Bøger - hvad bør de indeholde?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
malawicarsten — 24. oktober 2008, 08:51
Nu har jeg hørt en del forskelligt mht hvad vores kære fiskebøger mangler og vil da lige høre hvad i mener de bør indeholde?
Syntes det er svært at finde en brugbar tommelfingerregel der
Mvh Carsten
Hotlips — 24. oktober 2008, 09:20
Det der omhandler,at det er iorden at tænke lidt selv og bruge sin sunde fornuft 😛
Akvarie West — 24. oktober 2008, 10:20
Det jeg ofte kigger langt efter i en bog, er en tydelig beskrivelse af, hvad der adskiller en art fra en anden meget ensudseende art. Gerne vist i billede og tekst.
Stepien — 24. oktober 2008, 12:26
- Mikkel
Steffen kbh — 24. oktober 2008, 13:39
1 en god indholdsfortegnelse der giver overblik.
2 udførligt register (med både videnskabelige navne og "almindelige" ord).
3 kildeangivelser til uddybende videre læsning.
Disse tre ting er gennemgående i seriøs faglitteratur.
Vigtigst ser jeg kildeangivelserne. En fagbog uden kilder eller referencer, eller hvor forfatteren citere sig selv/sine egne bøger, vil jeg aldrig beskæftige mig med. BTN bøgerne er virkelig et skræmme eksempel på dette.
På biblioteksskolen har vi selvfølgelig flere fag som behandler kvalitetsbesdømmelse, fks. et fag kun om kildekritik og informationsbedømelse. Jeg kan sende dig et par link (fuldtekst) Carsten, om hvordan vi lære at kvalitetsvurdere bla. til forskningsbiblioteker hvis du er interreseret. Meget af det er utrolig tørt, men er guldkorn imellem.
Eller hvis du vil have en bedstemt bog kvalitetsvurderet, er du velkommen til at kontakte mig.
Kim — 24. oktober 2008, 21:07
Bøger der ikke favner alt for bredt og som indeholder tegninger og fotos - samt et stort indhold af konkrete data.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.