Fællestråd til Ullits´ gødningsprojekt :o)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
snoopyzrainbow — 17. august 2009, 07:06
Jeg ynes det kunne være spændende at følge udviklingen hos hinanden, dele råd og tips, og se hinandens akvarier gro til i skønne planter,mens vi alle lærer:D
Samtidig kunne det også være en hjælp til andre,der måske står og vejer for og imod, at prøve med gødning til deres akvarier.?
Jeg håber at se en masse glade mennesker i tråden, og håber I andre vil kigge med på vejen, og måske lade Jer inspirere 🙂
Det kunne være fint hvis I der deltager i projektet, vil starte med at poste et før-billede af Jeres akvarie, samt måske lige en hurtig gang data om det,bare lige det mest basale,såsom str.,vandskiftemønster, lys,planter og evt.hvilke fisk I har i? Og så tænkte jeg at vi ellers kunne opdatere hen ad vejen, når vi fx.indsender fotos til Ullits, at vi så også lige smider et her i tråden, så vi kan se forskellen hos hinanden?
Jeg skal lige have min adapter til mit cam hjem igen, manden har lånt den idag på arbejde,men poster i aften:)
Ellers er der vel ikke så meget andet end at sige pøj pøj til alle deltagere og må Jeres planter gro som sindssyge:D
Maj-Britt,Område 2
Ps..var lidt i tvivl om hvor jeg skal poste tråden, men eftersom der vil blive rykket,forhåbentligt, en masse billeder ind,tænkte jeg at det var mest passende her..
jery — 17. august 2009, 07:20
Kludder — 17. august 2009, 07:31
Har dog ikke selv meldt mig til. Hvorfor ved jeg ikke..?
Måske kan det være at jeg er i tvivl ang gødning..😐
Når man snakker om bundlagsgødning forstår jeg det på den måde at det er noget som ligger under gruset eller hva man nu har af bundlag..
Ønsker nemlig ikke at tømme mit akvarie "igen" for at gøde det, hvis i forstår..
Men man skal vel sige at man er frisk på at prøve det.. Men vil dog gerne se nogle billeder når det kommer til stykket..
Bruger selv den dag idag gødning fra Happy Life, Synes den virker OK..
Jan Persson — 17. august 2009, 07:53
redep — 17. august 2009, 08:23
Det bliver rigtig spøndende...
Onkel Molle — 17. august 2009, 08:33
Du behøver ikke tømme dit akvarium for at bruge bundlagsgødning. Der er forskellige produkter i handelen, og Ullits laver også nogle lerkugler til at stikke ned ved rødderne.
#1
Super idé. Desværre har vi ikke pt. et kamera, der tager billeder, jeg vil være bekendt at lægge ud til offentlig beskuelse.
snoopyzrainbow — 17. august 2009, 09:40
Er glad for at se så mange deltagere herinde, er sikker på det nok skal blive helt godt, venter spændt, har det lidt som et barn op til juleaften hehe..
Klaus, det er da bare at få smidt en ansøgning afsted til Ullits, hvis du er i et af de områder han mangler deltagere for, * lokke-lokke-lokke*
Anita — 17. august 2009, 09:52
Jeg er også med i "testen" bor på djursland
Det er min datters 56 liters akvarie der står for skud 🙂
Vi gøder med gødning fra Jørn, og er meget glade for det... så det er spændende at se om den nye gødning laver en forskel i akvariet, i forhold til den tilpassede gødning vi bruger nu. Vi har også lerkugler i bundlaget
Vi har næsten lige sat et nyt lysstofrør i akvariet, da det havde dårligt plantelys, så nu har det et osram 15w farve 865.planterne ser rigtig fine ud nu, men gror ikke så hurtigt pga det manglende lys, så nu får vi se om de giver sig til at vokse med raketfart 😀
For mit det store akvarie der gror planterne helt vildt, luger ud hver uge ...
lola44 — 17. august 2009, 13:35
#7: kan godt forstå du glæder dig som et lille barn op til jul, jeg har det næsten på samme måde, jeg blev så glad da jeg fik grønt lys fra ullits. Har kun haft problemer med det akvarie jeg er tilmeldt med, så jeg glæder mig til at komme igang og forhåbenligt se gode resultater.
Vi fik nyt kamera i weekenden så vi skal lige ha taget nogle nye billeder i aften, for bedre at kunne sammenligne, i stedet for billeder fra flere kameraer.
Må jeg spørge om hvilke akvarier i forskellige har og hvor i er fra?, det kunne da være godt til sammenligninger (synes jeg da).
Så begynder jeg: har et 200L med fire discus, rød neon, 12- 13 L- maller (240, 201) og div. rensefisk, planter: for mange og ligner noget der er løgn.
snoopyzrainbow — 17. august 2009, 14:02
Jeg deltager med: 54l m.1 rør 827, og så skal jeg ha installeret et rør mere,inden projektet skydes igang. Det skal så være en 865.
Mit filter er et Fluval U2.
Jeg gøder ikke pt. i akvariet, men har med jævne mellemrum problemer med at der kommer algesuppe..🙁 Sidste gang krævede det også en totalt omlægning af akvariet..
Planter: Echinodorus bleheri, vallisneria nana et eller andet, cryptocoryne wendtii brown, 3 ukendte planter, limna minor, pistia stratiodes, limnophilia sessiflora, anubias nana.
Beboes af 4.10 betta simplex (nogen der mangler hunner?😛 )samt en røvfuld gule mysteriesnegle og en håndfuld rcs.
Jeg skifter vand i alle mine akvarier 1 gang ugentligt, 25%. Der er pt. en temperatur på 26 grader. Billeder følger i aften;)
Henrio — 17. august 2009, 14:16
Trigon 190L med intern pumpe og 2 x 18w lys alt for lidt jf. Jørn - så har oprettet en tråd for at finde ud af hvordan jeg får mere lys i baljen.
Skifter ca. 25% vand hver uge og bruger Easycarbo samt noget bundgødning.
Planter: Anubias, hornblad og nogle som Jørn er ved at identificere
Fisk: Kribensis (pt. ynglende), rødnæser, Neon, Ancistrus SP og enkelt amano reje 😛
Kludder — 17. august 2009, 16:32
Hej Majbritt.
Det er nok en mulighed som skal prøves.
Men det bliver ikke med det store akvarie til at starte med. Er nemlig ved at lave alle mine reoler om, så der kommer bundlag og masser af plante i dem alle (næsten alle). Det kunne være at man skulle begynde dem.
snoopyzrainbow — 17. august 2009, 17:09
snoopyzrainbow — 27. august 2009, 10:56
Pumpen blev for mit vedkommende skiftet ud med en anden, så det blev ikke en fluval u2 alligevel.
lola44 — 27. august 2009, 11:50
Her er mit 200L, ikke kønt.*uhh*
Anita — 27. august 2009, 20:34
rigtig god ide at sætte start billeder ind, her er vores 56 liters der skal med i testen.. I må bære over med mig, er absolut ikke den bedste akvariefotograf 🙂
Vi bor på Djursland område 3
Vi går i gang med det nye gødning om 9 dage....
svarholt — 27. august 2009, 20:43
ja her mit så. Er begyndt idag med at gøde...
Her er testplanterne
redep — 27. august 2009, 20:48
mbrander — 27. august 2009, 20:59
Her et foto af mit akvarium, område 4 sønderjylland
Jan Persson — 27. august 2009, 22:30
54 liter - område 3 Østjylland
lola44 — 27. august 2009, 22:56
TheViking — 27. august 2009, 23:41
Ullits — 28. august 2009, 02:53
Ullits — 28. august 2009, 02:59
det er lidt uden for den oprindelige test, men jeg synes hvis de vil deltage i tråden her med de erfaringer de måtte gøre sig, at de så skal være velkommen til det...
men der er ikke tale om egentlige testplanter som i denne test, men snarere for at få et indtryk af hvor fint det går med en gødning uden nitrat i det område, og også om det kunne være interessant at fremstille en nitratfri Aalborg.gødning...
newfish — 28. august 2009, 05:50
jeg følger lige lidt med på sidelinien . jeg har mest yngleakvarier så det er ikke planter jeg bruger mest tid på . dog har jeg et 720 og et 250 i stuen som er med planter , bestemt ikke noget særligt , men det skal der hen af vejen laves lidt om på.
desuden har jeg 2 akvarier med rejer hvori jeg smider overskud af planter i ( ligger bare i vandet og bruges efter behov )
snoopyzrainbow — 28. august 2009, 08:52
Glæder mig meget til at se forandringerne senere hen.. måske min tålmodighed kommer en anelse på prøve*rødmer*😛
Henrio — 28. august 2009, 09:46
Jeg skal lige søndag omrokere lidt på det hele i forbindelse med pumpeskift - så jeg starter op på søndag og smider et billede på.
#8 planten du har nederst skulle være en kødædende flydeplante jf. Jørn utricularia aurea
http://aquaflora.dk/plant-d/besk/utricul.html
Jan Persson — 30. august 2009, 15:45
Etiketterne er forholdsvis nemme at pille af poserne - og bedst af alt, så klistrer de stadig 😛
De kan så sættes på flaskerne i stedet.
snoopyzrainbow — 30. august 2009, 16:07
Bruger #136780 — 30. august 2009, 16:29
Er begyndt at gøde i dag. Startede med CO2 i fredags. Så nu kan man ikke andet end at vente.
Akvariet har kørt cirka 2 måneder.
