Problemer med Golden spec.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
zlatko — 6. januar 2009, 23:04
Her de sidste to dage er min han begyndt at hænge i overfladen, og det er kun ham der gør det ?
Vand blev skiftet 2 gange i løbet af uge, + jegh ar skifet bunden med nyt sad og der er også kommet nyt vand i..
temp er på 22-23 ca..
det haster for vil ikke ha han dør da han er utrolig flot og rigtig stor fuldvoksen..🙁🙁
Mr.Frog — 6. januar 2009, 23:18
Når man skifter bundlaget ud, er det næsten som at starte helt forfra med akvariets biologi.
zlatko — 6. januar 2009, 23:20
Det kunen tyde på at han mangler ilt, ja men de andre fisk gør ikke, ?
er han for gammel ? lungekræft ? who knows.
Mr.Frog — 7. januar 2009, 00:57
Den har ihvertifald ikke lungekræft 😀
Mr.Frog — 7. januar 2009, 01:12
Hvis du vil vide hvad den fejler, så må du komme med nogle flere oplysninger, end at den hænger i overfladen.
Såsom:
Har du et billede af den ?
Er der andre symptomer ?
Hvilke fisk er der ellers i akvariet ? Og hvor mange ?
Er der bevægelse i overfladen fra pumpen ?
Har du haft dødsfald i akvariet ?
En jaget fisk kan godt blive "træt/svag"
Hvis nu du skulle have taget fejl og det er en hun, så kunne det være fordi "hun" har skuffe.
Mr.Frog — 7. januar 2009, 01:13
Hvis det er iltmangel så står de andre fisk og "snakker" i akvariet.
zlatko — 7. januar 2009, 12:56
så er der 6 scalare
12 yngel fra spec.golden 3 cm
10 fra saulosi yngel. 3 cm max
Ellers har jeg 4 golden på 5-6 cm og 1 par på 10 cm som de største..
1 par kyssegurami i extrem stor eksemplar :O:O aldrig set størrer, de også 5 år..😀
Akv. 250 L.
Hvis mallerne smutter op til overfladen og vender og dykker ned igen så er der noget galt da de er bundfisk.
har haft et par dødspald før hen med lidt gubby osv. men ikke noget af nogle betydning..
zyrexx — 7. januar 2009, 12:59
zlatko — 7. januar 2009, 13:26
det kun gurami og de to golden som er store 10 cm..
Mr.Frog — 7. januar 2009, 15:25
Jeg vil mene at det er dit filter der er overbelastet.
Du skal passe på ikke at overfodre, dette er meget vigtigt. Der må ike ligge snask og rådne på bunden.
Da det er en stor omvæltning i akvariet at skifte bundlaget er det klart at i de næste par dage vil der være chance for dødsfald pga belastningen i vandet.
Og når du så har mange fisk i akvariet, kan det ikke undgåes at ammonium og nitrit lige har været oppe og svinge lidt på grænserne.
Problemerne skal nok forsvinde med tiden. Der har sikkert været et udsving i vandværdierne.
Hvilket filter har du på ?
Har du god bevægelse i vandoverfladen ?
Det er altså en forkert sammenblanding af fisk du har fået lavet dig der.
Hvorfor har du Scalarer og Kysse Gurami i et malawiakvarie ?
Har du også haft Guppy i samme akvarie ?
Hvor længe har du haft akvarie ?
Har jeg forstået det rigtigt ?
6 Golden
22 Yngel på 3cm
2 KysseGurami
6 Scalarer
Nogle gule Ancistrus
Jeg kunne godt tænke mig at se billeder af dine akvarier.
zlatko — 7. januar 2009, 15:46
Mht fisk er det koret det du har skrevet der og de har levet sammen i over ½ år men havede for grov bund og derfor skiftede til malawi sand..
havede på et tidspunkit 4-5 gybby´er i og 3 af dem døde med tiden og nu har kun 1 tilbage som bor i et andet akv. sammen med mit yngel fra de forskellige fisk..
