Hævning af pH
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
lni — 24. februar 2009, 03:22
Ja, jeg er igang med at forberede en del projekter pt 🙂 Og havde egentlig tænkt mig at det akvarie jeg skal hente nu her om nogle dage skule bruges til saltvandsakvarie. Det viser sig dog at blive lidt for dyrt til hva jeg har råd til nu. Så derfor regner jeg med at lave mine 54L til salt i stedet i første omgang. Men nu står jeg så med et 250 eller evt 325 L akvarie, som jeg går og overvejer at lave som "princess of burundi" akvarie i stedet, men har læst lidt om dem i noget tid efterhånden og kan jo se at de foretrækker pH på 8-8,5... hvordan får jeg lige hævet ph'en på mit postevand til det?
har fundet den her artikel om at der bliver brugt en skummer hvor de tager luft udefra til at hæve pH'en med, men synes bare det lyder så usandsynligt, selvom de er flere der skriver det virker. Men hvad siger jeres erfaring/intuition jer?
http://www.saltvandsforum.dk/viewtopic.php?p=233253
Kan det virkelig lade sig gøre at hæve pH'en med en skummer der tager luft udefra?
Villads — 24. februar 2009, 07:14
lni — 24. februar 2009, 08:25
Men takker for svaret som altid Villads. Det er ski godt vi har dig 🙂
Villads — 24. februar 2009, 08:38
Det med farverne ved jeg ikke noget om,så det er måske besværet værd.
De yngler fint i det almindelige.
lni — 24. februar 2009, 08:46
Villads — 24. februar 2009, 09:00
Den tanke er aldrig faldet mig ind.
Måske der er nogen som har prøvet.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.