har også noget ris1

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

malawi-akvarie — 5. marts 2009, 11:21

her er så noget ris:(🙁

hvorfor er det, at når man skal have billeder ind af sine akvarier, så går det bare helt i sort og er bare super langsomt.🙁🙁🙁 der er bare øv

sidder her på arbejdet og kedder mig lidt, så er det jo dejligt man kan komme ind her, men det virker ikke altid optimalt øv bøv bussemand.

det synes jeg bare lige i skulle vide.

ellers pi... god side.

hej herfra

Patrick — 5. marts 2009, 11:25

Har du husket at trykke hvilket akvarie billederne skal på?

jopa — 5. marts 2009, 12:35

Du sidder vel ikke på dit arbejde og leger privat ? 😀

Forslag til opload af billeder.
1) Brug Firefox
2) Sørg for at optimere dine billeder så filerne ikke er for voldsomme. Hvis du oploader et billede der fylder 2MB tager det jo længere tid end hvis du oploader et på 20kb
Så burde det gå som en leg

Kviller — 5. marts 2009, 12:54

Firefox er ikke en god idé, men det med at redigere og tilpasse dine billeder kunne godt være en idé. Ser ud til at de billeder du har prøvet at uploade er meget store?

KK Norring — 5. marts 2009, 12:58

Påstanden om at Firefox ikke er nogen god ide må ikke stå uimodsagt.

Og det faktum at det er sidens programmør der udtaler det indebærer risiko for at nogen ligefrem tror på det.
Firefox er den for tiden mest stabile og brugervenlige internetbrowser til Windows platformen, og kan klart anbefales.

jopa — 5. marts 2009, 13:14

[citat]Firefox er ikke en god idé, [/citat]

Der findes ikke bedre alternativ 😀

Printed — 5. marts 2009, 13:17

Jeg har også mere held med at uploade i Firefox end i Safari - OS X platform

Men uafhængig af browser skal der komprimeres voldsomt for ikke at løbe ind i en time-out

snoopyzrainbow — 5. marts 2009, 15:04

#5 jeg er helt enig..jeg har aldrig haft så meget bøvl med IE som jeg har i øjeblikket...igår tog jeg konsekvensen og installerede FF og har ikke haft bøvl siden:D

Så jeg er nu officielt en FF-bruger

Kviller — 5. marts 2009, 15:16

Personligt benytter jeg mange forskellige browsere. Min foretrukne rækkefølge hvor jeg prioritere Funktionalitet (Her ligger blandt andet måden den fortolker scripts på) først, så hastighed, så stabilitet og til sidst brugevenlighed, så ser min liste sådan ud:

1) Chrome
2) Internet Explorer
3) Firefox
4) Opra mini
5) Opra standard
6) Safari.

Det er så bare min personlige mening. 😉

Kviller — 5. marts 2009, 15:19

Burde måske lige tilføje at grunden til at jeg siger FF ikke er en god idé til denne side, er fordi FF ikke fortolker de scripts som Coldfusion generere efter hensigten og da denne side desværre er lavet i CF, så passer det ikke så godt sammen.

jopa — 5. marts 2009, 15:45

Det kan let blive en relegionskrig på Browser, men funktionaliteten er ens i FF og IE her hos mig.
Hvor i mod Crome pr default fucker bla menuen op.

Jeg har ingen problemer relaterende til Cold Fusion og disse sider med min FF så det kan jeg ikke genkende.
Bruger kun FF
Virker siderne optimalt i FF er chancerne for at det også virker i andre Browsere større end hvis man udvikler til IE.
Det er almindeligt kendt blandt webudvikler nørder 😀
Men det er så en anden sag.
Desuden er der hele snakken om IE's generelle sikkerhed, når vi snakker virus med mere, men det er en anden snik snak.

Kviller — 5. marts 2009, 15:49

#11 Kan kun give dig ret - Det er nemlig derfor man benytter FF som test, for hvis koden er skrevet så simpelt at selv FF kan forstå det, så kan alle andre også 😀

LasseP — 5. marts 2009, 17:27

Er chrome ikke stadig en beta version med en del sikkerhedshuller ?

Printed — 5. marts 2009, 22:35

#10 Arhh den browser der læser akvariefisk.dk godt er vist ikke udviklet endnu 😛

Zeigermann — 1. december 2009, 20:14

Jeg bruger udelukkende Google Chrome, og jeg har ingen problemer af nogen art, uanset hvor jeg skal ind, eller hvad jeg skal downloade.

Kan varmt anbefale denne browser.

Znegl — 2. december 2009, 09:06

Jeg holder mig også udelukkende til Chrome! (medmindre jeg er på arbejde). I mit hovede er Chrome perfekt til privat brug fordi
- Den fylder ikke rigtig noget, altså får man mest mulig plads til hjemmesiden
- Den virker! Og hvis den ikke gør, så er det kun dele af en enkelt side, eller i værste fald en enkelt tab der går ned, uden at påvirke resten.
- Går det hele alligevel ned, gendanner den det, som det var sekundet før det gik ned
- Den er ekstremt hurtig, især startup-tiden er væsentligt hurtigere end alle andre browsere jeg har prøvet
- Alt i alt en lækker browser 🙂

På arbejde bruger jeg selvfølgelig Firefox til webudvikling, bruger Safari som "arbejdsbrowser" (udelukkende for ikke at få blandet historik osv, eftersom jeg bruger samme computer privat som til arbejde), og er (trist nok) også nødt til at køre IE7/8 engang imellem for at teste - eftersom det er den browser der tillader sig at være fuldstændigt ligeglad med de standarder resten af verden følger.


Bortset fra al den offtopic snak om browsere, så følg de ovenstående råd, og skyd skylden på din internetudbyder i stedet for akvariesiden. De fleste har en upload-hastighed (altså den hastighed hvormed du uploader billeder) på et sted mellem 1/10 og 1/100 af deres download-hastighed.
Indtil videre har jeg kun oplevet comx.dk der leverer ordentlige forbindelser til sådan noget, idet de har samme upload som download - så går det lige pludselig meget hurtigt!

Slammers5k — 2. december 2009, 14:01

Firefox, fasterfox og noscript.. så kan det ik gå hurtigere.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.