!!!!!Akvaristens Mareridt !!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sandstorm — 8. juni 2008, 16:46

NEJ så skete det der bare ikke måtte ske. mit næsten nylig indrettede akv. flækkede og var parat med 660l vand.
var lige kommet ud af badet da kæresten råber "Niki dit akv er utæt" Så fløj ud med en lille håndklæde om livet, da der lige var kommet gæster. og ret nok, der kom en fin slange vand ud over hele gulvet. så kan i lige tro der var nogle der fik travlt med spande murebalger(kun brugt til akv) og vandslanger. og ca 20 håndklæder

her er en tråd over projektet http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=689461#SiteEnd

og efter



tetracrusta — 8. juni 2008, 16:49

det bare noget værre lort og skide ærveligt,. var selv ude for det samme med et 54 liter men det kan nok ikke samlignes.*skeptisk*

chris2500dk — 8. juni 2008, 16:51

Æv hvor surt, men det er da altid noget at ruden ikke splintrede helt så vandet røg ud på en gang.

Kelly — 8. juni 2008, 16:54

hmm, surt show 🙁 ..

Lige et spørgsmål. udvider kork sig ikke når det bliver vådt?

sandstorm — 8. juni 2008, 16:59

#3 ja og det er vi også lykkelige for.. og at jeg havde en gammel 200l som er tæt

#4 har selv tænk tanken, det kan ikke ses på billederne nem der er en flænge lodret op langs korken

fogh — 8. juni 2008, 17:14

Det er fand... surt.

Da jeg stod op i går morges rendte der vand på stuegulvet :-(
Det var dog kun mit 54 litters der var revnet i bunden, men 30 litter vand på paketgulvet er ikke kønt.

Jeg har lige lyst til at spørge om der er andre end mig der har haft problemer med de billige akvarier fra Plantorama??

//Peter

sandstorm — 8. juni 2008, 17:18

#6 billig parket ikke godt af vand..

her er lige en link til akv i sin velmakts dage. (ps optaget med mobil)

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Kelly — 8. juni 2008, 17:21

#6

Jeg har sgu mine bange anelser at det er korken der er skyld i det.

sandstorm — 8. juni 2008, 17:24

#8 kan godt være men har bare ikke hørt om det. der er et par stykker her inde der har brugt kork.

123nicki123 — 8. juni 2008, 18:00

det skete en gang for min søs at der var noget neden under akv'et og det lavede hul ni akv'et.. der kom bare vand ud over hele gulvet *rødmer*.. og det værste var at vi boede på 3. sal i en leglighed *blink**skeptisk*.. ik så godt var.. 😐

123nicki123 — 8. juni 2008, 18:00

det skete en gang for min søs at der var noget neden under akv'et og det lavede hul ni akv'et.. der kom bare vand ud over hele gulvet *rødmer*.. og det værste var at vi boede på 3. sal i en leglighed *blink**skeptisk*.. ik så godt var.. 😐

asgervelling — 8. juni 2008, 18:39

*doh**blink*

GuppyMolly — 8. juni 2008, 18:41

123nicki123: Den fattede jeg SLET ikke ..

Paaw — 8. juni 2008, 18:58

Det skete engang for hans søster.. Der var noget neden under akvariet som havde lavet et hul ind i akvariet så der var vand ud over hele gulvet og de bode på 3. sal så det var ikke så godt 😛
Det er da ikke så svært at forstå!

Paaw — 8. juni 2008, 18:58

Hvad gør du med akvariet nu?

sandstorm — 9. juni 2008, 16:41

# 15 det skal bare ud tror jeg. er du intereseret 😛. for jeg skal flytte til england om tre måneder. så det kan hvis ikke betale sig og gøre for meget i.

og har lige snakket med forsikringen, den første sagde at de dækkede akv, så var monster glad, pg ind på den blå avis og tjækkede pris. og så at de kostede noget mere end jeg havde givet for mit.
ringede til forsikringen igen, men fik fat i en der havde forstand på forsikring, og så ville de ikke give noget. ØV ØV

Bruger #550530 — 9. juni 2008, 16:56

#16.. Jeg er MEGET interesseret.. i både akvarie og bord.. kontakt mig på 28293978

brib — 9. juni 2008, 17:02

Bruddet ligner en "vatterskade " Venstre hjørne er sunket eller har stået en anelse for højt .

