Ny opstart

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bryderen — 12. februar 2009, 00:24

Jeg er ved at være færdig med baggrunden, så nu kører akvariet endelig snart.

Jeg kunne rigtig godt tænke mig at have planter i akvariet, men hvad for nogle kan jeg bruge? Fiskene er stort set udelukkende Mbuna.

Hvor synes I det er bedst at købe henne i Jylland? Det kan evt. være man er rigtig interesseret i én bestemt fisk, og forhandleren nemt kan skaffe den hjem i VF som alle mine fisk skal være.

Og sidste spørgsmål - Kan man evt. blande Mbuna med noget Tanganyika? Akvariet er cirka 800 liter.

Mr.Frog — 12. februar 2009, 00:49

#1
Hvis du insisterer på at fiskene skal være VF, så forstår jeg altså ikke at du vil blande fisk fra 2 forskellige søer sammen. Det kan kun være for at kunne sige, at fiskene er VF og ikke fordi man er interesseret i at lave et rigtigt biotop eller lave et opdræt.

Bryderen — 12. februar 2009, 02:32

#2

Jeg har ikke sagt at jeg vil blande fisk fra 2 søer sammen, jeg spørger blot om det kan lade sig gøre.
Og NEJ, det er ikke for at sige at det er VF, efter min mening synes jeg bare VF er kønnere, men hvis du kan lide 'peber' på flere af dine cichlider, så skal du værsgod.

Dumme kommentarer som Froggy's ønskes ikke

Villads — 12. februar 2009, 02:50

Hammerslået Cryptocoryne er meget flot og er vist en de planter der kan klare at være i selskab med malawier.
Anubias er også godt,og der er mange arter.
Javabregner kan også holde til det.

Bryderen — 12. februar 2009, 03:36

Mange tak for det Villads

Mr.Frog — 12. februar 2009, 03:59

#3
Hvis man lige skriver lidt pænere til folk man ikke kender tak ;(

Bryderen — 12. februar 2009, 04:28

#6

Det var da dig der startede med at skrive uhøfligt til mig, så jeg tror den der med at skrive pænere til folk man ikke kender er rettet mod dig selv

Mr.Frog — 12. februar 2009, 05:23

Der skrives i #2 at jeg ikke forstår at man vil have VF, hvis man alligevel vil blande 2 søer sammen. Men det blev åbenbart misforstået.
Hvis man ikke kan tåle andres meninger uden man smider med mudder, hvorfor så spørge om man kan blande fisk fra 2 søer sammen i samme akvarie. For det er jo netop det du spørger om *blink*

Men videre i teksten.
Jo, selvfølgelig kan man da have både Tanganika fisk og Malawi Mbuna i samme akvarie uden problemer. Også selvom de kommer fra hver deres biotop. Jeg har selv haft det engang.

Patrick — 12. februar 2009, 14:59

Mbunaer er jo grøntspisere, skal du blande dem med fisk fra Tankanyikasøen, så har du Tropheus, Petrochromis og hestenæser som alle også er grøntspisere.

Jeg vil dog ikke gøre det. Du risikerer dødsfald fra en af grupper da de, selvom de ligner hinanden i adfærd, stadig har sine forskelle, så mit råd, hold dig til Mbuna eller Tankanyika.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.