hvad er chancen for af min fisk er med æg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

JanniV — 15. september 2009, 14:28

ja hvad er chancen for af min Apistogramma cacatouides er ved med æg hos dyrehandleren?

kribensismallen — 15. september 2009, 14:41

kommer jo an på hvordan dyrehandlerens akvarie ser ud

JanniV — 15. september 2009, 14:44

der var en rod ellers tomt

Kviller — 15. september 2009, 14:46

Hvis du har købt den hos den der ligger ude på kalundborg vej er sandsynligheden ret stor, de har rigtig gode forhold der efter min overbevisning.

JanniV — 15. september 2009, 14:50

nej den er fra akvariefisken.. det er fordi jeg købte kun 2 da pengepungen ikke kunne klare mere til af starte med det er 14dage siden. Er ikke sikker på det er 1.1.0 men er 80% af den ene er en hunn og det er den jeg ikke kan finde.....derfor tænkte jeg af den måske var med æg el syg

Tobiasmor — 15. september 2009, 17:22

#5

Jeg har fået at vide hos Neonfisken at man på apistogrammer tydeligt kan se kønsforskel ved at se om der er meget sort på brystfinnerne så er det nemlig en hun.

Dette passer på både mine agazzi og kakaduer

JanniV — 15. september 2009, 17:27

#5
har du billeder af dine kakaduer?

Ditlevsen — 15. september 2009, 20:19

Jeg har selv to par, og det er MEGET tydeligt at se forskel. Hannerne har rygfinnen der ligner en kakadue når den rejser fjerene, den er meget markant når den strutter, og sådan er hunnens slet ikke.

JanniV — 15. september 2009, 20:35




det her er mine fisk kan i se forskellen.

JanniV — 15. september 2009, 20:37

tror desværre af den første er ved af dø........

Tobiasmor — 15. september 2009, 21:39

Min han




Jeg har desværre ikke noget godt billed af min hun

JanniV — 15. september 2009, 21:47

hvor storer er dine?

Tobiasmor — 16. september 2009, 19:42

#12


Min han er omkring 7-8 cm og hunnen omkring 4 cm. De er fuldvoksne.

Jeg har læst i en anden tråd at du har mistet din den ene, sikke noget øv, du må ud og købe en ny.

Min erfaring med kakaduerne er ikke at de er sarte. Så jeg tror bare du har været uheldig så prøv igen, det er en sjov flot fisk med temperament når de yngler.
Så er det den lille hun på 4 cm. som passer på æg og gerne banker en stor scalare eller ancistrus malle som kommer for tæt på.

Mine har haft æg, men besluttede desværre at spise dem selv, men det var også første gang så det kan være det lykkedes senere.

JanniV — 16. september 2009, 20:06

ja det er heller ikke mit indtryk af de er sarte. jeg skal ud og kigge på en eller 2 nye her i weekenden. det er bare ikke fedt af jeg ikke ved hvad den død af.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.