Og så mit lille trick: har monteret noget 4/6 mm slange på min doseringssprøjte, og afmålt hvormeget 1 og 3 ml er (som er det jeg skal give mit lille akvarie). Kan fortælle at 1 ml er cirka 98 mm slange. Gør det noget lettere at bruge sodavandsflasker med lille åbning.
redep — 30. august 2009, 17:39
Planterne er kommet hjem... Tak for det Jørn.. 🙂
Så mangler jeg bare at få den lampe hjem jeg har bestilt...
Henrio — 30. august 2009, 20:27
Og et af planterne
h_mejl — 30. august 2009, 21:08
men her er et af hele akv.
og her er et af testplanterne
Ullits — 31. august 2009, 04:20
men det vil ændre sig til det færdige produkt, der bliver printet vandfast...
smart lille løsning, med den slange... når færdigproduktet engang kommer vil det være tilsvarende flasker som Tropica bruger, der er en doseringsbeholder indbygget, derfra kan det lade sig gøre at suge selv små doseringer op direkte ved hjælp af kanylesprøjten, men i en anden flaske er det en smart løsning synes jeg...
Testplanterne er emerst dyrkede og i skal forvente at de forandrer sig en del... og er iøvrigt en Bacopa og henholdsvis en Althernanthera art...ved ikke lige hvilken specifikt, men det kan være vi kan se det henad vejen.....
snoopyzrainbow — 31. august 2009, 08:28
Tænkte på, er gødningen "Farlig" for yngel af div. fisk/snegle/maller ? Det var en tanke der lige strejfede mig igår, i og med jeg har yngel fra mine pansermaller pt, og bruger jo vandet fra mit 54l, hvor æggene er lagt, til at skifte med i min ynglekasse..Men kan det skade dem? Umiddelbart ser de ud til at klare sig over al forventning, de er vokset ret hrtigt denne gang, og har ikke mistet en eneste, der plejer ellers at være et lille frafald, og synes de plejer at vokse noget langsommere.. men måske det bare er "ønsketænkning" 😀 Men tænkte det måske var relevant at spørge, kunne være der sad andre derude, med samme tanker *rødmer*
Ullits — 31. august 2009, 16:05
jeg kan helt klart afkræfte at der skulle være nogen som helst risiko ved at anvende gødningen med den forskriftsmæssige dosering, selv ved større mængder er der ingen risiko... det er noget andet hvis man tømmer hele doseringen til en måneds forbrug i akvariet på en gang, så er der tale om temmelig store mængder... og der vil der formentlig være en risiko, ... men i forbindelse med den daglige dosering, der forbruger planterne langt størstedelen af den...
jeg har "bekendtskaber" der har anvendt gødningen igennem lang lang tid og har ynglet flere tusind rejer og flere hundrede pansermaller uden problemer, så det er jeg helt tryg ved.... at der ikkke er den mindste risiko overhovedet....
om det kan have en gavnlig virkning på tilvækst vil jeg ikke helt afskrive, for der er visse elementer i gødningen der bl.a. bliver brugt medicinsk, ved f.eks. forstoppelse, så et større indhold af visse af disse kunne måske forbedre fiskenes stofskifte/næringsoptag, men det er ikke noget jeg har nogen form for belæg for at udtale mig om, men teoretisk kunne det være en mulighed...
redep — 7. september 2009, 22:57
Bruger #136780 — 7. september 2009, 23:33
hvad er det for en lampe du har købt - og hvor?
redep — 7. september 2009, 23:36
snoopyzrainbow — 12. september 2009, 15:32
Mine testplanter er virkelig skudt i vejret, de er helt oppe i vandoverflade med øverste blade.
Desværre har jeg fået en kæmpe algeopblomstring, hvilket er virkelig træls, men jeg kniber måsen sammen og holder ud. Vandet er helt tåget og virkelig uklart, og det er ret svært at se ind.. Ih hvor det irriterer mig.. Men Jørn siger at det nok skal gå væk igen, og at jeg indtil da bare skal børste algerne af planterne, så jeg sætter min lid til ham, og følger hans råd 🙂 Det er sådan nogle brune alger der er kommet, sidder på alle planterne, og ligner lidt støv.. Er der andre der oplever lignende? Jeg har også opdaget at jeg har bittesmå bobler siddende langs alle bladene, jeg går ud fra det er co2, synes ikke jeg har oplevet det før. Håber det er en god ting, har spurgt Jørn ihvertfald, så må vi se om det er et positivt svar han vender tilbage med. Mine echinodorus bleheri, som havde været udsat for en hidsig ancistrus, er kommet sig ret flot allerede. Tilgengæld er bladende på min cryptocoryner reduceret til en stængel. De er fuldstændig rippet.. Jeg har fjernet de gule mysteriesnegle jeg havde i baljen, ikke at jeg tror det er dem, men man ved aldrig, og så en del mose og posthorns snegle. Jeg har anentome Helena i baljen, men ved rent faktisk ikke om de har tendens til at gå på planter?
Jeg har som sagt Betta simplex og kobberpansermaller i, men har aldrig oplevet de har været hårde ved planterne, mine cryptoer var fine før ihvertfald, men skal selvfølgelig ikke kunne udelukke at de kunne gå på planterne. Hvis andre har andre erfaringer med simplex eller coryer, så skriv endelig.
Nå men altså det var status herfra lige nu:)
redep — 12. september 2009, 15:38
jery — 12. september 2009, 15:51
Du skulle nok have startet med AquaSafe før gødningsændringen; nu ved jeg ikke, om det gør nogen forskel.
Jan Persson — 12. september 2009, 15:59
Voldsom vækst i specielt Vallisneria og Echinodorus planterne, begyndende nedsmeltning af Crypotocoryne Wendtii samt en voldsom opblomstring af såvel brune alger som tråd alger.
snoopyzrainbow — 12. september 2009, 16:01
#41 og 42: har aldrig haft problemer med mine cryptocoryner før, heller ikke ved flyt fra et akvarie til et andet. Og de er ikke smeltet, de er spist. Jeg har tidl. fået nogle der var smeltet, og har en anden plante pt, som også er smeltet, og mine cryptoer ser slet ikke sån ud.
jery — 12. september 2009, 16:15
Jeg har mange forskellige Cryptoer, incl. nogle, der ikke er i handelen, og jeg har ikke lyst til at se, hvad der eventuelt skulle ske uden AquaSafe.
snoopyzrainbow — 12. september 2009, 16:34
Jeg ville nok også være mere ømskindet overfor mine, hvis de var mere sjældne;)
Ullits — 13. september 2009, 01:50
flere har forbedret deres lys samtidig med at de nu begynder på gødning og for den sags skyld også som minimum tilsætter kulstof iform af easy carbo... det giver nogen store ændringer i akvariet på een gang...
algerne er formentlig kommet uanset om der er tilsat gødning eller ej, men det bliver der rettet op på, som i skriver vil der være stor forskel på hvor hurtigt planterne reagerer og det kommer også meget an på hvor stort et overskud de hver især har, her tænker jeg på om det er nyindkøbte planter der kommer med en stor buffer fra gartneriet eller det er planter der i forvejen har stået i akvariet og har manglet næringsstoffer...
Både echinodorus og cryptocorynerne vil i stor udstrækning nyde godt af lerkuglerne i bunden og er nogle af de planter der udnytter dette bedst...
indtil planterne rigtig kommer igang, er man nødt til at fjerne og holde algerne nede manuelt, så skal planterne nok efterhånden begynde at tage over og er i konsekvente nok, vil jeg mene at der vil blive tale om en forbedring i løbet af de næste 14 dage...
gamle blade der er kasseret af planterne vil formentlig også kunne give endnu flere alger, da både gødning og et forbedret lys, sætter planterne i et højere gear og derved vil de helt klart kunne udskille mere kulhydrat den vej, som er guf for algerne... efterhånden som plantevæksten bliver bedre, fjerner man de gamle blade inkl. algerne og på den måde bliver man efterhånden problemet kvit....
har man tidligere brugt anden gødning der hovedsagelig er baseret på mikro gødning er en af de ting jeg har konstateret at netop manglen på makro og et overskud af mikro kan give brune alger og blade der er oversået med denne brunalge, men efterhånden som makrogødningen gør sin virkning aftager disse alger hurtigt, der er dog en enkelt ting man skal holde sig for øje med de brune og det er nu hvor vi kommer ind i vinerhalvåret, så er der en tendens til at akvarierne særlig de der ikke anvendes varme i, falder en smule i temperatur og kommer temperaturen ned på 23-24 grader, kan det få denne brungalge til at hænge fast i akvariet, det kan så løses ved at hæve temp. et par grader, så forsvinder disse alger som oftest i løbet af 3 dage...
Nu efter 14 dages indkøring bliver der også skruet op for gødningen og det er så ud fra den device at planterne først skal vænne sig til at der er bedre forhold i vente, samt at starter man ud med fuldt gødningsprogram, vil der være en teoretisk chance for at det hovedsagelig er algerne der vil nyde godt af den gødning der tilføres, så var der blevet kørt på med fuld dosis fra start, ville jeg forvente at algerne havde været nærværende i større antal end de er idag, men som sagt med den optrapning prøver vi at holde det på et minimum og som det er med alger i alle henseende, så er det en tålmodigheds test, og man skal tro på det man foretager sig er det rigtige, så bliver det belønnet når skuden vender, for det gør den, når planterne har adgang til alt det de har brug for... og det kommer så nu for de der startede til den planlagte tid...
så hold tungen lige i munden og så vil der som sagt formentlig kunne ses ændringer i løbet af de næste 14 dage....
