Underlidt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MHansen37 — 14. november 2008, 18:56

Hej en der en kan fortælle mig hvorfor mine Discus næsten ikke spiser og svømmer lidt strodt og i hug som om de få et chok jeg fik dem i tirsdag,s ?

Mvh

Michael37

Nykøbing F — 14. november 2008, 19:18

Det lyder da ikke godt men kender ikke svaret,men du kunne jo gå ind på cichlids siden i stedet.
Så vidt jeg husker har de en debat udelukkende for discus

Yoush — 14. november 2008, 19:34

Det tager ca 14 til 3 uger før de føler sig trykke i de nye omgivelser. Hold varmen ved 30 grader det burde få ædelysten igang.

Øland — 14. november 2008, 21:23

Det lyder lidt som stres... Prøv at holde lyset slukket i nogle dage, og undgå for meget uro omkring akvariet. Så børneleg og hundemoslen foran akvariet er forbudt, så skulle de gerne begynde at falde til og spise.

klausdige — 15. november 2008, 18:25

hvor er de købt

mustang28 — 15. november 2008, 19:21

op op op med temperaturen!!!!Havde samme problem da jeg havde mine discus! men skrug varmen op på 33 grader i en uges tid så vil jeg næsten love dig dine fisk begynder og spise. bagefter sænker du temperaturen til 30 grader
Held og lykke med dem,og så opret en profil på discusforum.dk og på discusklubben.dk der ved de alt du skal vide:P

klausdige — 15. november 2008, 19:28

husk kun en grad om dagen,ellers;(*skeptisk**rødmer*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.