baggrund indeni eller udenpå?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Amanton — 1. august 2009, 22:13

Hej,

Så fik jeg endelig et akvarie. Men jeg sidder lige og tænker på om der skal en baggrund i. Og så er spørgsmålet, inden jeg i morgen fylder det med sand osv. skal en baggrund klistres indeni eller udenpå?

Bruger #766331 — 1. august 2009, 22:15

Hvis du har en plakat som skal "klistres" på, så sæt den bagpå. Det ville ikke være en succes at sætte den inden i akvariet 🙂

bigmac — 1. august 2009, 22:23

den ska udenpå med mindre du giver den gas og laver en indvendig baggrund

Kludder — 1. august 2009, 22:44

#2

Jeg vil dog tilføje at man sagtens kan ha en "plakat" på indersiden af akvariet. Dog skal akvariet ikke være for stort. Har selv prøvet på et 54 liters
Og det så rigtigt godt ud.

stonny — 1. august 2009, 23:32

Langt de fleste sætter en foliebaggrund på ydersiden. Vær meget omhyggelig med at fjerne alle luftbobler mellem folien og glasset, da de vil kunne ses. Hvis der stadig er nogle bobler, kan de fjernes ved et prikke et hul med en nål og trykke luften ud af boblen.

Nina6321 — 2. august 2009, 11:21

Ja du skal være meget omhyggelig med luftboblerne som #5 siger, for det er noget man lægger meget mærke til.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.