660 L - "gammelt" akvarium skal startes op!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mongoose — 23. marts 2009, 23:26
Jeg har et ca. 15 år gammelt 660 L akvastabil akvarium - i aluramme og med silikone limninger. Det er ca. 15 år siden jeg sidst har haft fisk/vand i det.
De sidste 3½ år har akvariet stået indenfor i vores stue (hun er godt nok træt af det min viv - haha). Før det - har det stået på mine forældres loft igennem ca. 10-12 år.
For 1 år siden fyldte jeg det med vand. Det stod i 1-2 uger med vand i uden at være utæt - så langt så godt. Indenfor den næste måned skal jeg have det op at køre igen. Jeg har i dag fået bragt det i vatter - dvs. det står nu med så meget vand i bunden, at det når op til den nederste ramme (min erfaring mht. at få det bedst mulig "vattet" korrekt op).
Jeg forventer at fylde akvariet en af de næste 1-2 dage - og så lade det stå i ca. 2 uger (til min baggrund er færdig). Så får jeg testet om det stadig er tæt.
Mit spørgsmål er nu til jer med mere erfaring end mig! Er der nogle specielle ting I ville gøre forinden akvariet startes op ifht. at sikre jer det er tæt? Ville I skifte silikonefugerne ud - eller ville I som jeg blot "prøve" at se om det holder?
Der sidder lidt gamle kalk-rester rundt omkring på rammen. Nogen lette løsninger til hvordan de fjernes?
Gode input modtages gerne 😎
ole o — 23. marts 2009, 23:32
Kviller — 23. marts 2009, 23:58
ole o — 24. marts 2009, 00:11
Hvis fugen er lavet ordentligt mørner silikone ikke bare, så længe det ikke har stået udendørs og er ødelagt af solen.
Men det er vil jo selvfølgelig altid være op til en selv - så nu har du fået 2 modsigende svar 😛
Mongoose — 24. marts 2009, 18:19
Ideen med wc-papiret var genial - det havde jeg ikke tænkt på Caspar. Det blev prøvet af i går aftes - dog stadig kun med vand op til den nederste alurammes øverste del. Men det er tæt. Regner med at jeg i dag fylder det halvt op - og så helt op fredag. Derefter får det lov til at stå i ca. 2 uger, inden jeg tømmer det af og får sat baggrunden i.
Kan ikke helt overskye en omfugning nu her ............ så løsningen bliver at prøve mig frem 😎
Kanon I gad bruge tid på et svar!
brib — 24. marts 2009, 18:33
Du fjerner kalk ved at gennemvæde køkkenrulle eller toiletpapir med eddikesyre og lade det stå et døgns tid , så er kalken lige til at skrubbe af med en nylongrydesvamp.
Men som du selv nævner i #5 er der mange måder at gøre det på . :-)
God fornøjelse - arbejdslyst , vi håber på nogle billeder efterhånden som projektet skrider frem .
Mongoose — 24. marts 2009, 18:44
Fornemt mht. eddikesyren - tror jeg stæler nogle af konens vat og vat-rondeller til den del. Var lidt i tvivl om eddikesyren ville have en negativ indvirkning senere når der skulle fisk i baljen.
Billederne kommer løbende på min tråd om arbejdet med min baggrund 🙂 Tak for dit input - det kunne jeg absolut bruge.
ole o — 24. marts 2009, 18:53
er kalken rigtig genstridig så bland eddike og citronsaft - det virker!
Personligt tør jeg ikke bruge alm. grydesvampe, trykker man for hårdt GIVER det altså små ridser.. Man kan dog få nogle "ridsefri" svampe i mange dagligvareforretninger som er knapt så grove, de er lidt dyrere men ridser i hvert fald ikke.
eddike og citronsyren gør ikke noget, hvis alligevel du renser akvariet inden du hælder vand i det (nu når du tester tætheden), og tømmer baljen igen vil det slet ikke kunne findes bagefter. Men hvis bare du tørrer overskydende af, og hvad der vil lægge sig i bunden, så kan du bare fylde vand og fisk i.
Hugo — 24. marts 2009, 19:18
Mongoose — 27. marts 2009, 23:36
Nu har jeg øget vandmængden i akvariet de sidste par dage. Det har nu stået hele dagen uden det mindste tegn på nogen utætheder. Spændt på at følge det over den næste uges tid.
Foreløbig tegner det godt 🙂
Mongoose — 2. april 2009, 19:45
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.