Har ikke andre steder at smide min kysse gruamier i henne.. så derfor er det best at de bor der ..
Bruger en eheim proffesionel pumpe kan ikke huske tallet men noget med 12xxxxx..
Jeg vil nu prøve at rense min pumpe og se om det hjælpe, det eneste bevægelse i overfladen er det pumpen laver..
Fiskende er meget dovne, altså der ikke gang i dem de svømmer lidt af og til ellers står de stille og slapper af..
Men det yngel jeg har i de står aldrig stille , friske og raske ser det ud til..
Hvad betydder det så, at jeg skal rense pumpen og evt. skifte lidt vand om et par dage ?
Foder ikke for meget foder på den her måde, hvor jeg smider lidt i og venter til de har spist op, så får de lidt mer indtil de ikke æder mere, men stadig i vis mængde..
Hvis de får det hele på en gang så falder der meget til bunds og da jeg har hvid sad så ser det ikke pænt ud selvom mine maller stormer derhen og suger det op alligevel..
Så intet råden foder på bunden..
foder mine maller 1 gang om ugen med malle piller ellers er deres job i at gøre rent og æde resterne af maden de andre fisk ikke spiser og det som kommer ud af dem..
Har et billede ja.. sender det om 2 min..
Mr.Frog — 7. januar 2009, 16:29
Det må være nogle lange frokostpauser I holder Jer i Otterup 😀
zlatko — 7. januar 2009, 16:37
zlatko — 7. januar 2009, 16:43
Mr.Frog — 7. januar 2009, 17:02
For 1 min siden, hmm kan man nu os regne med det *skeptisk*
Der er vist os en Blå Gurami et sted
Så små er de der Scalarer vist heller ikke *blink*
Men altså Malawier der er inaktive er tegn på der er noget galt.
Du har for mange fisk i, det er der eneste der er galt med det.
Og så lige det med den der underlige fiskeblanding 😀
zlatko — 7. januar 2009, 17:05
Ja billederne er lige taget..
har lige bruget sådan nogle strips til at tæste vandet med og der viste den at KH som skulle ligge på 5-7 ligger på 40 ifølge de her farver og tal..
er KH ikke hårdhed af vandet ?
Det er højst sandsynligt at det er problemet, da fiskende har boet sammen i et stykke tid, men så efter ejg skiftede bunden blev de mærkelige..😀:D
Mr.Frog — 7. januar 2009, 17:39
KH og GH er hårdheden af vandet ja, men jeg har ikke helt så meget viden om hårdheden og hvad den betyder for fiskene.
Hvis hårdheden ligger stabilt hele tiden, har det ikke den store betydning. Det er mere hvis du skal lave noget opdræt af specielle fisk.
Prøv at lave en måling på dit vand fra hanen og se om ik den ligger på næsten det samme.
Det du skal bruge er dit Nitrittal er 0, og din Nitrat er max 60-70 men gerne omkring 20-40.
Din PH skal ligge mellem 6 og 8.5 jeg gætter på den ligger på omkring 8.
Du skal nok høre en anden om din hårdhed, men jeg tror næppe den betyder noget.
zlatko — 7. januar 2009, 18:12
Og de andre vand kvaliteter ligger som de skal...
SogneprQsten — 7. januar 2009, 18:19
Dog syntes jeg det er en utrolig dårlig kombination af fisk og for mange fisk 🙂
og din ph er fin.
zlatko — 7. januar 2009, 18:28
de fisk som allerede er i fylder intet i 250L akvarie , med mindre jeg ser dårligt..
ph 7.6 lige nu..
de små jeg har er helt oppe at køre så der intet galt med dem ;d de hygger sig med at bide haler osv..
