Jack Dempsey

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Christian.S — 24. oktober 2008, 09:15

Hej alle sammen. Jeg har nu fået mig nogle jack Dempsey hvor der er kommet et par ud af dem. For et par dage siden lagde de æg hvilket jo er helt naturligt. Men, så lagde jeg mærke til noget som jeg aldrig har oplevet før hvad æggene angår. Jeg ved at æggene kan få svamp og at hunnen vil fjerne de æg der har fået svamp, så det ikke bliver overført til de andre æg, men i det tilfælle her er næsten alle æggene næsten med svamp. Jeg tænker så på om det mon kan være fordi at det er første gang de lægger æg at de ikke rigtig kan passe på æggene eller om det bare slår klik oppe i deres hoveder til tider at de ikke rigtig ved hvad de skal gøre.

Håber der er nogen der har nogle svar.

Steffen kbh — 24. oktober 2008, 12:57

Æg der ikke er blevet befrugtede, skimler megfet hurtigt. Et gæt er at det unge par ikke helt har styr på det og mange æg ikke er blevet befrugtet.
sådannoget kommer de bedre efter med erfaring.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.