Midtjylland — 29. september 2009, 10:15
Anita — 29. september 2009, 11:00
Her går det strålende, alt gror og er flot grønt ... testplanten har fået nogle flotte rødlige blade i toppen på nogle af stænglerne.Så alt i alt er alt fint her 😀
I får lige et billede fra sidst jeg har taget, skal nemlig først tage igen på mandag 🙂
mbrander — 29. september 2009, 16:38
Jan Persson — 29. september 2009, 19:41
Syntes ærlig talt, at det er for dårligt når folk melder sig til et sådan projekt, som virkelig er lagt seriøst op, at man så ikke engang gider melde tilbage eller give lyd.
Det er ærgerligt og Jørn fortjener bedre 🙁
Anita — 29. september 2009, 20:18
Hej Jan
Jeg er helt enig med dig, det er ærgerligt for Jørn, han har virkelig lagt mange timer i det projekt ... så folkens i må på banen 🙂
snoopyzrainbow — 29. september 2009, 20:46
Mine echinodorus er iøvrigt kommet sig fuldstændigt, og mine cryptocoryner er begyndt at trives, så det går fint fremad:)
snoopyzrainbow — 29. september 2009, 20:51
Anita — 29. september 2009, 20:55
Det er da dejligt at høre at det er vendt nu for dig Majbrit 🙂 Godt du fandt din tålmodighed frem ... det er nemlig rigtig god gødning Jørn laver, det skal bare have tid til at komme i gang 😀
Må vi ikke se et nyt billede ??
redep — 29. september 2009, 21:49
Jeg var meget plaget af de sedvanlige brunalger, men de er ved at forsvinde... Jeg har dog fået blågrønne alger og går i gang med behandling i mergen... Poster et billede efter endt behandling...
Jeg har dog jevnligt kontkt med Jørn...
Henrio — 29. september 2009, 21:56
ps. #50 er du sikker på den der trold ikke spiser fiskene - han ser sulten ud 😀
redep — 29. september 2009, 23:02
lola44 — 30. september 2009, 00:16
Ja da også hos jer andre, her er der kun to planter der tar fat, resten er stadig noget skidt.
Hvad gør i?, har i fået noget tryllepulver med som jeg ikke har*blink*.
Mine grantræer har fået fart på, men var nødt til at nippe dem kaftigt tilbage i fredags, der var de vokset over 20cm på fire dage og lå som et stort tykt tæppe i overfladen, så der kom ikke lys til resten, plus andemaden havde fået gode grobetingelser i tæppet.
Ullits — 30. september 2009, 03:07
#59 Lonnie, det er rigtig gode tegn, du har i dit akvarium, der skal først lige noget tilløb til, men alene at både dit hornblad formentlig altså grantræerne viser den vækst samt ikke mindst at andemaden gror, andemad er en rigtig god indikator for at makro-niveauerne i akvariet er ved at være på plads... så alt i alt er det gode tegn, jeg kan jo også se ud af de tilsendte billeder at dine echinodorus nye blade er fint lyserøde og er helt sunde... så lige et par ting, som måske også kan gavne andre...
det er vigtigt at man fjerner flydeplanter og som sådan også andemad der ligger i toppen af akvariet, der skal ikke så meget til af den slags, før det kan tage en hel del at lyset ... og denne mangel på lys vil selvfølgelig gå mærkbart ud over de planter der står længere nede, så det er meget vigtigt at i husker denne side af sagen, vil i ikke have andemad, så gør rent i toppen dagligt, tag hvad i sådan lige kan se og fjern det... selv bruger jeg en lille tesi af plast til formålet, det er nemt når den ligger i nærheden af akvariet og så lige skumme overfladen når man konstaterer der er noget... andemad har en tendens til at gemme sig og dukke op igen, så snart man tror man har udryddet det.
men alt i alt er der gode takter rundt om, såvidt jeg har kunnet se..
iøvrigt kan jeg oplyse at jeg selv har 3 stk akvarier til at køre også udelukkende på universalgødningen, det er alle 3 vidt forskellige
et kørte helt perfekt inden jeg kørte over på universal gødningen og der er flere forskellige planter i, og det udviser stadig fine takter... og det forventer jeg det vedbliver med..
et, var noget sammensurium af andenrangs og grimme planter, som jeg har samlet sammen rundt omkring og det hele er røget i den balje i et skønt sammensurium, mange planter var smeltede i bladene, brunlige og helt gennemsigtige....
det er stort set væk og det ser i dag meget sundt ud...
det sidste og trejde var med vilje ikke blevet passet ordentligt i nogen tid og filter kapaciten var næsten lig nul og uden gennemstrømning, så det var fyldt med trådalger, penselalger og staghorn....
nu får det universalgødning og der er blevet renset filter og det viser tendens til bedring, algerne tager i det mindste ikke til...
min knægt der har kørt med det i flere måneder har nu endelig bestemt sig for at anskaffe et 250 liter udelukkende af hensyn til at han flere gange om ugen må nedklippe og fjerne planter, da hans 54 liter gror fuldstændigt til.. så jeg er ret sikker på at der er gode takter i det her produkt.. det skal siges at han startede uden erfaring for ca. 5 mdr. siden bliver det vist til og henvendte sig da alt gik skævt, så han fik lommerne fyldt med gødning da han tog afsted og jeg har ikke hørt et ord om at planterne ikke vil gro, snarere som nævnt det modsatte, han brokker sig over at der er en fandens masse arbejde med at holde det nede...
så tålmodighed, så skal det nok komme....
Henrio — 30. september 2009, 08:48
Ku være jeg skulle flytte den amazonas ud af stensætningen og smide anubias derned i stedet - den amazonas skal den ned i bundlaget eller plantes som anubias?
snoopyzrainbow — 30. september 2009, 10:38
Testplanterne,som er endt i overfladen, dvs de er vokset mellem 5 og 10 cm allerede...
Mine "helet" echinodorus bleheri, sådan så de ud ved start:
Mine cryptocoryner er stadig ikke kommet sig helt, men det går fremad 🙂
Og så lige et af en "tallerkensmækker" (kan ikke huske navnet*rødmer* ) som egenligt nåede at blive ret grim inden jeg fik smækket den i akvariet, dvs der var faktisk kun stilke tilbage, alle bladene var fyldt med huller og rigtig grimme, men se så nu da 🙂
Og så lige et stemningsbillede 🙂🙂
Bruger #136780 — 30. september 2009, 11:07
Desværre har der sneget sig en del alger ind. Først lige efter jeg var begyndt at gøde, de forsvandt så næsten efter 14 dage - planterne begyndte at bruge gødningen istedet. Så klippede jeg planterne voldsomt ned og fjernede nogle for en 14 dage siden, og så fik algerne overtaget igen. Nu går jeg bare og venter på at planterne kommer ordentligt igang igen. Et par af mine planter er bare ved at være ret medtaget af at jeg klipper de mest algebefængte blade af. Men de kommer sig vel.
Desuden har jeg nok ikke været så god til at holde mit co2-gær-anlæg vedlige. Det har i hvert fald haft en uge hvor det ikke kørte - har nok også en betydning!
Men vokser - det gør de! Og de er også blevet flotte grønne (ikke flere gule eller hvide blade), og har de miste den hvide belægning som der var på af planterne.
Ullits — 2. oktober 2009, 06:04
Ullits — 2. oktober 2009, 06:09
Bruger #136780 — 2. oktober 2009, 08:34
Ullits — 2. oktober 2009, 09:33
men uanset som nævnt er det vigtigt at der er en stabil og ensartet tilførsel af alle de stoffer vi hælder i akvariet for at gøde, på både den ene og den anden måde, det sikrer at der hele tiden er et jævnt og ensartet gødningsniveau, hvilket planterne sætter rigtig stor pris på... hvis det svinger vil planten skiftevis stå og mangle og henholdsvis bade i overskud og det tjener ikke planterne men kun algerne, der er langt mere primitive og mere nøjsomme, derfor døjer folk som oftest også med alger i ugødede eller forkert gødede akvarier og flosklen omkring at gødning giver alger eller overskud af gødning giver alger passer simpelthen ikke... det vigtigste er at sørge for at de gødningsstoffer der er brug for er tilgængelige for planterne i rigt mål, så de ikke på noget tidspunkt løber tør for den næring de har brug for, på den måde vil de slet og ret udkonkurrere algerne...
Jan Persson — 2. oktober 2009, 21:54
Heldigvis ser det ud til at planterne er ved at få overtaget - det er i hvert fald meget bedre end forrige uge. Desværre har jeg haft et uheld med mit armatur, hvor den ene side besluttede sig for at sætte ud så jeg måtte få et nyt sendt fra Tyskland, så i en periode på 10 dage har mit lys været minimalt (1 x 15W) - men nu er det tilbage på fuld styrke.
snoopyzrainbow — 6. oktober 2009, 16:35
Indtil videre ser mit 60L således ud:
MobbeDuo — 6. oktober 2009, 17:02
der er et par planter der er lige er blevet klippet pga de var for store *skeptisk*
Bruger #936237 — 6. oktober 2009, 19:08
27 Sep med nye gødningskugler
Ullits — 7. oktober 2009, 00:00
mbrander — 11. oktober 2009, 14:31
redep — 11. oktober 2009, 19:31
Jeg må indrømme at jeg er ved at give op...🙁 for det kører slet ikke hos mig overhovedet...
Jan Persson — 11. oktober 2009, 20:06
Bruger #136780 — 11. oktober 2009, 21:41
Mine dværg sugemaller har lagt æg og mine dværgguramier lagde æg i går - nok ikke pga. af gødningen, men det viser vel at de trives, og er ligeglade med gødningen - eller kan lide det!