Men er lidt bekymret for de 2 store gamle nisser.. godt nok er han ikke på overfladen længere efter jeg rensede pumpen for 1 time siden..
men af og til fiser der en malle op efter luft og ned igen til bunden 🙁
Chum — 7. januar 2009, 20:46
de små jeg har er helt oppe at køre så der intet galt med dem ;d de hygger sig med at bide haler osv..
[/citat]
Undskyld, men synes du selv det lyder som noget de hygger sig med? Det er bestemt ikke godt hvis fisk går og bider hinanden i halerne eller finnerne.
Noget helt andet er at du højst sandsynligt har problemer med nitrit-niveauet i vandet, du belaster dit vand ALT for hårdt.
Prøv at læse list på op ammoniak->nitrit->nitrat cyklussen. f.eks. står der noget her: http://www.thetropicaltank.co.uk/cycling2.htm
Kort sagt har du gjort i hvert fald følgende forkert:
1. Du fjernet en masse gavnlige bakterier ved at skifte alt sandet og det gamle vand.
2. Du fodrer ret kraftigt (lyder det i hvert fald til).
3. Du har renset pumpen og har dermed sikkert fjernet endnu flere gavnlige bakterier.
Alle 3 ting gavner bestemt ikke nedbrydningen af ammoniak og nitrit. Hvis du ikke har et specifikt nitrit test-sæt vil jeg anbefale at du køber et og tester dit vand så hurtigt som muligt.
Hvis du får problemer med at fiskene igen står i overfladen og gisper så skift vand (50-70%) og ja, det er meget vand og fiskene er ikke glade for det, men de er endnu mindre glade for for meget nitrit.
Du bør nok også lige overveje om du ikke kan finde ud af hvilken pumpe du har, umiddelbart siger en eheim 12xx ikke mig noget, men prøv at tage et billede af den. Hvis din pumpe er for lille vil du nemmere få nitrit problemer, og det kan meget vel være det der startede det hele fordi dit filter ikke er kraftigt nok til at klare belastningen uden hjælp for bakterierne i gruset.
zlatko — 7. januar 2009, 22:24
Mine fisk bider ikke haler, de svømmer i rundkræs efter hinanden, det er faktisk en parringsermoni, men da de er så små er det hannerne som jagter hinanden, og nej de bider ikke halerne eller finnerne af hinanden, det står der ikke nogle steder i teksten.
Ang. fodring foder jeg som jeg altid har gjordet, giver dem som jeg har lyst til og syntes du at jeg fodrer for meget er det mit problem så ville mine fisk ikke ha overlevet 5½ år nu, ???
Der er nok bakterier i mit vand da jeg beholdte 50% af det gamle da jeg skiftede sand.
Min pumpe har kørt i det samme akvarie i 5½ år, så der er ikke noget galt der..
Mht, nitrit har det altid været højt i mine akvarie, og nu skal jeg invistere i nogle kemikalier som sænker nitrit..
dvs. det du siger er forkert er rigtigt, du har ikke noget klogt at sige, forlad venligst min tråd..
tak for din hjælp..
Chum — 7. januar 2009, 23:10
Du skrev faktisk at dine fisk bider haler, at du så mente noget andet end hvad der rent faktisk står gennemskuede jeg ikke. Hvis det er fordi hannerne spiller op til hinanden har du ret i at det ikke er et problem. Jeg forstod det dog som at de svømmede rundt og var meget aggresive over for hinanden pga. pladsmangel eller stress og regulært bed hinanden i halerne.
[citat]
Foder ikke for meget foder på den her måde, hvor jeg smider lidt i og venter til de har spist op, så får de lidt mer indtil de ikke æder mere, men stadig i vis mængde..
Hvis de får det hele på en gang så falder der meget til bunds og da jeg har hvid sad så ser det ikke pænt ud selvom mine maller stormer derhen og suger det op alligevel..
