seldkabs fisk og cichlider sammen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

(nybegynder) — 20. november 2008, 19:29

Jeg er ejer af et 200liters akvarie hvor der nu går blackmolly, neon, sværddrager og guppy. Og nu vil jeg godt have cichlider. Kan de gå sammen *uhh*

DolceVita — 20. november 2008, 19:34

jeg har to kribensis gående sammen med, Guppy, Platy, Sværddrager og kampfisk... de enes fint... men det er nok ikke alle cichlider der kan gå sammen med selskabs fisk...😛

Moniquek — 20. november 2008, 19:36

jeg ville ikke sætte en flok mbunaer sammen med dem. *doh*

Steffen — 20. november 2008, 19:42

tja måske et par sommerfugle cichlider! køn lille fisk!

mik1616 — 20. november 2008, 23:36

Hej du.
helt sikker ikke mbunaer , købte en brugt balje hvor der gik lidt neon guppy, købte ca. 15 mbuna og vupti så var
der fest *rødmer* men det var god aften vi tændte ikke for TVET!!!!!!!!!!!!!!!!😀
mvh. mik1616

Tinetut — 21. november 2008, 01:54

ville også anbefalde sommerfugle til at starte med.

jf — 21. november 2008, 07:25

[citat]Jeg er ejer af et 200liters akvarie hvor der nu går blackmolly, neon, sværddrager og guppy. Og nu vil jeg godt have cichlider. Kan de gå sammen *uhh* [/citat]
Alle fisk er pr definition selskabsfisk, når de går sammen med andre arter, selv cichlider kan være selskabsfisk.
Du skal være opmærksom på at mange cichlider "fylder" meget i et så lille akvarium du har, de kræver ofte et revir og udviser en adfærd, der kan opfattes som aggressiv. Derfor skal du helst ikke have for mange fisk i et akvarium med cichlider.

Hvis jeg var dig ville jeg vente lidt med cichlider, indtil du har fået lidt erfaring med at holde de fisk du har lige nu. Skal du absolut have cichlider, så vil jeg anbefale Pelvicachromis pulcher, også kaldet Kribensis. En anden mulighed er den mundrugende Pseudocrenilabrus multicolor. Sommerfuglcichliden er efter min mening ikke en begynderfisk, den stiller store krav til vandkvalitet, temperatur og foder.

jery — 21. november 2008, 08:49

Hvis du kan begrænse antallet af tandkarper og tetra lidt, så vil 1.1. Archocentrus multispinosa være velegnet. En cichlide i mellemstørrelse, ganske fredelig og flot. Selvfølgelig er den noget revirbeskyttende, når den har æg og unger, men godt med gemmesteder, så går det.

TK421 — 21. november 2008, 09:32

Hej nybegynder.
Jeg synes du lyder lidt som mig selv.

Jeg startede dog med et 54 liter starter sæt og en sammensætning af små foder fisk.
Og som du selv er ved at erfare nu, er det en fesen følelse at glo på dem..

Giv det lidt længere tid og smid nogle cichlider i din balje, jeg synes personligt ikke at de skal være med udgangspunkt i at dine småfisk, skal være prioritet # 1.

Vær her også glad for at du har valgt at starte med 200L, da det giver dig lidt flere muligheder.

Da jeg havde 200l, forsøgte jeg mig med Tanganyika, hvilket virkede ret harmonisk.

Lidt sand i bunden og nogle sneglehuse.
+ Telmatochromis sp. "Temporalis Shell"
Neolamprologus leleupi
Neolamprologus tretocephalus
Altolamprologus calvus

Det var hvad jeg holdt og de gik godt i 200l.

Når du så om en måned eller mere/mindre begynder at synes at din balje er for lille.
Kan du jo starte med at gå op i 300-700L , hvilket udmærker sig til flotte Malawi cichlider.
Jeg anbefaler selv at du går direkte til 700+, da det er en universel sandhed at alle akvarier bliver mindre med tiden, jo længere man glor på dem. ;-)

Når du så når over 700L dvs 900-1600L kan du begynde at holde rigtige sjove fisk, som mellem og sydamerikanske rov (som jeg selv er tilhænger af). (de smukkeste og mest adfærdsinteressante ferskvandsfisk.)

Så for at summe det hele op.
Hvis du kan mærke at det er noget for dig, så kom hurtigt over foderfiske komplekset og igang med hobbyen 😉
Og husk at du aldrig bliver tilfreds med størrelsen på dit akvarium, med mindre det er enormt. =)
Og det er kun enormt, til du ser et som er større en dag ;-)


Hav en god weekend, allesammen.

MVh

Thomas

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.