hjælp til køb af nye planter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mbrs — 15. juni 2008, 11:29

Vi vil køre en tur ind til Neonfisken (butik) i dag søndag.
Har hørt at de har et rimeligt stort udvalg af planter.
Vi er ved at starte et nyt 250 liters akvarium op.

Nogle der kan komme med et par forslag til planter vi kan se efter.

Krav.

Nogle der kan trives i et almindeligt belyst akvarium med ca. 26 grader. Almindelige fisk som platy ancistrus neon fisk og lign.

Ønsker nogle som er nemme og som ikke hele tiden skal skæres ned men mere passer sig selv.
gerne nogle baggrunds planter samt forgrundsplanter. Har nok af de planter som skal være i midten.

Kom gerne med nogle forslag.

rasmus9921 — 15. juni 2008, 11:36

javabregner i massevis... og forskellige anubias:D

jery — 15. juni 2008, 11:51

Neonfiskens planteudvalg en søndag er nok ikke den lange køretur værd. De plejer at få planter man/tirsdag.

mbrs — 15. juni 2008, 11:58

Tja. Da vi aldrig har været der, gør vi det nu nok alligevel.

Der hvor vi plejer at handle, har han kun ca 5 slags at vælge imellem. Aldrig nogen jeg bryder mig om. Vil også bare gerne se om der er noget der frister til vores nye akvarium.

Fru Albertsen — 15. juni 2008, 12:43

Cryptocoryne og anubias

mbrs — 15. juni 2008, 19:47

Vi fik købt følgende planter. Neonfisken synes vi var en rigtig spændende butik, med et stort udvalg af mange ting. Dejlig søndag.



Vi fik taget et billed af akvariet, som det ser ud nu, her på 3 dagen efter opstart. Glæder os til at få det rigtig op at kører.
Vores rødder flyder op til overfladen derfor de to bunker grus omkring røderne.


Hilsen Karen.

vernerder — 15. juni 2008, 19:53

#6 - nice sten! hvad er det for nogen? afgiver de kalk til akvariet?

mbrs — 15. juni 2008, 20:08

Ved ikke hvad de er lavet af. men de er i hvert fald støbte, da jeg har en helt magen til som jeg ikke bruger 😉 Den er hul inden i med 3 huller. De fulgte med vores nye (brugte) akvarie.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.