Temperaturer...? (Kribensis og Scalare)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Socdk — 12. juli 2009, 15:43
Jeg er stadig ganske ny når det kommer til fisk og akvarier, så bær over med dumme spørgsmål *doh*
Jeg var nede i den nærmeste dyre/fiskehandler, hvor jeg så de her fantastisk flotte orangehovedet scalare. Ikke bare "nøj de er flotte", men "WOWZER de er som små guldbelagte engle!". Jeg vil rigtig gerne eje et par af disse smukke fisk.
Men jeg sidder pt. og kigger i en "fiskedatabase", der lå på en CD jeg fik sammen med akvariet, og her står at scalarer skal have temperaturer på 26-30 grader. Fint fint, mit akvarie kører omkring 26-27 grader. Men så kigger jeg på beskrivelsen for Kribensis, hvor der står at de skal have 22-25 grader? Er det ikke meget lavt, eller skal jeg fluks sænke temperaturen i mit akvarie (Eftersom jeg har kribensis)? Nu har jeg haft akvarie + Kribensis i et par mdr. med temperaturer et stykke over 22-25 grader, og de har nu altid virket godt tilfredse. Er den database jeg kigger på, galt på den?
Et andet dilemma er, om mit akvarie mon er stort nok til et scalare-par. Det er sølle 120l, og med andre fisk og planter, bliver det så for trængt til dem? I så fald, hvor hurtigt vokser de, hvis nu man køber nogle meget unge scalare? Jeg er blevet meget bidt af akvarier, og kommer med stor sikkerhed til at købe et stort akvarie inden for kort tid, så hvis man nu havde unge scalarer, og opgraderede akvarie når de engang er blevet velvoksne, kan det så gå an?
c sørensen — 12. juli 2009, 17:40
jery — 12. juli 2009, 17:54
Luna — 12. juli 2009, 19:38
Socdk — 12. juli 2009, 21:08
Tak for svar
Bruger #991121 — 12. juli 2009, 22:17
Du spørger efter flere ting på een gang! 😀
Jeg fik mine første scalare omkring 1977 og har altid været glade for dem. Jeg vil give de andre ret i, at et 250 liter er det mindste som du kan bruge, på lang sigt!
Det skal siges, at mange opdrættere i både ind og udland har ynglepar gående i akvarier på 50x50X50 cm eller et halvt 250 liters.
Hvis du spørger mig, så er der lidt "burhøns" over den løsning.
Når det så er sagt, så skal det også siges, at du kan godt med fordel starte en gruppe ungdyr op i et akvarium i den størrelse som du har nu. De bliver for det meste mindre sky end i det store akvarie. Men det er virkelig en balance akt at at styre dem i det lille.
Nu skriver du ikke noget om, hvor store de er, men jeg antager, at de er omkring samme størrelse som de GM scalare der er på det billede jeg har lagt ved dette indlæg (det er et 128 Liters).
Hvis de er i den størrelse, så har du små 6 måneder inden du kommer i problemer med dit 120 liters!🙂
Du skriver endvidere, at du gerne vil havde et par. Den bedste måde, at få et par på, er ved at købe en lille flok ungdyr, hvor de så kan få lov til at udvælge den som de ønsker som partner.
Scalare er flokdyr og har behov for at føle sig trykke i deres flok også selvom det ind imellem, kan gå hårdt for sig mellem flokkens medlemmer!
Så er der det med de andre fisk i akvariet! Hvis du skal havde glæde af dine scalare, så er det vigtig, at de andre beboere er rolige fisk og at de ikke "snapper" efter scalarenes finner.
Du skal også være opmærksom på, at de er kødædere og det vil sige, at alle fisk som er i den rette størrelse, vil ende som en delikat lille snack for scalarene!
Så hvis du spørger mig, så skal du ikke vente!😀
Det er bare med at komme afsted ned og hente dem!
Men jeg er jo også til scalare:P
Mvh
Jan
Socdk — 13. juli 2009, 23:20
Du må undskylde mine mange spørgsmål, men jeg er, som nævnt ganske ny i faget, men kan allerede mærke, at jeg har en stor akvarie-fremtid i vente! Så jeg er vel lidt over-ivrig i min nyfundne og utrættelige søgen efter viden. 😀
Jeg er også enige i din burhøns-metafor. Det var år siden jeg sidst havde sat mine ben i en dyrehandler (hvor jeg dog har savnet den lugt!), og jeg blev lidt forundret over, hvordan guldfisk og større scalare var "mast" ned i små akvarier, da jeg jo havde læst rundt omkring, at det slet ikke var optimalt for fiskene. En kende synd, men i det mindste har de selskab (omkring 15-20 andre fisk at snakke med.....*skeptisk*) NÅ, videre
Puha jeg har stadig ikke bestemt mig. Jeg er lidt som et lille barn egentlig, for jeg vil meget meget meget gerne overtales til at købe en omgang scalarer. Men fiskenes trivsel er selvfølgelig vigtigst (dælens). Jeg har stadig mit starter-akvarie stående (60l), og jeg har leget lidt med tanken om at sætte det op med noget cichlide-sand og et par kokosnødder og så have mine kribensis og en håndfuld af de andre fisk i akvariet gående der, for derved at give mere "plads" or rum til evt. en lille flok scalarer i mit 120l. De havde nemlig nogle ganske små gående nede i dyrehandlen, så jeg overvejer lidt at rende ned og "redde" de gyldne engle fra det fyldte akvarie i butikken! 😀
Nå, men nu sætter jeg det andet akvarie op til kribensis, lader det stå med planter en tid og så må jeg se på situationen om et par uger. Som sagt vil jeg gerne overtales, og du har helt sikkert haft en indflydelse!
Tak for svar 🙂
jery — 14. juli 2009, 01:06
Fam.Krebs — 14. juli 2009, 08:05
casper thornbye — 17. oktober 2010, 18:32
På forhånd tak
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.