Ullits — 12. oktober 2009, 03:53
Hvad er det for dit vedkommende Jan, jeg havde netop indtryk af at det var på retur hos dig...
Netop alger er en af de ting der kan tage flere mdr. at få stabiliseret og det er ikke sikkert at det mål nås inden testen officielt afsluttes, men jeg vil da gerne tilbyde at være sparringspartner i perioden efter indtil i får bugt med problemet... hvis det har jeres interesse....
jery — 12. oktober 2009, 08:04
snoopyzrainbow — 12. oktober 2009, 12:26
Ullits — 12. oktober 2009, 16:23
#79, det er forventeligt Maj-Britt, dine echinodorus har ikke stået længe nok under gode gødningsforhold til at kunne opbygge de resourcer der skal til, så du kommer til at døje lidt endnu, men bare fortsæt hvor du slap, så skal det nok vende, men det bliver formentlig først efter at testen er slut at du får det helt gode resultat...
ja, lergødningen er ikke beregnet til at man rykker planter op og flytter rundt jævntligt, det er bla derfor jeg anbefaler et ret tykt bundlag, da det så er istand til at holde en hel del på leret.... det vil gøre en stor forskel hvis man istedet for at rykke planten op, lirker den fri ad flere omgange, på den måde er det minimalt hvor meget ler der kommer med op...
Hvordan så dine eller nærmere planternes rødder ud nu du flyttede, var de pænt hvide eller hvordan ?
snoopyzrainbow — 12. oktober 2009, 17:18
Jeg klør på, og fjerne algerne manuelt, man kan tydeligt se hvor de sidder, netop de steder hvor bladene er svage, altså hullet. Så det er tydeligt at se hvor planten kæmper for overlevelse(eller hvad man n kalder det). Jeg har måttet trimme en testplante, da den var alt for lang, og lå vandret langs overfladen. Så den blev nippet, og sat i bundlaget. Min "tallerkensmækker" har fået et nyt blad, og vokser faktisk rigtig hurtigt. Den røde farve på de forskellige rødlige planter består endnu, det har jeg aldrig prøvet før. Normalt forsvinder den røde farve her, eller også dør planten..
Ullits — 13. oktober 2009, 01:49
De røde farver er bl.a. på grund af bedre og godt lys, men også tegn på at de optager gødningen, da netop gødningen gør at de er istand til at danne enzymer og en masse andre stoffer i plantens kemiske fabrik der alle er med til at give dem optimalt "velvære" og de bliver så at sige forsynet med de stoffer der er brug for, for at planten trives... alene det gør at der nok skal blive styr på algerne også...
snoopyzrainbow — 15. oktober 2009, 20:19
Ja, så er der en opdatering herfra igen.
Jeg har nu fået koblet endnu et rør på, så jeg nu har 2x27w kode 827.
Det ser ud til min "tallerkensmækker" søger mod indfaldslyset af en eller anden årsag, istedet for lige op mod armaturet. Overvejer en omplacering af planten.
Fik ved et uheld knækket en top af den ene testplante, så nu har jeg 3 af den ene, og 3 af den anden, den nippede jeg nemlig toppen af tidl. da den lå horisontalt i overfladen. Der er kommet lidt huller i den ene testplante, de ser ud til at være af nyere dato. spekulerer over hvem synderen mon kan være? I akvariet er der guppyer,kobberpansermaller,bittesmå kuhliål,Taiwan pale blue rejer, samt anentome helena snegle..Ikke dyr der normalt mistænkes for plantespisere..
Jeg har fået to slags nye grønne beboere i akvariet, en ukendt plante og javamos. Javamos´en skyder allerede flot, vidste ikke så kort tids gødning kunne gøre så meget..
Lige lidt fotos:)
[IMG]http://i33.tinypic.com/o6d635.jpg[/IMG]
[IMG]http://i37.tinypic.com/t0lxc1.jpg[/IMG]
[IMG]http://i34.tinypic.com/2d0nrpx.jpg[/IMG]
[IMG]http://i38.tinypic.com/2lu3vhu.jpg[/IMG]
Og så min "tallerkensmækker" taget fra enden, så man kan tydeligt se at den søger ud mod rummet:(
[IMG]http://i35.tinypic.com/2nap9b7.jpg[/IMG]
Jan Persson — 15. oktober 2009, 20:54
Her er mit resultat efter jeg igen fik 2 x 15W lys på i stedet for kun 1 x 15W
snoopyzrainbow — 15. oktober 2009, 23:31
Anita — 15. oktober 2009, 23:38
Jørn fortalte mig at når man får mere eller nye rør, så skal man dække rørene ½ med alufolie .. sådan fra hver ende, og i en periode på 14 dage pille lidt alu af hver dag .. så får planterne ikke et shok over at der pludselig kommer mere lys.
Jan Persson — 16. oktober 2009, 06:43
Det er ikke nyt, lyset var der før planterne, så de har altså vænnet sig til det fra starten. I en kort periode kørte jeg dog kun med det ene rør pga. en defekt i armaturet.
johnny9900 — 16. oktober 2009, 09:37
#19-73 sikken forskell på de 2 billeder
Jørn, er der kobber i gødningen ? kunne mæktigt godt tænke mig at prøve den så ender nok med at købe noget af dig til Skive
snoopyzrainbow — 16. oktober 2009, 12:03
Jeg er spændt på at se om jeg får en algeopblomstring igen, nu jeg har fået koblet det andet armatur til..
Ullits — 16. oktober 2009, 22:59
en anden ting er at Jan har en temmelig høj Ph værdi, hvilket også indikerer at den co2 der måtte have været er opbrugt, jeg ved ikke hvordan Peders Ph ligger, men forventeligt også højt...
Jeg bestyrkes i troen på at det er sådan at det forholder sig, da Jans akvarium udviste bedre tendenser da der pludseligt blev mindre lys og der efterfølgende også var en reduktion i algevækst...
Johnny, Lars er desværre ikke med for tiden ... jeg tror at det er 14 dage siden han meddelte at han blev nødt til at udgå af testen, da hans akvarium var sprunget læk... han fik dog tilbuddet om at fortsætte når det kom iorden, men jeg har ikke hørt fra ham siden, så han er formentlig ikke kommet videre med noget brugbart...
Der er kobber i, det er dog meget meget lidt der er i, der er kobber i alle plantegødninger, det er en livsnødvendighed for planterne at der er en smule...
Hvis du tænker på virkningen overfor rejer i den forbindelse vil jeg vove at påstå at det ikke betyder noget, da jeg har en der anvender gødningen og selv har blandet og derved faktisk har doseret 6-8 gange så meget som jeg anbefaler og han har solgt hundrevis af rejer til rejefarmen, på trods af den overdoserede gødning trivedes rejerne i bedste velgående...
snoopyzrainbow — 16. oktober 2009, 23:36
Ullits — 17. oktober 2009, 00:17
så det er en meget meget lille koncentration af kobber,,,,😉
johnny9900 — 17. oktober 2009, 10:08
Køber det så af dig i skive Jørn 🙂
redep — 17. oktober 2009, 13:57
thkn — 18. oktober 2009, 19:00
nu vil jeg også melde mig på banen. Skulle gerne modtage gødning og plante her først på ugen, så det bliver jo spændende endelig også at være med i projektet.
Lige et før billede..*rødmer*
Fin idé med denne tråd, det er jo også spændende at følge lidt med i hvordan det går for jer andre.
Anita — 18. oktober 2009, 19:40
Lige et billede af periodens resultat fra mig i område 3 .. Her gror og skyder det på bedste vis 😀 så det er jo bare dejligt
Anita — 18. oktober 2009, 19:42
Måske en admin kan fjerne den ene
snoopyzrainbow — 18. oktober 2009, 20:41
Ullits — 18. oktober 2009, 23:08
så det er 10 ml pr 100 liter vand pr. dag....
Du kunne jo prøve at anskaffe sådan en og så sætte ind med den behandling forlængelse af mørklægningen, 3% er formentlig billigere i Matas fremfor Apoteket...
Anita — 19. oktober 2009, 11:56
Ja de er groet helt vildt, og der komer nye skud rigtig mange steder, så det er en rigtig flot busk efterhånden 🙂
Jan Persson — 19. oktober 2009, 13:02
thkn — 19. oktober 2009, 17:35
redep — 19. oktober 2009, 19:41
Okay... Det vil jeg prøve om en uges tid så Cubaen kan komme lidt til sig selv igen... Den er godt nok ikke glad for mørke... Brintovilte 3% har jeg hjemme... Men algerne vokser ikke så stærkt nu, jeg har osse sat gødningen ned til det halve... Så nu skal det være...
Ullits — 19. oktober 2009, 19:57
det er en floskel at folk tror at gødning giver alger ... så skal der meget til, rigtig meget og det er der ikke tale om her....
det er det modsatte forhold der er tilfældet... mangler mangler og planterne får ikke foder nok, alle fisk, dyr, osv. inkl. planter der sulter får ikke de fornødne næringsstoffer og når de ikke gør det så bliver de for alvor syge og kan ikke "arbejde"... men det kan algerne ved det de er langt mere nøjsomme både med lys og næring...
Så lad endelig være med at ændre noget der ikke er afstemt med mig, er det tiilfældet er det helt umuligt at overskue hvad der foregår...
Ullits — 19. oktober 2009, 20:02
redep — 19. oktober 2009, 22:48
Nu er jeg helt på begynderstadiet med at måle vandværdier... Hvordan måler man ph-værdien i et akvarie...?
