eller tipper ballancen nemt, så det er en forgiftning du står over for.

Jeg plejer gerne at sige, at brugt sand er noget skrammel, da det er svært at håndtere hvis det skal være rent, og fri for affaldsstoffer.

Det kan også meget vel være som Carsten siger at det måske er SOT, men det er for indlysende, og alt for nemt bare at sige, og så smide medicin i vandet, unden at finde forklaringen. Desuden er det ikke sikkert at medicinen hjælper.
Prøv at tage nogle vandværdier en gang og se hvad der er eller ikke er.

Det er svært at stille en nøjagtig dianose, på hvad det er, for det kan være 1000 ting. det man må gøre er at have is i maven og så finde ud af, hvad det i hvert fald ikke er, så skal man ikke bekymre sig om det, og kan koncentrere sig 100% om andre teorier.

For ca et år siden blev jeg ramt af sygdom. Og ved stadig ikke hvad der skete med 100% sikkerhed og finder nok heller ikke ud af det. Men det var efter et fodderskifte at det gik galt, så det kan være et pludseligt skifte deres tarme ikke kunne tåle. De havde samme symtomer som SOT, men er næsten sikker på at det var det ikke.

Renegade — 26. september 2009, 21:42

Sandet er ikke mørkt i det, men forholdsvis lyst, næsten samme farve som kalksten. Men ja har også tænkte tanken mht. sand, men har ikke rigtig ku finde svar på hvordan jeg alt sand op af bunden, og uden at ridse bundpladen? Men mandag efter arbejde kører jeg direkte ud og henter nogle test-strips og tjekker mine værdier, og så skal jeg nok opdatere herinde.. For vil godt nok gerne komme dette problem til livs, inden min første cichlide-oplevelse udvikler sig til et endnu større mareridt 🙁

Det med is i maven er svært når de næsten dør på stribe :/

Renegade — 26. september 2009, 21:44

Og hvis jeg skal i gang med at skifte bundlag m.m. kan mine cichlider så godt overleve i en spand indtil akvariet igen er kommet i balance? 2-3 uger.. Og hvor stor skal spanden så i givet fald være?

Principia — 26. september 2009, 21:53

Nu det er i, ville jeg nok have lidt is i maven, spare på fodder, tage en vandprøve, og hvis der er for meget nitrit, eller noget andet der ikke er så godt, ville jeg skifte 50 % af vandet og undlade at fodre nogen dage, og så ellers holde øje med det. Hvis man ikke kan klare det med at par vandskift i løbet af en uges tid, kan man tilsætte lidt bactozym. for at accelerere processen op. Men jeg er ikke den store tilhænger af kemi.

Men først må du låne et par målepinde eller noget, så du kan se om der er noget som ikke skal være der først. Sygdommer er for det meste noget indført, da akvariet er et lukket kredsløb, som ikke er i forbindelse med omverdenen, som en sø i naturen, hvor fugle og andet kan flyve ind over og skide.
Så ofte er der andre årsager. Og 90% af alle tilfælde er det et eller andet som man selv har gjort forkert.

Renegade — 26. september 2009, 22:39

Ja må prøve at se om den test kan give en indikation om hvad der foregår.. Tak for alle svarene 🙂 vender tilbage i starten af næste uge med opdatering.. Fortsat god weekend 🙂

Principia — 27. september 2009, 00:30

Ja men husk, der er mange gode råd her i tråden. Men der er også en del forskellige tilgange til tingene. Tag hvad du kan bruge fra hver af os, og så følg din mave fornemmelse.

mizzann — 28. september 2009, 12:46

En lille indskydelse. Har du brugt filterstater???? Hvis der ikke er de nødvendige bakterier og en god bakterieflora inden fiskene kommer i vandet, er der ikke noget der nedbryder de skadelige bakterier. Det er mit bud på hvorfor der er ubalance i dit akvarie. Og hver gang du renser dit filter kom filterstater i, så er du sikker på at der er de bakterier der skal være. Håber du kan bruge det til noget:D

/Anne

Principia — 28. september 2009, 16:04

Filter starter ?????

Renegade — 28. september 2009, 17:34

Ja hvad er filter starter? Det samme som Aquasafe?

Har nu fået foretaget en test af mine vandværdier.. Og de er følgende
NO3 - ca. 25-50 mg/l
NO2 - 0-1
GH - 8d
KH - 6d
PH - 8.0
CL2 - 0

Ifølge anvisningen ligger alle mine vandværdier hvor de skal, dog et lille vandskifte er påkrævet.. Men dette burde da ikke slå alle mine fisk ihjel?

