21 l kører

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bome — 19. august 2009, 14:35

Akvariet er mit andet akvarie. Jeg har i forvejen et 54 liter, men der manglede ligesom noget på mit skrivebord 🙂 Efter mange overvejelser mht dekoration og undersøgelse af hvad/hvilket der kan gå i et 21 l akvarium har jeg nu "overstået" sidste step efter godt en måneds forberedelse: Dyrene er flyttet ind.
Stenene er samlet i min "baghave", fladstrand her i Frederikshavn. Det er simple sten som jeg mente ville virke godt med resten af akvariet - og så var de gratis :-). Roden er en red-moore rod købt i dyre domme.
Planterne ka jeg ikke huske specifikt hvad hedder.
Ydermere har jeg valgt en kampbandit (betta splendens) og en zebra snegl (og jeg ska da eddersparkme love for den bette dævl arbejder for sagen - hvis der er noget i vejen hvor den ska til bliver det sgu bare flyttet :O)
Hvis jeg selv skal sige det, syntes jeg det er blevet et meget godt resultat. Planterne skal naturligvis gro mere til - men den tid, den sorg. Kom med noget kritik 🙂

Park — 19. august 2009, 16:34

Jeg synes, at det er for "opstillet/unaturligt" til min smag - kig i denne artikel, så vil du få forklaret, hvorfor jeg synes det 😉

http://www.akvarieplanter.dk/aquascaping.html

Det er bare nogle små rettelser, der vil betyde alverden for indtrykket af akvariet.

En baggrund på - ensfarvet - ikke med motiv! 😉

Roden flyttes til den ene eller anden side - ikke lige i midten!

De bagerste planter (hygrophilia siamensis 53B ligner det) samles lidt i en gruppe eller 2 - så de ikke danne en mur - de bliver ret STORE, skal du overveje!

Lidt mere skråning på bundlaget - så der kommer mere dybde i akvariet! 😉

Og så mangler der lidt mellemgrundsplanter - efter min mening!

Men håber, at du kan bruge nogle af tingene! 😉

Sølz — 19. august 2009, 16:56

Hej bome,
Det er en rigtig flot kampfiske-han, du der har fået dig. Han har fået sig en rigtig god luksusbolig hos dig - tillykke med ham:)

Jeg vil give #2 ret i, at det kan virke som en mur, med de bagerste planter, som ganske rigtigt bliver ret så store og er ret så hurtigtvoksende. #2 kan også have ret i sit forslag til placering dem og din rod.

Når det så er sagt, så synes jeg da liiige man skal "klappe hesten", da det trods alt kun er et 21 liters akvaium, hvor det altså kan være vanskeligt at "aquascape". Du kan dog sagtens blve fint inspireret ved at følge Parks link - det kan man blive klogere af.
Jeg synes, du har fundet nogle pæne sten, der passer helt fint med underlaget.😀

Park — 19. august 2009, 16:58

Ja, men netop i så lille et akvarie er det vigtigt, at man får det til at se så stort ud som muligt - ikke nødvendigvis et scape, men man kan tage de bedste teknikker derfra og bruge 😉

Sølz — 19. august 2009, 17:01

#4,
Er i princippet ganske enig, men det kan være pokkers svært i et 21-liters akvarium;)

bome — 19. august 2009, 23:04

Tak for kritikken.
Ja det er en skide flot kampfisk og han er bare hidsig - han går amok over det mindste spejlbillede af sig selv og stiller sig på bagben hvorefter hans "geddeskæg" blusser helt op i en knaldrød farve og finderne bliver helt stive og glitrer i lyset 😎 oven i hatten er han skide nysgerrig hvilket jeg generelt godt kan lide ved kampfisk - de har nærmest "personlighed" hehe
"muren" af planter i baggrunden er faktisk meningen. Tænkte det ku være flot for at lave en "levende" baggrund". Det at aquascape er man jo ikke helt habil i endnu - har kun haft med akvarier at gøre siden marts, men man lærer sgu meget af folkene på hjemmesiden her 🙂
Har prøvet at tegne en oversigt over hvordan planterne er placeret i akvariet for kunne godt tænke mig at vide hvad du helt excact mener med "mellemgrundsplanter" for det sku jeg da mene jeg har? 😛
Roden har rimelig lange grene så den er svært at placere i den ene side 🙂

Park — 19. august 2009, 23:18

Tja, en lille anubias bundet på roden ville kunne udgøre en mellemgrundsplante, en cryptocoryne art mellem stenene eller bag dem, mos på nogle af stenene/roden ville også gøre meget!

