Vores Discus lægger deres første æg..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lola44 — 10. september 2009, 00:03

Helt fantastisk..., vi har været så heldige her til aften, at se vores nygeligt samfundne discus par lægge deres første æg. At man kan være så heldig at se det første gang er helt vildt, men så fandt vi så også ud af, at den vi troede var hannen, var hunnen. De er kun en 13-14cm, så vi synes det er lidt tidligt, de går i et selvskabsakvarie, så vi regner ikke med at det bliver til noget, men det er da en skøn ting at opleve:).

Kludder — 10. september 2009, 00:05

Ser rigtigt godt ud 🙂

Tillykke med dem

lola44 — 10. september 2009, 00:12

Tak tak, er så stolte, ved godt at chancen for overlevelse ikke er stor, men det kunne være sjovt at se, hvordan ungerne kan komme til at se ud med de forældre. Vi havde ikke opdræt i tankerne da vi købte dem, plus min anden halvdel sidder og( "græder"), for han aner ikke hvad vi skulle gøre af dem, hvis de blev til noget:D

NielsL — 10. september 2009, 00:45

Hej
Hvilken temperatur har vandet?

krisA — 10. september 2009, 05:31

tillykke med dem, æggene bliver med stor sandsynlighed ikke til noget i alm vandhanevand.🙂

lola44 — 10. september 2009, 07:36

#4: 29-30 grader.
#5: tak, ja vi er klar over det.
Her til morgen er det svært at se hvor mange hun fik lagt, efter lyset slukkede i går, men de er der endnu og de passer godt på dem.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.