det er da utroligt.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Moniquek — 24. februar 2009, 09:54
til min store overaskelse så aceptere mine tropheus at de er der og de kan frit færdes rund i akvariet og bliver på ingen måde jaget, ungerne er ikke engang 1 cm endnu, det syntes jeg er utroligt, da jeg regnede med de var solgt til stanglakrids.😀
brib — 24. februar 2009, 13:17
Efter normal "kogebog" burde ynglen være ædt nu .
KimJ — 24. februar 2009, 14:49
Det er nu ikke min erfaring.
Rene Tropheus akvarier, har som regel en meget høj overlevelsesprocent, hvilket som regel skyldes en kombination af, at Trofferne generelt ikke er ivrige jægere, og at deres akvarier oftest tilbyder rigtig mange gemmesteder.
Jeg har faktisk observeret, at helt små unger, foretrækker at holde til i de dominerende hanners territorium. Min teori er, at de opnår sikkerhed mod at blive chikaneret af større unger, fordi disse bliver jaget væk, hvorimod helt små unger bliver ignoreret af de store hanner.
brib — 24. februar 2009, 23:20
vorup — 25. februar 2009, 13:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.