Esben — 28. september 2009, 17:51

Hvad med fosfat niveauet?

Renegade — 28. september 2009, 18:03

#27 dette kan jeg ikke teste med denne test..

Kan ydermere konstatere endnu en fisk som ikke vil spise.. Og den er begyndt at gispe efter vejret (som om den har noget galt i halsen)..

malawicarsten — 28. september 2009, 18:10

#28

Se #12 igen...

Principia — 28. september 2009, 19:12

#29 det kan godt være, det skal ikke udlukkes. Synyes bare det lyder mærkeligt ud fra beskrivelsen.

Principia — 28. september 2009, 19:25

Der er noger forhøjet nitrat i forhold til de øvrige værdier. Og så er dit vand saltfattigt. Ellers er der ikke noget at bemærke der.
Er de oppustede at se på, ?? og slimede at røre ved ??

Og hvor mange er der tilbage ????

Renegade — 28. september 2009, 19:32

At mit vand er saltfattigt, vil det sige jeg ligefrem skal tilsætte vandet salt løbende? Og hvilket salt?
Fiskene ser ikke oppustede ud, har ikke lige haft rørt ved dem fornylig, så ved ikke mht om de er slimede..
Jeg har 6 yngel tilbage...

Principia — 28. september 2009, 19:41

tror desværre at det bedste råd jeg kan give dig, er at lade naturen gå sin gang. Medicin koster en pæn slat, og der er ingen garenti for det virker. Og så skal du nok være forsigtig med at smide noget i det akvarium igen, inden en ordenlig rengøring.
Det er nok også en af de ting der sker, som man aldrig finder et fornuftigt svar på. man kan have nogen teorier, men intet faktum.
Men jeg kan godt se det ikke er den optimale og motiverende start at få.

Men op på hesten igen. Der sker nogen gange noget man ikke selv er herre over.

mizzann — 28. september 2009, 20:41

Nogle kalder det for filter starter, men det er trezymer jeg snakker om. Det er også godt at bruge det når man har renset pumpen, og til at opstarte akvarier...

Renegade — 28. september 2009, 20:41

Ja men er bare bange for allesammen ender med at måtte lade livet, og så tvivler jeg den vilde lyst er til at starte op forfra hvis samtlige fisk dør.. 🙁

malawicarsten — 28. september 2009, 20:50

#31
Hvor ser du lige at Rene's akvarie er saltfattigt henne???

CL2 som målt i #26 er altså Klor og har intet med salt at gøre...

Alle fisk er slimede - derfor det hedder slimlag...

De symptomer de fisk udviser er der så mange tråde med her på siden og alle gange har det været bugvattersot når de står og hænger uden at ville spise.

Jeg kan kun sige at gør man intet dør alle fiskene og det er et faktum.

Principia — 28. september 2009, 21:26

36. KH 6. langt under middel. Mit vandværksvand ubehandler ligger på 12-14.

At bare sige at det er SOT, og i mange tråde, er ikke ensbetydene med at det er det vel. Du må meget undskylde at jeg har en lidt kritisk tilgang til tingene, og ikke vil komme med en specifik dianose som måske er skudt ved siden af.
det er så nemt at sige det er SOT hver gang en fisk hænger med ørene. Ligeså nemt som at sige der skal 8 kg salt i akvariet, og alle andre standart bemærkninger.

Hvis alt var så nemt, var der ikke nogen som havde syge fisk. Og undskyld mig en gang til. Men hvorfor skulle man bruge 100-300kr på en medicinering som man ikke er sikker på virker, når beløbet til medicinen næsten overstiger værdien på fiskene.

Jeg har set samme symtomer før ved indførte sygdonsting/forgiftning, ved genbrug af gamle materialer, som ikke er ordnet ordenligt.

Viden om SOT er yderst sparsomt, og dækker over så meget efterhånden. jeg kan huske tilbage i midt 80erne, dengang var det fiskedræber hver gang der var det mindste galt.
Selvom det var en 200år gammel guppy, som døde, var det fiskedræber.

Jeg spurgte i det mindste kritisk ind til problemet, for at undersøge nogen ting. Hvis du ikke er ening i min måde at håndtere det på kan jeg kun beklage. men jeg vil/kan ikke sidde bag en computerskærm og komme med en 100% dianose, på et problem, uden at stille spørgsmål. Og selv om de bliver besvaret er det ikke sikker jeg har de vise sten.

Jeg ved du er en rimelig klog og engageret fætter Carsten, som har mange år i hobbyen. men jeg tvivler på di er så synsk at næsten uanset hvad problemet eller har været du kan stille dianosen SOT helt ukrittisk. Undskyld mig.