Ullits — 19. oktober 2009, 23:39
en dråbetest er selvfølgelig noget billigere....
men jeg tror jeg har løsningen på det problem med algerne, som er resterende hos nogle stykker, men det kan vi lige vende tilbage til, har lige sendt jer alle en mail.... så tager vi den lige der i første omgang...😎😉
Bruger #136780 — 3. november 2009, 14:08
Først fra da jeg startede:
Og så i dag:
Udover at der er kommet nye indbyggere og planter, flyttet lidt rundt på nogle få af de gamle planter, så synes jeg godt man kan se at de er vokset - og her skal man jo så tænkte på, at jeg er nød til, at klippe planterne ned hver uge / 14. dag!
Har som nævnt tidligere har jeg haft en smule alger, men de er på tilbagetog! Kun lidt staghorn, og det har Jørn skrevet en løsning på.
Bruger #136780 — 3. november 2009, 14:17
De er købt ved urtegaarden.dk. (http://urtegaarden.dk/Emballage-2319.aspx) Mine er kun 100ml flasker (kun lige små nok, set med bagklogskabens øjne). Pumperne giver 1 og 2ml - fik to forskellige slags pumper, ved ikke hvorfor. Men det passer fint til de forskellige typer gødning. Giver både makro, mikro og easy carbo på den måde.
Kan godt være, at det ikke er helt så præcist som hvis man brugte en sprøjte, men det er som sagt bare meget lettere!
Ullits — 3. november 2009, 16:31
Men så kan jeg da løfte sløret for hvordan tingene kommer til at tage sig du, de to makro typer vil så også blive leveret i 1000 ml, selvom det nok kommer lidt efter det andet, den nitrat fri er tiltænkt hovedsageligt Aalborg området på grund af den i forvejen store mængde nitrat man har i forvejen i vandet der, samt det har vist sig at der er en del "malle og malawi folk" der er interesseret i at holde nitrat på et absolut minimum, disse må så selv sørge for at forsyne akvariet med tilstrækkeligt kvælstof på anden vis..
men sådan bliver det indtil videre ...
snoopyzrainbow — 3. november 2009, 16:38
Bruger #136780 — 3. november 2009, 17:08
Ideen med mine doseringsflasker er taget fra ebay, hvor det bliver solgt en del mikro/makro gødning på den måde. Det ser ud som om, at din ide er mere udbredt i udlandet, end den er i DK - hvor dit (Jørn) vel næsten er det eneste mikro/makro produkt?!
lom — 3. november 2009, 17:11
Ullits — 3. november 2009, 17:21
Det er muligt at der vil blive udleveret en lille folder sammen med hver enkelt flaske eller sæt som man køber med lidt gode råd osv. .... jeg har en høring ude ved de forhandlere som jeg har kontakt til lige for øjeblikket for at høre hvad de synes om det, det vil nemlig fordyre produktet en anelse og nogen skal jo betale for at få det fabrikeret, men personligt synes jeg det er en rigtig god ide, forbi man ikke bare køber en gødning, men også kan få lidt fif med som gerne skulle lette og forbedre muligheden for at få det meste ud af gødningen.
Der er iøvrigt en "indholdsfortegnelse" meget nøjagtigt angivet på alle produkterne undtagen lerkuglerne, det er simpelthen umuligt at angive et præcist indhold, da det er baseret på et naturprodukt og det svinger en del alt efter hvor leret er gravet, så det har jeg opgivet at få præciseret mere præcist og uanset vil det ændre sig straks det kommer i den enkeltes akvarium, så jeg tillægger det som sådan ikke som nogen stor nødvendighed...
Lanceringen af det kommer til at foregå i Skive her d. 7-8 November 2009, og umiddelbart derefter vil det blive gjort tilgængeligt ved unimati.biz, rejefarmen.dk og tekakvarium.dk....
så næste plan er at finde en på Fyn og mindst en på Sjælland...Så det er muligt at købe mere lokalt og man kan undgå den forsendelses omkostning der er ved udelukkende at handle på nettet, for de to landsdele...
jeg havde håbet på at have en hel vognladning med til Skive, men mit produktionsapparat kunne ikke holde til mine enorme kræfter og er brudt ned og det får jeg formentlig først en løsning på lidt senere i denne uge, så desværre når jeg nok ikke at få alverden med af den nitratfri, men det er vist meget normalt at man har lidt opstartsvanskeligheder, så det skal bare løses ..
Bortset fra det har jeg kun mødt en for mig overraskende stor interesse for den gødnings serie, så det tyder jo rigtig godt!
Med hensyn til dit akvarium Maj-Britt, så er det ikke overraskende, du måtte jo pludselig starte op forfra, hvilket gør at planterne også næsten må gøre det når de nu skal flyttes til nyt etablissement, men de skal nu nok komme efter det og alene det faktum at dine sværdplanter gror og ikke længere udviser næringsmangler er jo rigtig gode tegn, så det virker som det skal, ..
Så nu skulle der absolut være en mulighed for uanset hvor man bor i landet og kunne opnå en rigtig god plantevækst generelt...
Ullits — 3. november 2009, 17:39
jeg ved ikke hvad der bliver solgt via ebay osv og hvad det er, men det her er sammensat til de danske vandværdier og på en sådan måde at selvom du bor i et område hvor du generelt har dårlige vandværdier med hensyn til plantevækst, så vil du ved hjælp af denne serie kunne opnå en rimelig vækst og dine planter vil gro og under ingen omstændigheder afgå ved døden på grund af næringsmangler.. det er der nemlig temmelig mange der oplever, bl.a. Maj-Britt som har meget dårlige forhold hvad det angår, så når hun kan få gang i planterne, så burde der uden undtagelse kunne opnås succes med det landet rundt...
Der har hidtil ikke været noget ordentligt makro-produkt på markedet, det er alle sammensatte gødninger der ideholder lidt af det hele, men generelt er sammensætningen alt for dårligt, hvilket gør når folk køber disse produkter og stadig oplever at planterne ikke trives, så skyldes det udelukkende den dårlige sammensætning af gødningen, og det er så her jeg har smidt et produkt på markedet der kan tilgodese alt planterne har behov for i gødningsmæssig henseende...
Det eneste der ellers skal bringes på plads er tlførsel af kulstof (co2 eller Easy carbo), samt et planteegnet lys....
Selv forhandlerne der sælger planter fra butik vil kunne have fordel af det, ved at anvende gødningen og tilsætte en smule kulstof, vil de kunne bevare planterne pæne og velgødede hvilket bevirker at de også med god samvittighed kan sælge den sidste plante fra leveringen med alle dens resourcer i behold, hvilket igen vil gøre at den akvarist der køber planten vil have langt lettere ved at få den i gang i sit akvarium og vækst og etableringen af ny rødder, vil ske langt hurtigere og smertefrit...
Gødningen er helt sikkert et løft på markedet til bedre forhold for planterne generelt...
Så nu kan du få gang i planterne uanset om du bor i det Nordjyske eller for den sags skyld på Als eller Bornholm...
Ullits — 3. november 2009, 17:45
men det betyder så også at du i een flaske mikro har gødning til 500 dage og i makro vil du have til 166 dage til et 50 liter. for 500 ml udgaven og det dobbelte for 1000 ml... Så der er faktisk gødning til rigtig lang tid til de helt små akvarier...
Jan Persson — 3. november 2009, 18:29
svarholt — 3. november 2009, 18:32
Ullits — 3. november 2009, 18:41
Hvordan går det med dit, er der efterhånden bedre takter at spore med algerne osv...?
Lars, det lyder da rigtig godt, et par ny planter finder vi nok en løsning på, kommer du til Skive i den kommende weekend, kan jeg medbringe et par ny eksemplarer...
jeg skal også lige høre hvordan det ser ud med din gødnings-status, har du nok til at køre en test på et par måneder, så kan du få følgeskab med den sidste jeg har inde fra Bornholm, det kom lidt sent igang...
svarholt — 3. november 2009, 18:43
Ullits — 3. november 2009, 18:50
jeg finder et par planter og tager med til Skive...
Ullits — 3. november 2009, 19:03
Hung H — 3. november 2009, 20:04
Så er jeg da 100% sikker på at jeg gerne vil fortsætte med dit gødning (så slipper jeg for porto:P). utroligt at der er sket en så stor forskel på mine planter, før døjede jeg meget med alger, og nu? jaa, det planterne vokser og danner nye skud.
Så thumbs up fra min side.
#111
det billede du viser Jørn, er det sådan en samlede "pakke" som man kan købe, eller skal man blive nød til at købe hver enkelte ting?
Ved godt at det er lidt tidligt at spørge, men hvad regner du så med at tage for sådan noget vidundermiddel?
Jan Persson — 3. november 2009, 20:38
Hvordan går det med dit, er der efterhånden bedre takter at spore med algerne osv...?
[/citat]
Utrolig nok, så er algerne 99,9% væk nu *blink* - jeg kører stadig med halv folie på det ene rør, dvs. jeg er 3/4 tilbage på normal styrke. Mange af planterne har mistet en del blade og skal ligesom begynde forfra - men algerne er stort set helt væk (hvilket jeg faktisk ikke selv troede på). Du bliver nok lidt overrasket over de næste billeder 😉
Anita — 3. november 2009, 23:25
Så vil jeg lige vise jer hvordan det går i vores akvarie, det gror helt vildt, og skyder meget .. er simpelthen nødt til at tynde ud, ellers kan fiskene slet ikke komme rundt 😛
Prøvede at lade være med at nippe testplanten i 14 dage, og den lagde 30 cm hen i vandoverfladen, det er helt vildt, men skønt at have noget gødning der bare virker ..
redep — 4. november 2009, 00:16
Som i kan se mangler Cubaén at komme sig efter mørklægningerne... Og de andre planter er ikke begyndt at vokse så meget endnu... Jeg er endnu ikke begyndt at studst planterne...
