Mit 54L akvarium

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #971132 — 25. maj 2009, 20:56

Hej alle,

Så har mit 54L akvarium kørt i et stykke tid, og her smider jeg lige et par billeder af, hvordan det ser ud. Mit digicam er gået i stykker, så jeg beklager den ringe mobilkvalitet.



I min balje har jeg:
3 sølvmollyer; 1.2 + 14 små unger i ynglekasse. Købte de 3 mollyer en fredag, og søndag morgen var min balje fuld af små søde fisk 🙂
2 platyer; 1.1
1 kampfisk; 0.1
1 guldmalle
1 ancistrus.

Grunden til den lidt skæve fordeling er dødsfald.

Er der nogen der har nogle kommentarer til mit akvarium ang. fisk og/eller dekoration?

Ser frem til at høre fra jer.

Mvh Tobias Møntegaard.

Sølz — 25. maj 2009, 21:21

Hej Tobias,

Det er et flot akvarium du der har fået dig. Tillykke med det;)🙂
Eneste forslag er lidt flere planter;)

Bruger #971132 — 25. maj 2009, 21:27

Det er også min mening at jeg skal ud og have en til plante, så jeg kan få lavet et lidt bedre skjulested i venstre hjørne.
Men hvad med fiskene? Hvordan er fordelingen og arterne? Og kan jeg have flere fisk i?

Sølz — 25. maj 2009, 22:18

Hej Tobias,

Er det Poecilia velifera (det danske navn: Sejlfinne molly(se artsbeskrivelsen på denne side)) du kalder sølvmolly? Hvis det er tilfældet, så har du slet ikke plads til denne fiskeart i dit akvarium, da den bliver mellem 12-15 cm. og bør have et akvarium, der er mellem 80 - 200 liter.! - og så er du nødt til at skaffe dig af med dem (især, da du har 3 stk. + 14 unger:(🙁)

Den øvrige sammensætning er O.K.. Du skal regne med, at dine Platy får en del unger, men du vil formentlig også opleve, at din kampfisk æder (de fleste af) dem. Hvis nogen overlever, så er det jo O.K.
HVIS vi ser bort fra dine "sølvmolly", så kan du gdt have lidt flere fisk i dit akvarium, men det er godt at vente lidt, før du anskaffer nogle flere. Normalt anbefales man at udvide sin fiskebestand ganske langsomt, idet så får dit filter mulighed for at "følge med" i arbejdet med at rense dit vand.
Nogle Ancitrus maller bliver dog meget store med tiden - ved du, hviken art du har fået fat i?

I et ny-etableret akvarium skal du nok følge "tommelfingerreglen", der siger 1 cm. udvokset fisk pr. liter vand MAKS. Denne "tommelfingerregel" er god at bruge i hvert fald nogle måneder indtil dit akvarium er helt indkørt og er velfungerende m.h.t. vandværdier.

Sølz — 25. maj 2009, 22:20

- glemte lige at skrive til dig, at jo flere planter du har i akvarium, jo større er chancerne for, at Platy-ungerne kan gemme sig=overleve;)

Bruger #971132 — 25. maj 2009, 22:27

Mine sølvmollyer er sikkert sejlfinner, det ligner det hvert fald. Der stod bare sølvmollyer i butikken, og jeg faldt pladask for dem. De er så søde, og de er så nice når de napper til ens fingre, når man stikker dem ned til dem. At de bliver så store er lidt overraskende for mig, men som det ser ud nu er de ganske fornuftige i størrelsen, og jeg vil beholde dem lidt endnu. Mine unger har jeg tænkt mig at sælge. Er det muligt at sælge dem tilbage til akvariehandleren?

Jeg har læst at hvis man vil udvide sit akvarie skal man vente ca. en uge med at putte nye fisk i. Men hvis man tager fat i tommelfingerreglen har jeg meget mere plads til fisk. Jeg vil gerne have flere platyer i, da min kæreste er helt vild med dem.

