Hvem er jeg?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #402792 — 1. august 2008, 13:15

Fandt denne søde lille fisk og kunne ikke stå for den, men hvad er det for en svend ?

Bruger #402792 — 3. august 2008, 16:28

Kan det virkelig være rigtigt at der ikke er noget bud på denne art ? 🙁

malawi-pusher — 3. august 2008, 16:57

hvor har du set den henne da? det ligner noget tanganyika, men er absolut ikke sikker 🙁 det er ikke lige mit område... *doh*

Kiwa — 3. august 2008, 17:16

#1 Ham der har taget billedet, kan måske give dig et svar;)

Det er en Tanganyika, men jeg har ikke det korrekte navn, og ja du har ret, den er ikke til at stå for:)

Mvh
Yvonne

malawi-pusher — 3. august 2008, 17:25

prøv at spørge arthur hvis det er tanganyika, temmelig sikker på at han ved det...

marginatus — 3. august 2008, 19:31

Interochromis loocki?

Dennis

Bo Petroimporten — 3. august 2008, 21:22

Det er i hvert fald Arthurs billede.......mon ikke du har fundet det her: http://www.tago.dk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=122 *skeptisk*

Arthur — 4. august 2008, 07:43

OK så er det vel på tide, at jeg indrømmer, at det er mig der har initieret denne tråd.
Faktisk så er jeg selv i tvivl om hvem den lille fyr er.
Jeg mødte den ved Kalambo, og i første omgang troede jeg at det var en ung Limnotilapia dardennii. Jeg syntes dog at de gullige længde gående striber var mistænkelige.
På http://www.tago.dk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=122 så jeg så for første gang en fisk der vagte min nysgerrighed. Den er ikke den mest beskrevne fisk og jeg har kun set et billede af den, og det er i den seneste udgave af Back to the Nature.
Så jeg er meget tilbøjelig til at give marginatus ret i at det er en Interochromis loocki.
Jeg er dog stadig i tvivl, så indput modtages med kyshånd.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.