Jeg skylder Jørn et kæmpe tak hor hjælpen og alt...
Ullits — 4. november 2009, 02:35
😀 Jan, nej overrasket bliver jeg nok ikke, jeg har rodet utroligt meget med det her og som jeg skrev til dig, så vil ændringen mange gange faktisk komme fra den ene dag til den anden og ofte mens det ser helt håbløst ud... og jeg ved du var meget tæt på at miste modet, men vi kan jo ikke undvære en planteakvarist, så der måtte lidt psykisk opstramning til også, men jeg er da glad for at det endelig er på ret kurs, og det samme gælder da Peder...
Algerne er virkelig noget der kan sætte ens tålmod på prøve og man skal helt sikkert som ofte skrevet tro på det man gør virker så bliver man også belønnet som beskrevet fra den ene dag til den anden og man er helt sikker ikke i tvivl, det kan være sådan at det stadig ser ud til at være status quo med alger om afternen når lyset slukker og næste dag det tænder, så spørger man sig selv "hvad er der lige sket her?" ... nu ved jeg ikke om det er den oplevelse du har haft Jan, men jeg har set det masser af gange efterhånden... så jeg er temmelig sikker på at gødningen har virkelig god effekt, men det er ikke et algemiddel som sådan, så det tager lidt tid inden det hele er på plads .... men er tålmodigheden der, så bliver man også belønnet for at have haft den....
Hungh, nej, produkterne vil ikke blive solgt af mig til private, kun til forretningerne... jeg vil fremover kun producere gødningen og gøre den tilgængelig i de forretninger der er interesseret i sælge den, men det vil helt klart også tage mig nogen tid inden jeg når hele vejen rundt, men jeg er interesseret i at der er mindst een i hver landsdel som sådan, så derfor som nævnt tidligere er næste mål at finde en på Fyn og en på Sjælland så muligheden er for at købe der, og Aalborg står da også i høj kurs, så mon ikke jeg snart finder en der som vil være interesseret.... Jeg kan endnu ikke brede mig alt for meget idet produktionskapaciteten er begrænset, der er helt sikker nogle ting jeg skal have afprøvet for at lette og gøre det hele mere smidigt og så mangler jeg plads... så det er en af de ting jeg skal have set på samt en måske mere effektiv produktion af lerkugler hvis der gives nogen, det er hetl sikkert dem der er allermest arbejdskrævende med manuelt arbejde, som det vist hedder ...
Der er sådan set 3 produkter selv om der er afbildedet 4, men de to makro er i princippet ens, bortset fra at den ene er uden nitrat og beregnet til de områder der enten har meget nitrat i vandet i forvejen eller som nævnt ovenfor til de der ikke ønsker af den ene eller anden årsag at tilføre mere af den slags. I Aalborg vil man f.eks. hvis man bruger den alm. makro gødning hænde at kunne komme på nitrat niveauer i nærheden af 50 ppm og så begynder det at tangere at det kan være farligt for fisk osv...
Derfor vil jeg ikke anbefale at man bruger den, men istedet den nitratfri i de områder med mindre man i forvejen har undersøgt hvor mange ppm der er i ens vand, det skal siges at så snart man bevæger sig ud i Aalborgs opland som Svendstrup, Drastrup og på den anden side af Nr. Sundby, så er problemet der ikke med den megen nitrat og så kan man roligt bruge den almindelige..
Produkterne kan købes enkeltvis efter behov, som beskrevet vil en enkelt flaske mikro holde noget længere end makro gødningen det er makroen der skal bruges og doseres mest af, med den opløsning jeg producerer det i er det så rent volumemæssigt 3 gange så meget, men det er faktisk langt mere, da mætningen i makroen er langt større end i mikro gødningen, det er også klart det der afspejles i det forløb i nu alle sammen har været igennem, de traditionelle gødninger indeholder simpelthen alt for lidt makro og brillerer ved at flere af de påkrævede gødningsstoffer helt og aldeles mangler...
Det er udelukkende også derfor jeg har valgt at producere dem særskilt, man opnår at få et langt mere effektivt produkt og i den sidste ende er der lidt økonomi i det for brugeren, hvis man har lyst og mod på kan man sådan set selv eksperimentere sig frem til et andet niveau der måske passer helt perfekt til ens akvarium, makroen kan måske reduceres i tilsætning hvis man har mange fisk og derfor måske kun behøver tilføre 2 ml om dagen, men det vil så være op til den enkelte at gøre de forsøg, det vil jeg ikke hverken blande mig i eller tage ansvar for på nogen måde...
Den anbefalede daglige dosering er hvad jeg er kommet frem til som et gennemsnit for landet der skal tilføres et akvarium for at som jeg siger generelt at kunne være sikker på at der uanset hvor man bor i landet vil kunne opnås en fornuftig plantevækst, så man ikke længere behøver og skal ud og investere i ny planter hver eller hver anden måde men vil kunne se dem vokse og gro til på en naturlig måde, hvorved der også skabes et langt flottere akvarium ..... Det kan måske også på sigt gøre at forretningerne der sælger planter er mere parat til at tage nogen hjem der betragtes som svære planter fordi efterspørgslen vil stige og jeg vil æde min gamle hat på at Tropica godt kan revurdere deres klassificering af planters sværhed med denne gødning;)
Nå, for at vende tilbage til forløbet af det hele, har det som sådan for mig været nogenlunde tilfredsstillende, nogle enkelte faldt fra ret hurtigt enten frivililigt eller jeg pillede lidt ud, da jeg syntes responsen var lig nul og hvertfald ikke hvad jeg havde forventet af engagement i forløbet... men jeg mener at det trods alt har givet et brugbart resultat...
fortsættes i næste indlæg................
Ullits — 4. november 2009, 02:36
Som jeg skrev i starten af det hele skulle vi regne med to måneder ca. og med mulighed for forlængelse til 3 mdr., det var med fuldt overlæg da jeg forventede at der ville blive en del der skulle passes til af den ene eller den anden art, men egentlig har jeg haft det nemt på det område, da det faktisk kun er Jan og Peder der har døjet voldsomt med alger, generelt mener jeg at huske at samlige andre egentlig har oplevet et forholdsvis hurtigt vendepunkt til det bedre både hvad angår alger og også bedre vækst...
De ting hænger i og for sig noget sammen, hvis man har et lidt skidt plantemateriale vil disse planter under de forbedrede forhold øge deres stofskifte og dermed bliver der cirkuleret en hel del mere næring rundt i planten, men men men det vil stadig lække fra de defekte blade og dermed er der også mere saft og kraft der bliver leveret til de alger der sidder på bladene, og dermed en opblomstring, så jeg må indrømme at jeg har egentlig ikke været nervøs for at testen her skulle tage en forkert drejning derhen hvor alt gik helt til i alger....
Formentlig har i der har deltaget også oplevet en reduktion af algerne efterhånden som planten er groet til og i har været i stand til at fjerne de gamle blade, derved reduceres problemet ret pludseligt til det bedre ... samtidig med at i fjerner bladene får planterne også lukket deres sår, hvor lækningen foregår og derved bliver der endnu mere saft og kraft til brug for planten til ny vækst og når det sker, så kan det kun gå een vej..... fremad...
Jeg vil så også lige sige at de der har været konsekvente og lyttet til mine råd og ikke kørt deres eget forløb, formentlig også er de der har oplevet de gode resultater... for mig har det hele tiden været lagt op til et samarbejde om det her og jeg har øst af min erfaring på det her område, og hvis man kører sit eget løb og ikke holder kontakt er det helt umuligt at få noget bragt på plads evt ændre på ting, der kan vende et negativt forløb... desværre har jeg også oplevet det og vedkommende er så langt ude at akvariet overvejes nedlagt fordi der aldrig har været så mange alger.. det vil jeg så sige er noget selvforskyldt og nødvendigvis ikke ville være resultatet hvis man havde holdt tovet stramt....
Egentlig betragter jeg testen som værende afsluttet, jeg mangler dog lige at få de sidste resultater ind og så er der et par stykker der startede noget senere op, det skal også nok blive fulgt til dørs, så jeg regner med at de sidste er i mål engang i januar...
Så vil jeg sådan lidt på forhånd sige at jeg også har lært af det her, det håber jeg så også at i har, og også er blevet overbevist om hvor vigtigt det er at man får gødet sine planter hverdag, konsekvent og ensartet, har akvariets cirkulation, kulstof tilførsel på plads, så vil man kunne opnå endda rigtig gode resultater...
Så jeg vil her sige mange mange tak for hjælpen og håber selvfølgelig at i vil benytte gødningen fremover så jeg kan blive millionærB) måske på sigt... 😉
og så lige til Hung, den fik jeg vist ikke gjort helt færdig,
man skal bruge alle 3(4) produkter... for at opnå et godt resultat, det var også derfor jeg valgte at sende lerkugler med ud til jer, de var ganske vist afprøvet men ville alligevel være medvirkende årsag til helhedsbilledet i den sidste ende...
makroen tjener til at gøde planterne i vandfasen og da der er mange planter der ændrer præference fra livet på land(emerst) og til deres liv under vand(submerst) er det meget meget vigtigt at man tilfører det her, de ændrer måden som de optager gødningen på fra at optage via rødderne ændres det til at de optager hovedsageligt via bladene... men mikrogødningen optages stort set kun via rødderne, derfor er lerkuglerne rigtig gode til lige at løse den side af sagen...