Ps hvis vi skal til at kalde hinanden for alt muligt nu tager vi den privat.

malawicarsten — 29. september 2009, 00:32

#37

Din KH i Malawisøen er på 5 - vil da mene det er den du bør forsøge at ramme ikke den i din vandhane?

Den varierer meget fra boring til boring ligesom nitrit/nitrat gør.
Her i området svinger nitrat fra f.eks 18 til 47.

Det er lige netop derfor jeg har spurgt i #12 omkring adfærd og det er klassiske bugvattersotsymptomer se #14
Min mistanke kom allerede i #1 da der er beskrevet fisk der står og glor

Diagnosefremgangen er vi stortset enige om - bare ikke resultatet vi kommer frem til.

[citat]36.
Hvis alt var så nemt, var der ikke nogen som havde syge fisk. Og undskyld mig en gang til. Men hvorfor skulle man bruge 100-300kr på en medicinering som man ikke er sikker på virker, når beløbet til medicinen næsten overstiger værdien på fiskene.
[/citat]
Udfra det er os mennesker der har valgt at holde fiskene er det dælme også vores ansvar at behandle dem værdigt - det er vores ansvar uanset om medicinen koster mere end fiskene.
Det heller dyrevelfærd, morale og etik!

Men kan da regne ud at bliver din hund,kat kørt over så må den selv klare ærterne for dyrlægeregningen kommer til at koste mere end de 3 kr til en kugle eller 600 for en aflivning*skeptisk*

Du får da behandling på hospitalet? Det betaler du da til via skat...

Men med din holdning der til levende væsener gider jeg simpelthen ikke spilde mere krudt på det her.

Og nej jeg har ikke en grund til at kalde dig andet end ved navn.

fiero — 29. september 2009, 00:55

er nu helt enig med carsten i den her. det er helt uden tvivl SOT, uanset hvad admin siger.

jeg har kun lige nu læst det igennem nu her og er lige så sikker som carsten, allerede inden jeg havde læst hele første indlæg var det mit bud.

derudover er det ALT for mange fisk til det akvarie i længden. vil også påstå at de har fået for meget at spise, hvilket sikkert er grunden fra starten af, måske ikke lige den 1fisk, men resten.

når vi nu snakker om opstart af akvarie er der lige en MEGET vigtig ting der ikke er nævnt her. om akvariet har kørt i 10måneder uden fisk, så skal der spares MEGET på foderet, hvis der lige pludseligt blir isat 15fisk.
jeg har aldrig haft de problemer, men jeg ved også at fiskene fint klarer sig helt uden foder i flere dage/uger, så når jeg sætter et nyt akvarie op, blir det bare fyldt og står så en dag eller 2 før der kommer fisk i. ja og så blir der fodret meget sparsomt de første dage, og mængden hæver jeg LAAAANGSOMT hen over 3-4 uger eller mere, til den mængde de skal have.

Husk lige at et filter ikke bare lige kan nedbryde affald fra 15 fisk fra den dag de kommer i, det tar lige lidt tid at opbygge en bakteriekultur, der er stor nok til at kunne nedbryde den mængde affald de leverer.

HC

Principia — 29. september 2009, 16:26

#38 Jeg er enig med dig langt hen af vejen. jeg sender dig en PB.

Renegade — 5. oktober 2009, 16:55

Opdatering..
Efter en 5 dages kur med Aquamor-1 synes de resterende fisk nu i klar bedring. Den mindste yngel gemmer sig dog stadig for det meste blandt stenene, men kommer lystigt frem når den tror der kommer mad ned til den.. Så det ser ud til at jeg har haft en slem omgang af SOT..
Tak for svarene 🙂 poster herinde igen hvis der sker noget unormalt, dødsfald eller lignende.. Fortsat god mandag til alle.

malawicarsten — 6. oktober 2009, 08:09

#41

Tak

fiero — 6. oktober 2009, 09:58

lyder godt at de ser ud til at klare den, held og lykke, og husk langsom opstart på foder igen;)

Principia — 6. oktober 2009, 18:48

Det var godt det har en hældig udgang. 🙂

Renegade — 13. oktober 2009, 18:15

Opdatering..
Endnu et yngel er død, efter den lå stille på bunden og gispede(gumlede).. Den lå helt stille på enten bugen eller siden, og svømmede kun væk hvis andre fisk begyndte at bide i den.. Og kan ikke finde den mindste yngel, så ved ikke om den også er død, og endnu et yngel som gemmer sig bag ved pumpen 24/7, kommer heller ikke frem ved fodring.. Er ved at være på det stadie at alle yngel snart er døde 🙁
Tror en forbandelse hviler over mit akvarie 🙁
Anyway, ville bare lige opdatere siden det ikke endte godt alligevel 🙁
Synes det er vildt frustrerende at en glæde ved denne hobby, lige så stille er ved at ebbe ud, fordi de dør en efter en..
MVH en bekymret akvarist..

