Mine scalaere slås ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nikki — 11. august 2008, 21:34

Vi har fem scalaere, som har svømmet sammen det sidste års tid og nu er de begyndt at slås - er der nogen som kan komme med nogen gode ideer for at løse det problem.

Alexander — 11. august 2008, 21:39

Hvor stort er akvariet?

ulvaren — 11. august 2008, 21:45

Hej

Det er der ikke noget unaturligt i, men problemet bliver væsentlig støre hvis det er et mindre akvarie.
Under 160L, antallet af scalarer spiller også ind.

stonny — 11. august 2008, 23:38

Scalarer har en intern hakkeorden. Den skal hele tiden opretholdes - det vil sige at en dominerende pukker på en underlegen. En gang imellem prøver en underlegen grænser af over for en dominerende - går det, tjah så er den rykket en plads op i hakkeordenen. Der bliver også ofte iværksat skinangreb - ligesom to ligeværdige kan stå overfor hinanden og ryste og se truende ud i forsøget på at skræmme den anden. Du kan intet gøre for at modvirke det - og efter min mening skal man heller ikke forsøge, da det er en del af Scalarens naturlige adfærd. Som Poul er inde på skal de have plads, så den underlegne har et sted at fortrække hen. Den, der er nederst i hierakiet, bliver domineret af alle de øvrige og skal have mulighed for et roligt hjørne, hvor den kan være i fred. Får du ondt af den, der er nederst i hierakiet, og fjerner den, rykker den der er næstnederst ned osv.

Deres "slagsmål" begrænser sig for det meste til lidt pufferi. Du vil da se at den underlegne rejser sig en smule, så den dominrendes angreb rammer den under hagen. Tror de to kombatanter, at de er lige stærke, kan man se, at de står mund mod mund og skubber hinanden frem og tilbage. Det er meget sjældent, de skader hinanden.

Jeg synes denne adfærd er meget underholdende - Scalare er afgjort en fisk med personlighed og stor underholdningsværdi. F.eks. ser man ofte en der "puster sig op" for at ligne en helvedes karl - lave et angreb for derefter at bøje af sidste øjeblik, fordi den mistede modet. 😀

jery — 11. august 2008, 23:57

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Æglæggende tandkarper' til 'Akvariesiden.dk - Cichlider' af jery

Angelfish — 13. august 2008, 18:37

ja selv mine slås :-) og endda har nogle af mine dannet par ...
de 2 hanner hos mig slås konstant .. Men scalarer er rigtig underholdene at se på som #5 siger:P
Mine scalare hanner er ihvertfald nogle helvedes karle.... Mens hunnen tar sig af æggene slås mine 2 hanner
inkl hunnen :O

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.