Mellemgrundsplanter er med til at skjule de nøgne/ranglede stængler der som regel kommer på baggrundsplanterne 😉 Og er med til at give dybdevirkningen! Eks.http://www.aquascapingworld.com/gallery/images/1/1_4.jpg - Her lader man ikke bare blikket glide fra de meget lave planter forrest op til toppen af din mur bagerst. Sådan har jeg det ihvert fald med din indretning lige nu.

Men det er dig, der kigger på det til daglig 😉

bome — 19. august 2009, 23:21

Hmm ja jeg forstår godt din pointe - Der er et lidt for stort skel imellem for og baggrund som det er nu.
Men der er måske lidt for langt ned til himlen hvis jeg sætter det mål, som på billedet der 😛
Men tak for tippet. Jeg vil prøve at kigge efter planterne og mosset i den lokale

Park — 19. august 2009, 23:26

Billedet var også kun for at komme med et eksempel... Har vidst et link til nogle små akvarier, prøver lige at finde det! 😛

Park — 19. august 2009, 23:29

Her er linket : http://www.pbase.com/plantella/interzoo2008tetra - det er alle 20 l. 😉

Park — 19. august 2009, 23:30

Og se lige bort fra alt legetøjet han har i 😀

Sølz — 20. august 2009, 00:47

Hej #10,
Det var dog et fedt link til nogle ualmindelige flotte akvarier. Jeg er mest imponeret over de 20-liters, da det er der, det er allesværest at få et flot udseende. Bare det at håndtere planter og sten i så lille et rum - det er dælme svært.
Tak for linket;)

Park — 20. august 2009, 01:13

Det var da så lidt!!! Hvis du synes de er små, så kig her : http://www.akvaristikayu.com/Octopus%20aquascaping/Gallery.htm - kig under nano tanks!!! *blink**blink**blink*

Park — 20. august 2009, 01:18

Der er også lidt her : http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=866612 😉

Sølz — 20. august 2009, 01:21

Hej Park,
Jeg er imponeret - 8 ml, så er man altså ret så fingernem.
De små akvarier er flotte - og ikke så dårlige at lade sig inspirere af, når/hvis man liiige synes, at man skal omlægge sit lille akvarium:)

Park — 20. august 2009, 01:23

Præcis, men det kræver lige mere end man tror! 😉😛 Og fede pølsefingre skal man ikke have!

bome — 20. august 2009, 17:00

Har fulgt dit råd lidt så har flyttet roden til venstre og samlet stenene o lavet et lille "bjerg" i højre side. Har tænkt mig at tage ned i den lokale og se om jeg kan finde lidt mos til roden eller stenene 🙂

Trine gurami — 20. august 2009, 17:14

jeg har lige et link hvis du vil se på lidt forskellige akvarier
jeg er selv blevet inspireret af flere af dem 😀
http://www.aquariumdesigngroup.com/

bome — 20. august 2009, 18:08

hold da kæft - det er sgu vidst ikke underklassen de arbejder for, de her ADG *blink*

Park — 21. august 2009, 00:25

Hvis du er interesseret i flere links til inspiration, siger du bare til 😉

bome — 21. august 2009, 23:03

Jo tak- havde da lidt at gå efter. har møbleret lidt om og syntes efterhånden at det bliver bedre. mangler bare en baggrund nu - og så tiden til at det gror ordentlig til 🙂

Park — 21. august 2009, 23:08

Det er blevet meget bedre!!!😉

Lidt flere links:
- http://www.aquascapingworld.com/
- http://showcase.aquatic-gardeners.org/2008.cgi?&op=ishowcase&cate...
- http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=categor...
- http://www.adana.co.jp/aj_web/na/layout/index.html
- http://www.adana-usa.com/index.php?main_page=afa_portfolio
- http://www.oliver-knott.com/

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.