Scalare æg
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Tobiasmor — 6. september 2009, 20:47
Jeg tror dog ikke at det bliver til noget da det jo er et selskabsakvarie, men hyggeligt det er det. 😉
dyrholm — 6. september 2009, 23:13
Tobiasmor — 7. september 2009, 17:01
Mange tak og tillykke med dine.
Utroligt nok så har jeg æg endnu 😛
De fik en lille ledlampe som blev lagt ved siden af akvariet så de kunne orientere sig i nattemørket og de passer stadig godt på.
Nu er nogle af ægene hvide og nogle gule (de hvide er større end de gule) er det så de hvide der er befrugtet ??
Det ser skægt ud når de vimser tæt op ad røret og vifter ivrigt med deres brystfinner for at lufte/ilte æggene.
c sørensen — 7. september 2009, 17:18
c sørensen — 7. september 2009, 17:19
Tobiasmor — 7. september 2009, 17:23
Har du dine gående i dit 112 l ?
Jeg har faktisk overvejet om jeg kunne fjerne nogle, men jeg er ikke sikker på at det går godt med at skrabe nogen af, måske jeg heller skulle vente en dags tid endnu og se om der er nogen som begynder at vimse lidt rundt.
c sørensen — 7. september 2009, 18:10
Tobiasmor — 7. september 2009, 19:28
Kan du ikke få omkonverteret et af dine mindre akvarier eller 2 til et 250 L ??
c sørensen — 7. september 2009, 19:53
Tobiasmor — 7. september 2009, 20:09
ahh han må da nok kunne se at du vil blive ked af det hvis du skal af med dine scalare.
Jeg fik mit 230 L selvom gemalen havde nedlagt veto, da han godt kunne lide scalarene og syntes det var synd hvis de skulle sælges eller aflives (jeg vidste jo godt de ville blive for store da jeg købte dem til mit 112 L, nogen der siger kvindelist 😀 😀)
Tobiasmor — 8. september 2009, 20:22
Måske næste gang jeg kan redde nogle æg, men alt i alt en rigtig hyggelig oplevelse 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.