fiero — 13. oktober 2009, 19:20

ja det er da træls, men det er svært når først der er sot i baljen. det er noget af det værste der kan ske. ang behandling skal den startes meget tidligt i sygdomsforløbet for at der er gode chancer. men held og lykke alligevel, det skal nu nok gå, men det er da en rigtig træls intro at få til denne dejlige hobby.

HC

Renegade — 13. oktober 2009, 20:26

#46 Ja det er en rigtig træls start at få, kunne ikke ha gået værre 🙁 Og må sige at lysten til at gå ud og investere mange penge i nye fisk, for så at de også kan blive skyllet ud i toilettet den er næsten ved at være ikke-eksisterende.. Og ved ikke hvad jeg kan gøre anderledes.. Synes jeg har prøvet alt.. Har ligeledes prøvet at købe en rigtig malawi-mbuna blanding af flagefoder, for at udelukke at det er foderet der er problemet..
Og jeg er ikke engang sikker på at det er sot jeg har længere, eller om det skyldes andre ting.. Synes bare alle mine forsøg på at redde fiskene har været forgæves..
Har haft et selskabsakvarie i væsentligt længere tid, og der har aldrig været problemer.. Så får jeg cichlider, som skulle være meget mere hårdføre, og de dør bare på stribe.. Forstår det virkelig ikke..

Principia — 13. oktober 2009, 20:41

47. selvom man har en ide om hvad man gør, er forskellene aligevel store. Men selvom det er irreterende, er det nok tilfældighedder der gør det rammer dig. Nogen gange vælter det bare selvom man har gjort alting rigtigt, og man bliver bare skør, hvis man prøver at finde ud af hvorfor.

Renegade — 13. oktober 2009, 21:26

#48 Jamen problemet er at hvis jeg ikke finder ud af problemet, så ender jeg med at stå med endnu en balje fyldt med døde fisk.. Og det er derfor jeg så gerne vil finde ud af den konkrete årsag, uanset hvor umuligt det end måtte være..
Og finder jeg ikke årsagen, så ved jeg jo ikke hvordan jeg undgår det sker igen.. Det er det der nager mig allermest..

Patrick — 13. oktober 2009, 21:52

Jeg tror lidt problemet ligger i baljens størrelse sammenholdt med fiskevalget.

Mbunaer er meget aktive, og har de ikke pladsen til det bliver de let stressede som øger risikoen for sot.

Når alt andet bliver gjort som det skal, så kan jeg ikke rigtig se andre grunde udover som Peter siger, nogen gange, så kommer sot bare uden nogen speciel grund.

Renegade — 14. oktober 2009, 16:52

Den fisk der gemte sig bag pumpen hele tiden, måtte jeg fiske op fra bunden i dag.. Den var død, og spist op af de resterende.. Har stadig ikke fundet den mindste som også gemte sig ved pumpen..

Dan — 15. oktober 2009, 12:53

Kedeligt! Aquamore 1 indeholder stoffet nifurpirinol, som nemt kan slå bakteriekulturen i dit filter ihjel. Måske er du sluppet af med den infektion, som slog dine fisk ihjel (sot), men til gengæld må du begynde forfra med at indkøre dit filter. Læs #24 i denne tråd: http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=917340

Du bliver nok nødt til atter at måle vandværdierne. Et dårligt fungerende filter vil resultere i et forhøjet nitrit-niveau (NO2).

Renegade — 15. oktober 2009, 17:43

#52 Ja meget kedeligt :/ Jeg er tjekker jævnligt mine værdier, og de ser indtil videre ud som de skal.. Er bare i tvivl om sygdommen har været for langt fremskreden til at redde nogle af mine fisk.. Indtil videre ser det ud som om de kradser af en efter en.. Men håber selvfølgelig det bedste for de små.. Man kan direkte se på dem hvor meget de lider inden de er blevet fanget op, eller inden de er fundet døde...

Dan — 15. oktober 2009, 22:10

¨#53 OK - hvis NO2 er nul har jeg ikke andre bud på en forklaring.

Renegade — 15. oktober 2009, 23:24

#54 NO2 er 0, og NO3 ligger på ca. 25-50 inden det planlagte vandskifte i morgen...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.