Kan min hammerkoral genoplives!?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

dotpower — 15. september 2008, 18:45

Jeg har fået en hammerkoral af min svoger som ikke har det så godt, jeg ved ikke om det var hans vandkvalitet der måske var meget dårlig, eller kunne den måske bare ikke li' ham 😛

Som i kan se på min ringe billede taget med min iphone, så er der kun skelettet tilbage i siderne, men efter jeg har fået den i mit akvarie, syntes jeg den står meget bedere.



Mit spørgsmål er: Kan den vokse sig ud og fylde det tomme skelet af sig selv, eller skal jeg klippe det "døde" af, eller hvordan skal jeg tackle den!?

M.v.h. Thomas

Esben — 15. september 2008, 18:58

Det er svært, men hvis du er heldig så kan du. Sørg for at fodre den med noget plankton og at din vandkvaliteet er helt i top.

Du skal lade den få noget fred og IKKE klippe i den.

mvh
Esben

leifkrarup — 16. september 2008, 16:47

En hammerkoral består af hoveder, så vidt jeg kan se er der 1 eller 2 levende hovede og ca. 2 døde...jeg er ret sikker på at de døde hoveder aldrig vil blive levende igen, men det levende hoved vil vokse og danne nye hoveder med tiden.
Jeg ville fjerne de døde kalkskeletter for udseendets skyld de hverken skader eller gavner det levende hovede.

saltvandfyn.dk — 17. september 2008, 00:09

Ja de gode hoveder vokser fint videre . hvis de altså ikke lige pludselig begynder at slime, for så skal du skylle det væk i en kande eller lign, der kan være meget dødt væv i selv et lille hoved

Lomholt — 6. november 2008, 23:50

#4 jan, vil du så tage korallen op i en kande og fjerne slimet manuelt eller hvordan?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.