Revnet bundglas

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

thorgaard — 1. april 2009, 12:25

Man skulle næsten tror at det var en aprilsnar eller et udtryk en twistet omgang nemesis, da mit 484 l. besluttede sig for at revne i bundglasset. Jeg havde bakset og okset med at tømme det fuldstændigt og omlægge det fra sydamerika, med masser af planter og trærødder, til Malawi/Tanganyika med sandbud og stenopbygning. Det havde stået og kørt godt ind i 1 1/2 uge og var lige klar til at få fisk i. Så fandme om ikke at vandstanden er faldet med 8 cm, der er vådt på gulvet og akvariet nedenunder er fyldt til lidt over max.
Hvad skal jeg gøre?? Er det muligt at lime en glasliste på revnen med silicone? Eller er der intet at gøre???????😮

stausholm — 1. april 2009, 13:57

surt show.... men du kan godt lime en glasliste i.. sjovtnok sidder der osse en glasliste i mit 484L*blink*
det ser ud somom at revnen er på tværs i akvariet, altså fra forrude til bagrude.

allan

Proplayer — 1. april 2009, 14:08

ikke fedt!

skyg — 1. april 2009, 14:30

køb 2 stykker glas der er 1/2 cm for kort i alle sider og lim det i så er det fint igen.
mhv.skyg

thorgaard — 1. april 2009, 16:12

#2 den glasliste som sidder i dit akv, er den indvendig eller udvendig?
#4 jeg går ud fra at du mener at revnen skal limes både indvendig og udvendig?

Massa — 1. april 2009, 16:18

Aj det er bare surt:( hvor mange sten havde du puttet i? og har du flamingo i bunden?

Ulf — 1. april 2009, 18:25

man kan jo også skifte bundglasset.

Det gøres med en stanlykniv, hvor du skærer al limen af indvendig. Så skærer du sideruderne fri, derefter for- og bagruden. Mål bundglasset og skaf et nyt i samme tykkelse. Al limen fjernes fra de gamle ruder med barberblad eller lignende og afrenses med acetone. Så kan du lime akvariet om,

hilsen

Ulf

stausholm — 1. april 2009, 18:42

[citat]#2 den glasliste som sidder i dit akv, er den indvendig eller udvendig?
#4 jeg går ud fra at du mener at revnen skal limes både indvendig og udvendig?[/citat] min er kun limet indvendig.

allan

thorgaard — 1. april 2009, 22:29

# 6der var kommet flamingo i bunden og så mange sten synes jeg heller ikke der er.
# 7 jeg vil meget gerne undgå at udskifte bundglasset, da jeg synes at det er en større operation.

Patrick — 2. april 2009, 00:59

Heldigt at den ikke ar flækket værre, så alt vander var røget ud..

THORLEIFDK — 2. april 2009, 07:19

Jeg vil tro som de andre at du kunne nøjes med at lime det indvendig,med en enkelt stribe glas...har selv en 720 med revne i bunden der er limet med glas på begge sider:)bare for en sikkerheds skyld!

mvh
Carsten

thorgaard — 2. april 2009, 22:02

# 11 det lyder rigtig godt. Men hvor bred skal glaslisten være??

KasperK/Lolland — 4. april 2009, 00:19

10 cm. Og du kan nøjes med en 5-6 mm tyk glasliste!
Og glem alt om #7, det var da en umanerlig besværlig løsning til et lille-bitte problem!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.