Jeg er ikke helt sikker på, hvilke arter jeg har fået fat i. Ham jeg købte min 'normale' malle af, sagde det var en helt normal ancistrus. Min guldmalle ved jeg ikke særligt meget om. Men når de bliver for store, går jeg ned med dem til dem jeg købte dem af og får nogle nye 🙂

Sølz — 25. maj 2009, 22:47

Hej Tobias,

Det er en ganske almindelig "akvarist-fejl", at købe noget, man ikke ved nok om;) - det har vi sikkert alle gjort mere end bare en enkelt gang. Det kan man jo kun blive klogere af. 😀;)
Det kan kun anbefales, at man tøjler sin begejstring (og det kan være svært🙁), når man ser nye fisk, som man eje. Skriv navnet ned (evt. betal forhandler for dem med en aftale om, at man får pengene tilbage, hvis man ikke kommer dagen efter og henter dem) - læs om den nye "fiske-kærlighed" og overvej, om disse nye "dejligheder" nu også passer ind i det akvarie, man aktuelt har. Det gælder jo både størrelsen på den udvoksede fisk, temperaturbehov, foder, kan de gå sammen med de øvrige fisk o.s.v. - se i artsbeskrivelserne på denne side/brg Internettet. Så har man da i hvert fald gjort, hvad man kunne for ikke at gøre et forkert køb, man måske ærger sig over.

Der er ingen, der siger, at du skal skille dig af med dem lige her og nu, men det varer nok ikke så længe, før det bliver nødvendigt. Det siges nemlig, at fisk, der bliver store (som f.eks. dine "Sølvmolly´er") vokser inden i - d.v.s. deres indvolde o.s.v. - men de vokser ikke udenpå/i størrelsen, hvis der ikke er rum/plads nok til dem. De skulle kunne blive syge/mistrives. Så det kan godt være, at du skal nyde synes af deres søde adfærd lige nu, men snarest få en aftale - f.eks. med forhandleren - om at tage dem tilbage. Du kan også sætte dem til salg/bytte på denne side.

Du har helt ret i, at man skal udvide bestanden langsomt - en uges tid mellem indkøb er normalt et passende tidsrum - og køb få nye ad gangen. Og jeg kan bestemt godt forstå kæresten´s begejstring for Platy. De er søde, fås i et utal af farver, kommer i hele akvariet og er deres unger noget af det mest nuttede, man kan tænke sig (så kæresten kan glæde sig). Og de får mange unger.

Det bliver så spændende for dig at se, hvor store dine maller bliver;)

Bruger #971132 — 25. maj 2009, 23:04

Jeg har så efterfølgende været heldig med mollyerne. De passer meget godt sammen med de andre fisk jeg har.
Jeg mener ikke der er noget der hindrer mine mollyer i at vokse en del endnu, før de bliver for store. Mit akvarie er ret bart og det giver dem masser af plads at vokse på. Dog tror jeg, jeg vil sætte dem til salg på denne side, ellers må jeg gå tilbage til forhandleren og så evt. høre om han også vil tage yngelen når de er store nok. Plejer de at ville det?

Jeg skal helt bestemt have mange platyer i min balje. Kan man have 10-15 stykker svømmende rundt?

Bruger #971132 — 25. maj 2009, 23:40

Andre der kan besvare mine spørgsmål??

Sølz — 25. maj 2009, 23:50

Hej Tobias,

Lyder fornuftigt med molly´erne.

10 - 15 Platy er nok lige i overkanten - især, fordi, du har et ny-etableret akvarium. Jeg ville maks. anbef. 5 stk. - og så vent og se - indenfor ganske kort tid, så har du mange nuttede unger (hvis kampfisken lader dem være) - og så er dit akvarium noget indkørt. Du må så vurdere hvor mange fisk, der kan tives i dit akvarium, men i en rum tid endnu, er det godt at huske på "tommelfingerregelen"😉😉🙂

Bruger #971132 — 26. maj 2009, 00:11

Jeg vil holde det til 5 så, og så håbe på noget yngel 🙂

Men jeg har stadig ikke fået svar på, om det er normalt at forhandlere vil købe yngel? Og om en forhandler måske vil købe mine mollyer tilbage?

Sølz — 26. maj 2009, 00:22

Så vidt jeg ved, så er der stor forskel på, hvad de forskellige forhandlere vil. Du er nødt til at spørge ham/hende, hvad holdningen er hos den aktuelle forhandler.
Alternativt kan du sætte dem til salg på denne side.

Bruger #971132 — 26. maj 2009, 00:23

Thank you very much, Benny! 🙂

Noget helt andet, sådan noget som rejer kunne jeg godt tænke mig, men ville det være fuldstændig hovedløst når jeg har kampfisk? Ville hun ikke bare æde rejerne?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.