Hvordan sammensættes mbuna?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
SSK — 10. juni 2009, 16:36
Beklager hvis overskriften ikke er specificeret nok, men havde lidt svært ved at finde ud af hvordan mit sprøgsmål ellers skulle beskrives 🙂
Jeg får et nyt akvarie på Fredag og har palner om at lave det til mbuna da jeg aldrig har haft cichlide akvarie før.
efter en snak med den lokale fiske ekspert blev jeg dog gnaske forvirret pga diverse regler for mængden af fisk, han/hun raten, og noget emd at visse arter kunne man kun have en bestemt af osv osv..
Så tænkte på om nogen kunne give en bare nogenlunde beksrivelse af hvordan mbunaer sammensættes og hvad der er fy og vhad der er ok så jeg har lidt regler på skrift at holde mig til når jeg engang skal ud og investere i fisk.
På forhånd tak.
Mvh Steffan.
KimJ — 10. juni 2009, 17:31
kenneth løf — 10. juni 2009, 17:34
kenneth løf — 10. juni 2009, 17:42
KimJ — 10. juni 2009, 17:49
Tak! *rødmer*
Der er faktisk lignende artikler om Fritsvømmere og Tanganyikaer på min hjemmeside.
SSK — 10. juni 2009, 18:41
#3. Det er et 720 liters. Så der er masser af plads 🙂
kenneth løf — 10. juni 2009, 18:51
har du nogen ider om indretning er bare nysgerrig
SSK — 10. juni 2009, 19:09
Har to enkelte anubias planter jeg vil sætte i klemme mellem nogle sten for at give lidt grønt, og ellers vil jeg naturligvis stable en masse sten.
Oscar — 10. juni 2009, 19:23
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.