Ny opstartet Mbuna - Johannii akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
AndersS — 1. august 2009, 14:22
Jeg har lige opstartet et 128 L akvarie med 4 hanner og 6 hunner af Mbuna arten Johannii.
Der er dog død en enkelt hun er for 2 dage siden, uanede årsag...
Algerne er begyndt at tage ved både på ruder, men ikke mindst på stenen. Kan man gøre noget ved dette, og har det nogen negativ effekt på fiskene? De plukker nemlig af dem.
Mit problem er at fiskene virker sløve synes jeg. Når de bliver fodret er der fart over feltet, men ellers er der ikke så meget gang i dem.
Den ene han er sort, mens de andre hanner har mistet deres sorte farve, og virker nærmere hvide. Men det er vel fordi det er den dominerende han som der bestemmer. Jeg har skiftet 30 % vand hver uge siden opstart og brugt noget microorganismer som opstart, købt ved rådgivning fra akvariehandleren.
Men er der noget jeg ikke har øje for? Har kun haft malawi en gang før, men det var 3 stk Aulonocara, Jacobfreiberg han og 2 hunner...
Nogen der kan sige hvis jeg gør noget forkert?
Hilsen Anders
PS. Har holdt lidt igen på fodret, da filteret er indvendigt og derfor ikke for at overbelaste det.
morildvej320 — 1. august 2009, 15:42
normalt skal man vente i ca 14 dage, inden man kommer fisk i
AndersS — 1. august 2009, 19:46
Oscar — 1. august 2009, 20:16
Hvorfor prøver du ikke Tanganyika? De kan sagtens gå i 128 liter.
Så hvis jeg var dig, ville jeg enten anskaffe mig et større akvarium, eller prøve Tanganyika.
Forresten skriver du at du har haft A. Jacobfreibergi, hvor stort et akvarium holdte du dem i?
AndersS — 1. august 2009, 20:25
Problemet er at jeg har givet 70 kr stykket pr stk, så skiller mig ikke af med dem. Jeg er lige flyttet i lejlighed og der må man ikke have mere end 100 liter vand.. så kan ikke rigtig gøre noget
mjen — 1. august 2009, 20:29
har selv spandpumpe på med 1000L/T og et PH med 1000L/T på ved siden af.
AndersS — 1. august 2009, 20:38
mjen — 1. august 2009, 20:39
hvis du endnu ikke har læst den synes jeg du skulle læse denne artikel den er rigtig lærerig. har ihvertfald fundet ud af en del information der fra.
http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Articles/mbunaartikel1/mbunaartikel1.htm
AndersS — 1. august 2009, 20:47
Her er lige nogle billeder af akvariet og fiskene
mjen — 1. august 2009, 21:08
jeg købte et billigt Sunsun PH kostede ikke mere end 95.-
AndersS — 1. august 2009, 21:11
Oscar — 1. august 2009, 21:23
Hvis du nu fjernede alphahannen,så ville en af de andre nok tage dens plads.
AndersS — 1. august 2009, 21:37
Men må vel have noget mere cirkulation i akvariet
Forresten er der sådan en hvid hinde på vandet... Det ligner lidt sådan en oilhinde, lidt lige som dieseloil på vand... Men skal det være der? er det bare noget der kommer... Hvis man kører fingeren igennem det deler det sig... Er det skadeligt?
Oscar — 1. august 2009, 22:13
Patrick — 1. august 2009, 22:14
Hvis du hæver din pumpe så den bryder overfladen, så forsvinder den hinde. Det er en proteinhinde.
Du kan smide nogle flere sten i, så der er flere huler og flugt vejen, på den måde kan det være du får flere hanner der farver + at hunnerne kan slippe væk.
AndersS — 2. august 2009, 08:59
Phin3x — 2. august 2009, 22:26
Men de mere erfarende akvarister må mere end gerne rette mig hvis jeg tager fejl..
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.