Dværgcichlider

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Geniet1973 — 21. august 2009, 11:42

Hej alle

jeg går og planlægger at få lidt dværgcichlider i mit ene 96 ltr. akvarie:) er der nogen der ved om der skulle være nogle problemer i at have 2 arter i den størrelse akvarie..

jeg tænker på Apistogramma cacatouides par og et Nannacara anomala par..

Lars

Hugo — 21. august 2009, 12:23

Jeg ville selv nøjes med en art i så lille en pyt 😀

jon — 21. august 2009, 12:52

Jeg har haft nanancara og apistogramma sammen uden problemer.
Hvis det var to apistogramma-arter eller en sommerfuglecichlide og en apistogramma var det noget andet...

Lav nogle klart definerede revir-grænser med rødder, sten og (eller) planter og sæt dem i akvariet samtidig, så den ene ikke når at få ejerfornemmelser over hele akvariet, så tror jeg godt det kan lade sig gøre.

Mvh Jon

c sørensen — 21. august 2009, 13:43

#3 Altså jeg har et sommerfuglecichlide og Apistogramma Viejita par i samme 112L. Helt uden problemer. Men 2 apistogramma par ville jeg nok heller ikke. Jo Viejitaen og niejseni synes jeg faktisk ikke giver problemer sammen. De ligner heller ikke hinanden.

c sørensen — 21. august 2009, 13:45

#4 Og så staves det Apistogramma Nijsseni - det var lige en slåfejl.

Hugo — 21. august 2009, 14:36

Her er erfaringerne anderledes, en af de værste børster vi har er netop en viejta , den pelser simpelthen alt hvad der minder om cichlider. Og det i et 250l pyt med mange planter og trærødder til at give grænser.
Den gang det var ungfisk, havde vi heller ikke problemer.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.