Mikro gødningen i vandet er i nogen udstrækning næsten unødvendig, bl.a. på baggrund af det tidligere nævnte, men vi er alligevel nødt til at tilføre en smule og det tjener for det første at tilføre mikrogødning til de planter der ikke henter i bunden som f.eks. flydeplanter, Anubias, Bolbitis og Microsorum, de henter alle uden undtagelse deres næring direkte ud af vandet...
den sidste del af det er at mikrogødningen i vandet er med til at oplade lerkuglerne i bundlaget så at sige, efterhånden som mikroen forbruges af de planter der henter i leret, så vil leret kunne opsuge en del af det overskud der måtte være af mirkogødning i vandet og dermed tildels selv kunne "lade" op igen,, derfor er dette også nævnt på bagsiden af emballagen til lerkuglerne at behovet for at tilføre dem på ny, aftager over tid, måske efter et år eller 1½, det kommer an på hvor meget man stopper ned, derefter vil det kunne passe sig selv og man behøver da udelukkende at gøde med makro og mikro gødning...
Endnu engang tak for hjælpen og jeg håber vi ses i Skive for de af jer der ligger vejen omkring i den kommende weekend, i det mindste vil jeg meget gerne hilse på hvis i kommer vejen!
Tråden vil blive holdt åben indtil vi har de sidst startende ved endemålet også det vil sige engang i januar eller februar, det må tiden vise....
Jan Persson — 4. november 2009, 08:02
[/citat]
Jørn, prøv at tage fat i et bageri eller et storkøkken - det kunne jo være de snart skal have udskiftet deres æltemaskine og du så kunne købe den gamle billigt 😉 - sådan en fætter ville være helt perfekt til storproduktion af rødlers blanding.
/www.bach-technical.dk/index_%C3%A6ltemaskiner.html
Ullits — 4. november 2009, 22:57
Prøv at rulle 30 kilo ler eller mere til kugler, det tager adskillige timer og tørringen tager lige så langt tid... og kræver en masse plads hvis det skal gøres uden teknologiske løsninger, som iøvrigt også er kostbare og energi-krævende..
Men jeg finder forhåbentlig en løsning der er mere produktiv end den jeg har idag, det vil så også kunne medvirke til at holde prisen nede....
redep — 4. november 2009, 23:18
Ullits — 5. november 2009, 01:54
men ellers tak for tilbuddet...
nej jeg bliver nødt til at finde en løsning der næsten kan rulle kuglerne af sig selv...
som barn kan jeg huske at vi spillede med lerkugler der var glasseret, og de var helt klart industrielt fremstillet, så det er en løsnng noget i den dur jeg søger, men jeg aner simpelthen ikke hvordan de i sin tid blev fremstillet, for jeg tror ikke det er noget der laves mere... og iøvrigt tror jeg også at de var blandet en hel del op med sand, ... og det gør jeg ikke med mine produkter, men det kan godt få indflydelse på hvordan de sådan rent teknisk er at håndtere pga. konsistensen..
Jan Persson — 5. november 2009, 08:00
snoopyzrainbow — 5. november 2009, 13:59
Er iøvrigt ret misundelig over du ikke har alger mere*rødmer*
Har lidt overvejet om jeg skal have gang i brintoveilten, men ved sgutte om jeg tør..
BTW; Guppyer,rcs, og taiwan pale blue rejer, nipper og piller i staghornen,bare ikke nok;)
d9ha — 5. november 2009, 14:45
Skal de absolut være runde, så havde apotekerne i meget gamle dage en pilletriller. Sådan en må jo kunne laves i lidt større målestok. Den består af 2 plader med fordybninger i, der er lige overfor hinanden, hvis man lægger pladerne oven på hinanden.
Man lægger en portion materiale i hver af fordybningene i den nederste plade og placerer den anden ovenpå. Tricket består så i at rotere med den øverste i små cirkler, så der formes piller i fordybningerne. Tror at det fint kan gøres med ler også med lidt øvelse.
Mht glasering, ved jeg ikke lige hvad der er smart - måske et dyp i tapetklister (mel & vand) og efterfølgende placering på en rist til tørring?
mvh
Henrik
Ullits — 5. november 2009, 15:50
jeg har prøvet med forme.... i en periode, men de holdt ikke til varmen, de var ellers ideelle i formen nærmest en lidt høj pyramide form, meget nemme at stikke i bundlaget, hvilket så også er grunden til at jeg fremstiller kuglerne nu, de er meget nemmere at presse ned i bundlaget end firkanter....
De jeg fremstiller skal ikke glaseres, det var bare for at lede tanken hen på de kugler man legede med som barn, de var glaserede og havde en helt glat overflade, men det dur ikke til det her brug for så bliver leret kapslet ind... og det dur ikke, så kan de ikke afgive og optage næringsstofferne....
jeg er ikke helt sikker på at jeg kan se de forme for mig med fordybninger, skal der så ligges ler i både den øverste og nederste og hvordan pokker undgår man så at det øverste ikke falder ud, når man placerer den halvdel ovenpå den nederste... ?
Forme er også lidt problematiske da ler ikke slipper ret let fra sådan en...
og for at man skal kunne få leren ordentlig ned i en sådan skal det mases i og efter hvad jeg konstaterede ved den løsning jeg prøvede, så bliver de let hængende fast ... samtidig skal leret være mere lindt for at få det i, altså mere væske og mere vådt, hvilket forlænger tørretiden betydeligt......
Ullits — 5. november 2009, 15:52
Jan Persson — 5. november 2009, 20:26
Som nogen måske husker fra seneste billede, så var akvariet næsten helt groet til i alger af alle mulige og umulige afskygninger og jeg var parat til helt at opgive planterne. Efter nogen psykologisk støtte fra Jørn og en grundig vejledning, forsøgte jeg mig så med en 4 døgns kur med mørklægning og daglig behandling med brintoverilte.
Her er så resultatet *blink*
Som man kan se, er algerne stort set væk. Naturligt nok, så har planterne også smidt de dårlige blade, som var inficeret med alger. Især mine stængelplanter har lidt meget, Rotala Rotundifolia og Alternanthera Reineckii ser temmelig sølle ud lige nu - men jeg håber de kommer sig og sætter nye, friske blade. Crypto. wendtii ser godt ud og også mine Echinodorus'er er i god vækst.
Ullits — 5. november 2009, 22:32
Jeg er temmelig meget overbevist om at det er Easy carboen der i princippet ikke kan følge med, planterne optager ikke carbo på samme måde som co2, så jeg tror det er her vi skal finde en del af miseren, .... det er dog noget jeg på sigt vil efterprøve ...
Jeg var idag på besøg hos Aquartica, hvor Kristian der har gartneriet også har kørt med easycarbo i en periode, vi er begge enige om at det fungerer noget anderledes end med co2 og har den opfattelse at planterne nærmest bliver tvunget til at optage kulstof på den måde, eller som Kristian siger at det er en udmærket kulstofkilde til underbelyste akvarier da som vi var enige om at kulstoffet ikke optages naturligt af planten, men derved vil planten mere eller mindre tvinges til at gro ved den "kunstige" kulstoftilførsel og der er formentlig en grænse for hvorvidt det rækker, og det er så det jeg tror du er rendt ind i her... men der er ikke andet at gøre end at efterprøve det under nogle forskellige forhold, for det er jo ikke noget firmaet skilter med...
og vi må nok konstatere at easy carbo absolut ikke er beregnet eller dur til akvarier der er godt belyst eller de der ligger i den højere ende af skalaen...
Iøvrigt er det ikke reelt easy carbo de har anvendt på gartneriet men den rene vare gluteraldehyd i en 15% opløsning der anvendes 50 milliliter til 32.000 liter vand fordelt hen over ugen, så det er svage koncentrationer også i købe produktet easy carbo..
Henrio — 8. november 2009, 19:52
Og et af testplanterne der også er rigtig glade
Hung H — 8. november 2009, 20:37
Her er lidt billeder før og efter.
Værsgo!
før jeg startede.
Og testplanten.
Dog skal det lige siges at testplanten er blevet trimmet et par gange.
beklager den dårlige kvalitet på mine billeder, men det var alt hvad mit digital kamera kunne præsentere.
Ullits — 8. november 2009, 20:47
og og min opfattelse er også at langt de fleste er nået godt i hus, trods det at der har været tale om flækkede akvarier osv... de er startet op igen i andet eller repareret akvarium men der vises også tendens til at det går i den rigtige retning, så egentlig anser jeg testen for at ende med et resultat der ligger på højde med hvad jeg forventede eller måske endda en smule bedre, jeg har indtryk af at i alle oplever en forbedret plantevækst og nogle der ikke har kunnet få planter til overhovedet tidligere er også lykkedes med et resultat hvor planterne gror... og det er fuldt tilstrækkeligt for mig, ... gødningen var og er jeg helt tryg ved, da den virker hele vejen rundt også uanset hvilke vandværdier man har de enkelte steder, og det var det der var mit mål så at sige, da man så roligt kan anvende gødningen uanset hvor man bor, dog lige undtaget selve Aalborg området, hvor der er store nitratmængder i vandet i forvejen, men her vil så blive udbudt en nitratfri makrogødning til det område... i indlæg #111 kan man se de enkelt labels som udviser hvilket produkt der er tale om og det er det udseende de kommer med i forretningerne...
Distributionen er sådan set igang, Unimati har fået leveret og de andre der i folden får leveret i den nærmeste fremtid, og der er kommet to forretninger mere med efter Skive messen i denne weekend...
De forretninger der sælger serien vil i nærmeste fremtid blive listet på min hjemmeside..
