afrikansk sommerfuglecichlide aggressiv?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snoopyzrainbow — 26. juli 2008, 19:25

Ja er lige nødt til at høre om det godt kan passe de er aggressive? Og at de flår alt andet? Er godt nok noget bekymret for mine geophagus lige nu..jeg har forhørt mig lidt og læst en masse,og nåede frem til at den(sommerfuglen) ville gøre sig godt i et selskabsakvarie..det gør den så også,men vi har to forskellige opfattelse af selskabsakvarier..jeg mener et selskabsakvarie er lidt neon,tetra,kileplet osv..hvor den åbenbart mener at det er tag-selv-bord..så nu har jeg pludselig kun 7 kileplet,og nogle mætte og tilfredse sommerfugle:(..dåååmme fisk..jeg har åbenbart totalt misforstået indbegrebet af et selskabsakvarie,så hjælp lige lidt,please..og hvad med mine geo´er? Skal jeg skynde mig at fjerne dem?

snoopyzrainbow — 26. juli 2008, 22:19

jeg hiver den lige op igen...

snoopyzrainbow — 26. juli 2008, 22:19

Bruger #876940 — 26. juli 2008, 22:39

er du sikker på det er sommerfuglene der slagter dine kileplet og ikke dine geo´er
jeg syntes ikke sommerfugle plejer at værre så voldsomme

snoopyzrainbow — 26. juli 2008, 23:09

Nej det var sommerfuglene..troede heller ikke på det i første omgang,da kemo sagde jeg nok bare havde set forkert(synz jeg så noget der glimtede i munden på en af dem*blink*)..men da det pludselig sagde pladsk,mens vi sad og kiggede og der stak en halv kileplet ud af munden på den store af thomasi´erne,så måtte han jo give mig ret..der var røget 4 allerede..🙁 geo´erne virker meget tilforladelige..virker faktisk ret ligeglade med alt andet end at filtrere sand;)

Casper — 26. juli 2008, 23:41

Mine jagter da mine pansermaller, hvis de for tæt på deres 12timer gamle yngel, men ellers ikke 🙂

snoopyzrainbow — 26. juli 2008, 23:46

Ja jeg er også lidt målløs..det var jo slet ikke den beskrivelse af dem jeg havde fundet frem til..men jeg må jo ha misforstået noget..kan bare ikke forstå de spiser andre fisk,troede den var relativ fredelig(undtagen i yngleperioden)..sidder helt og blir trist..måske jeg skal skaffe mig af med dem igen så..ville jo godt ha et akvarie med fisk over det hele(indenfor rimelighedens grænser selvfølgelig) altså både i bund-mellem og top zone..men det må jeg nok opgive nu..havde bare en forestilling om de godt kunne gå sammen med fx.neon..puha stakkels små kiler..føler mig helt led,bare at smide dem ned til sån en gang slagtning..men vidste jo ikke bedre..hvad er et selskabsakvarie? Er der ikke en venlig sjæl der kan forklare mig det?

Casper — 26. juli 2008, 23:55

De fleste fisk, spiser jo desværre fisk de kan gabe over.

snoopyzrainbow — 26. juli 2008, 23:57

Ja men så stor str forskel er der altså heller ikke..og for mig at se,virkede det dybt ulogisk at den sku kunne gabe over en kile..de er altså ikke så store de thomasi jeg har fået,stadig unger..men ak ja..så må jeg jo gøre op med mig selv hvad jeg lige skal finde på så..enten thomasi og geo eller geo og noget andet..øv altså..

Casper — 27. juli 2008, 00:04

Det altid træls og blive skuffet, håber du finder den bedste løsning hvertfald.

jery — 27. juli 2008, 00:49

#7: jeg kan forklare, hvad et selskabsakvarium er. Det er en betegnelse fra de gode gamle dage, da der var et meget lille udbud af akvariefisk, og hvor de tilgængelige cichlider kunne tælles på 1-2 hænder.
Et selskabsakvarium befolkes af fredelige fisk, der har nogenlunde ens krav til vand, temperatur etc., og som kan leve i fredelig sameksistens - altså ikke fisk med territorielle eller aggressive tilbøjeligheder.

snoopyzrainbow — 27. juli 2008, 12:29

#11 det kunne måske være rart at få lavet lidt om på artsbeskrivelserne så..bare så andre ikke hopper i samme båd som mig..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.