Hvide pletter på guldbarber HJÆLP!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

j-b-roensner — 9. maj 2009, 11:37

Jeg har set at mine guldbarber har fået nogle hvide pletter. de ser flade og lidt gennemsigtige ud. de ser ikke ud til at blive svagere, og de bliver heller ikke napset af. den eneste ulempe er at de klør sig på maven. jeg vil vide hvad det er for en sygdom, og så skal vide hvad jeg skal gøre for at fjerne det.

Proplayer — 9. maj 2009, 11:52

faunamoor... det er det bedste til white spots.

BenjaminSS — 9. maj 2009, 12:43

det kan også være forkøelse .. ville være godt med nogle billeder så vi kan rådgive dig til den rgitgige midic

Månefisk — 4. juni 2009, 00:02

put lidt køkkensalt i vandet. lyder pisse skørt men det sku synes at virke

KTR — 4. juni 2009, 00:30

Gå ind under "Beskrivelser" => "Sygdomme" og søg på "Hvide prikker". Hvis det er det du har så hæv temp. til 28-29 gr og få købt noget medicin. Nogen bruger Faunamor og jeg har lige kureret mine fisk med eSHa Exit. Det er ikke uden grund sygdommen også hedder fiskedræber 🙁

jery — 4. juni 2009, 07:22

Jeg håber sandelig, at problemet er blevet løst i de forløbne 3 uger.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.