Så intet råden foder på bunden..
foder mine maller 1 gang om ugen med malle piller ellers er deres job i at gøre rent og æde resterne af maden de andre fisk ikke spiser og det som kommer ud af dem..[/citat]
Mht. fodring så virker det nu som om at du overfodrer dem hvis du giver dem den mængde mad som du skriver, hvis fisk får alt det mad de kan spise er det generelt for meget. De fleste fisk skal ikke have mere end hvad de kan spise på et par minutter. (man kan selvfølgelig godt fodre kraftigere på unger og ungfisk, men det vil stadig belaste vandet meget)
Noget helt andet er at maller ikke spiser andre fisks efterladenskaber, men det er en anden sag.
[citat]
Du bør nok også lige overveje om du ikke kan finde ud af hvilken pumpe du har, umiddelbart siger en eheim 12xx ikke mig noget, men prøv at tage et billede af den. Hvis din pumpe er for lille vil du nemmere få nitrit problemer, og det kan meget vel være det der startede det hele fordi dit filter ikke er kraftigt nok til at klare belastningen uden hjælp for bakterierne i gruset.[/citat]
Mht. pumpen skrev jeg at jeg ikke ved om den er for lille eller hvad, men hvis den er (eller lige i underkanten), kan det meget vel være at da du skiftede dit grus ud fjernede du en masse bakterier med sandet og derfor kunne pumpen ikke følge med. (fair nok, det behøver ikke at være derfor, men det er bestemt en mulighed)
SogneprQsten — 8. januar 2009, 00:02
Mine fisk bider ikke haler, de svømmer i rundkræs efter hinanden, det er faktisk en parringsermoni, men da de er så små er det hannerne som jagter hinanden, og nej de bider ikke halerne eller finnerne af hinanden, det står der ikke nogle steder i teksten.
Ang. fodring foder jeg som jeg altid har gjordet, giver dem som jeg har lyst til og syntes du at jeg fodrer for meget er det mit problem så ville mine fisk ikke ha overlevet 5½ år nu, ???
Der er nok bakterier i mit vand da jeg beholdte 50% af det gamle da jeg skiftede sand.
Min pumpe har kørt i det samme akvarie i 5½ år, så der er ikke noget galt der..
Mht, nitrit har det altid været højt i mine akvarie, og nu skal jeg invistere i nogle kemikalier som sænker nitrit..
dvs. det du siger er forkert er rigtigt, du har ikke noget klogt at sige, forlad venligst min tråd..
tak for din hjælp..
[/citat]
må jeg lige knytte en kommentar jeg syntes det er meget rigtig hvad der bliver sagt til dig, og meget af det er kloge ord.
Du burde hellere skifte mere vand end at invistere i kemikalier...
og hvis dine fisk er så små er det vel heller ikke parings dans (ikke alle fisk fare rundt som dine golden spec, f.eks ikke dine scarlare).
og kan kun slutte op om hvad Chum siger.
når du søger råd og folk kommer med hjælp burde du nu lytte istedet for at føle dig angrebet 🙂
sambori — 8. januar 2009, 00:25
zlatko — 8. januar 2009, 12:00
Tak for hjælpem og undskyld hvis jeg har været dum at høre på, men Chum var overbevisende på at de 3 fejl han nævner var den sikre fejl.. men neej det var det ikke.. hehe:P
SogneprQsten — 8. januar 2009, 13:04
at rense pumpen giver som nævnt ikke noget kick, selvfølgelig skal pumpen ordnes men aldrig (på nær efter laaangt forløb) renses helt i bund 😉
zlatko — 8. januar 2009, 14:17
Det fordi elelrs så syntes jeg den bliver hurtig sløv, efter 3-4 uger så blæser den næsten ikke noget vand ud, men det skyldes nok overbelastning derfro renser ejg 1 gang om mdr.. 😉
Hermed lukkes denne tråd..
SogneprQsten — 8. januar 2009, 15:33
zlatko — 8. januar 2009, 17:33
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.