Ligeledes vil der blive startet et forum i forbindelse med produktserien, så brugerne har mulighed for at tage kontakt der og få løst evt. problemer i forbindelse med gødningstart... det sker her medio december eller ultimo Januar 2010...
Enkelte af jer har allerede været inde og se på "prototypen".....
Ullits — 8. november 2009, 20:50
Ullits — 8. november 2009, 20:51
Bruger #136780 — 13. november 2009, 14:49
(Der var lige de to uger hvor jeg havde rimeligt mange alger... Men de forsvandt heldigvis næsten alle sammen igen af sig selv. Så det glemmer vi!)
Og så er det vel også det faktum, at det jo ikke er til at sige, om man kunne have opnået det samme eller lignende resultat med en anden gødning. Det ville have krævet mindst to helt ens akvarier med forskellige gødninger - nogen der har mulighed for det?
Jan Persson — 13. november 2009, 15:07
Der er ingen tvivl om, at dit koncept virker - det tror jeg alle som har medvirket (+ alle de andre, du har hjulpet gennem tiden) kan skrive under på. Blot skal man være forberedt på, at det kan kræve noget justering og lidt arbejde for at få det til at køre perfekt. Det er pokkers vigtigt ikke at give op (som jeg selv var ganske tæt på) fordi det ikke lige kører fra første dag og problemer syntes at blive endnu større en før gødningen (tænker specielt på alger).
Jeg ønsker dig alt mulig held og lykke med forretningen 😎
Ullits — 13. november 2009, 20:00
Morten du kan prøve at gøde med et andet produkt i et par måneder, så vil du se forskellen og behøver ikke et akvarium nr. 2;)
ja, gødningen vil aldrig kunne gøre det helt alene, der skal lidt teknik hjælp til, den er såtil gengæld også vigtig at have på plads...i kan se lidt om det i denne tråd http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1014971#SiteEnd
Hvis noget i akvariet ikke har kørt optimalt, altså hvor planterne har hinket og de reagerer på f.eks. næringsmangler, vil det ikke være usædvandligt at man i en periode vil kunne opleve en øget vækst af alger, men det stopper som regel når man får de dårlige blade nappet, det vigtigste er også at de ikke breder sig ... og selv om som de i peders tilfælde kan læsses op i spandevis, er der ingen grund til panik, de alger som han havde er de grønne lidt slimede, dem har jeg ofte, dog ikke i disse mængder, men så snart jeg har dem ved jeg efterhånden at filtret trænger til at blive renset, så det gør jeg og fjerner de alger jeg sådan umiddelbart kan se, derefter er akvariet tre dage senere stort set rent for alger..
Her er lidt billeder af nogle af de andre akvarier jeg bruger til at eksperimentere i, lad være at kommentere på teknik og indretning, det er der slet ikke taget hensyn til, de er udelukkende beregnet til planter og gødnings ekssperimenter...
det sidste lidt tyndt besatte er hjemtaget fra Skive messen, hvor det blev brugt til planteopbevaring, nu er det nytilplantet og godt nok står de forskellige lidt akavet for at tage ordentlige billeder, men jeg vil tage en serie af det "nye" efterhånden som det vokser til... det skal siges at alle disse akvarier er gødet med samme gødning, som der lige er kommet på gaden og har kørt igennem kortere og længere tid uden nogen problemer og der er en del forskellige planter i, af forskellig sværhedsgrad, så det tyder jo også godt..
først 20 liter landet blandhandel ....
ingen fisk. 3 ml makro hver dag og 1 ml mikro, samt 2 ml Easy carbo... så makro er overdoseret en smule i dette og har ikke skabt problemer, filter et meget lille fluval 301 tror jeg det hedder, skal renses tit.... og her er det der bl.a. kommer disse slimede trådalger, pga. for lille flow og filter...
54 liter cryptocoryne hovedsagelig men der er også en smule Hydrocotyle leucocephala, der gror helt vildt i det akvarium, det er så lige blevet tømt for omtalte plante der var nok til at fylde en to liter pose... samt lidt xmas-mos...
lidt forskellige regnbuefisk, et eheim 2013 udv. filter, co2 og easy carbo 2 ml hver dag. lys 2x 18 watt 1 stk sera brillliant dayligth på 6000 kelvin og 1 stk 827 osram samt i bunden 4,5 kg næringsberiget rødler....
Så et 30 liter med lidt forskellig corydoras, Boras brigittae og 5 scalare børn...
lidt blandet landhandel dele af planterne er gødet i bunden med bundlagskuglerne af planter er der cryptoryner, blassi, wendtii sp., sp. vietnam, retrospiralis, lingua, nevellii og parva.. Cyperus helferi, ech. vesuvius og div. sagittaria samt Samoulus valerandi, ech. tenellus og fontinalis antipyretica...
tilføres co2, 3 ml makro og 1 ml mikro, filter eheim 2028, så rigtigt god fitrering og flow, der ses aldrig alger i det akvarium..
belysning 1 philips 927 54 watt t5 og 1 54 watt t5 planta, rørene er ikke specielt gode til plantevækst, men tilpas til en jævn vækst til lav vækst, så der er næsten ikke brug ffor regulering af planterne...
Det sidste er så det akvarium der lige er sat op her i løbet af ugen og er tilplantet med pogostemon helferi, blyxa japonoica, en rød cabomba, ech. vesuvius, samt en ny type limnophila....
filter den mindste eheim aquaball, lys 1 x 15watt sunglo samt 1x 20 watt 827 sparepære, gødning;1 ml mikro og 3 ml makro...
iøvrigt foretages et lille vandskift på ca 25 procent om ugen, men det hænder jeg ikke når det og så bliver det hver 14 dag istedet...
TheViking — 14. november 2009, 00:38
Mit test akvarie er et 160L..
Inden starten, havde jeg faktisk et problem med at begge mine anubias (den lille der føles som en plasticplante) var begyndt at blive sorte og smelte. De har fået nippet dårlige blade, og har sat nye grønnere blade end før. Den ene af testplanterne har været klippet 4 gange så der er kommet nye planter der.
Den røde med aflange blade har jeg til gengæld et problem med. Den vokser ikke i højden, dog synes jeg at jeg kan se flere små nye blade på den.
Min crypto sætter flere, og finere blade end før testen. Der blev de bare glasagtige, hullede og generelt grimme at se på.
Min Eleocharis acicularis, bliver desværre hevet op af bundlaget af mine sugemaller, der renser for foderrester, og en hygrophila difformis blev også hele tiden hevet op, så de er flyttet til et 54L. Der vokser de dog HELT VILDT. og det er endda uden gødning og co2!
Så har jeg en plante jeg ikke ved hvad hedder. Den er i forvejen hurtigtvoksende, får en tyk stængel og blade på ca 10-15 cm længde. Den sætter mange flere rødder på stænglen og skal trimmes et par gange om ugen hvor den før kunne nøjes med 1 gang om ugen. Desuden har jeg for første gang set "perler" på planterne i dette akvarie. Dette er aldrig set/sjet i de år jeg har haft det, så det er forbedring der vil noget..
Alger har jeg ikke haft problemer med, men rejer og flying fox ville klare dette problem hvis det opstod.
Ullits — 15. november 2009, 00:25
Bruger #136780 — 15. november 2009, 19:37
Bruger #136780 — 12. december 2009, 21:35
Og resultatet har været tydeligt! Det eneste jeg har ændret er gødningen. Easy-carbo (daglig), fodring (flage), lystid (9½ time), vandskifte (25% uge) o.lign har været det samme. Har haft et par store vandskifte i forbindelse med dødsfald og medicering. Har i begge gødninges tilfælde brugt anbefalet mængde.
De gode ting:
Plantevæksten har været mindre. Det var sgu lidt besværligt, at man skulle klippe planter ned hver weekend.
Mindre algevækst. Ingen grønne alger på frontglasset, og staghorn-algerne var også mindre tydelige.
De dårlige ting:
Plantevæksten har været mindre. Det er jo på den anden side også skægt at se, at der sker noget.
Mine anubias er næsten gået ud. Bladene gik i opløsning / visnede.
Mine hygrophila fik huller og brune pletter på bladene, bladene blev tydeligt mere lyse / lysegrønne. De groede HELT VILDT før. Så det har måske været lidt af en chok, at få en anden gødning.
Mine cryptocoryne ser ud til at have været ligeglade. Eneste forskel er at der ikke loængere komer staghorn på bladene.
Mine vallisneria fik flossede ender og blev mere brunlige.
(Håber alle navnene er korrekte)
Mine dværgguramier døde... Ja, det er jo nok ikke gødningen skyld. Bare underligt, at det skulle ske i samme periode. 6 stk. alle samme med forskellige symptomer (eller uden nogle symptomer). Mine rejer lever fint, sammen med dværgsugemallerne.
Vandet har været mere brunt / gult, når det blev skiftet (hænger måske sammen med de mere brune / visne planter?)
Konsekvensen er blevet at hygrophilaerne røg op i dag - hold op et flot og stærkt rodnet de har lavet på 5 måneder - de flotteste hvide, tykke rødder. Desværre var planterene ret grimme at se på. Og så må jeg se hvad jeg så kan finde på af fisk.
Men vil sige, at der her efter en måned var tydelig forskel i planternes (og algernes) liv. Ville egentligt have fortsat forsøget ind i det nye år. Det kunne jo være at planterne ville vænne sig til det og blive pæne.Men blev træt af at se på det, og så havde jeg lige tiden i dag.
Ullits — 14. december 2009, 00:27
Resten taler vel for sig selv !
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.