Det er vel et var de uheld der udløser bandeordet : Sur R.. mås . Og ærgerligt er det da.

Næste gang du skifter forsikringsselskab skal du nok overveje at tage et der dækker pludselig opstået skade .

Så får du dækket tingskade samt akvariet , men ikke indholdet .

Jansson — 9. juni 2008, 17:42

Hej #1

Jeg føler med dig.
Har på den sidste uge mistet 3 akvarier. en 325 hvor bunden sprang så der blev en Tsunami gennem rummet der ramte køleskabet så hårdt at lågen røg op og der var dåseøl, hvidvin, glas og vand over hele akvarierummet. I Fredags begyndte en 250´er som jeg har/havde yngel i, at dryppe kraftigt (dette akvarie har stået og kørt samme sted i 4 måneder uden at blive rørt). Så tænkte jeg, at den ene af de 2 reoler med 160 liters skulle i brug. Gjorde derfor 5 stk rene satte reolen op i vater og hældte vand i det ene akvarie som jeg så ville fylde ungerne i (havde gemt ca 60 liter vand fra den der dryppede). Der skabte Hornbladene sig så lidt da jeg skulle have dem i (havde fået noget "rigtigt godt, og ufarligt" sneglegift som planterne så havde stået i et døgn. Dette resulterede så i at alle de Hornblad som fyldte halvdelen af 250´eren fra bund til top, var blevet til grønkålssuppe da jeg hældte dem i det nye akvarie. Jeg fyldte så en 160´er mere, indrettede den med HMF, sand, rødder og planter og satte ungerne deri. Da jeg så kom ud i morges var den med grønkålssuppen flækket i bunden, og var tømt............. Så nu har jeg fa.... taget min del af ulykkerne. Og ja jeg havde set om det stod rigtigt i reolen, og ja den var vateret ud, men jo, den flækkede alligevel. Det er meget tæt på at jeg snart mister modet. Heldigvis har jeg ikke mistet nogen fisk på det, men surt det er det sgu.

Med forstående hilsen Jansson

sandstorm — 15. juni 2008, 12:23

arr fuck så har du da også rigtigt været forfulgt af uheld.

elisabethen — 15. juni 2008, 13:07

Det KUNNE have været værre... Du kunne have boet på 5. sal og været afsted på ferie imens uheldet skete.
Selvfølgelig super ærgeligt alligevel! Al sympati herfra...

pansermallen — 15. juni 2008, 14:03

Nu tabte du vel ikke håndklædet undervejs 😀:D:D

fnal — 17. juni 2008, 22:09

YYYRRRKKK!!!!! *blink**blink**blink*Og vi som skal have vand i vores 1400l i weekenden...man får sku helt dårlige nerver og gråt hår bare ved tanken om at det kan ske...puhhaa...

Føler sku med jer...uanset antal og str...det er bare så surt....

#19
Op på hesten igen..jeg mener, hvor uheldig kan man lige være...risikoen for at lynet slår ned flere gange end det har gjort må siges at være temmelig lille....men jeg kan udemærket godt forstå dig..tror også jeg ville væré noget kritisk...

sandstorm — 18. juni 2008, 17:41

Ja held og lykke FNAL. og lad of ikke håbe at i får vasket gulvet med akvarievand 😛

brib — 18. juni 2008, 19:03

#23 : Vi får vel lidt billeder ?

Ps : skulle det gå galt har Netto gulvklude på tilbud i næste uge .

Paaw — 18. juni 2008, 19:04

[citat]#23 : Vi får vel lidt billeder ?

Ps : skulle det gå galt har Netto gulvklude på tilbud i næste uge . [/citat]😀:D

sandstorm — 26. juni 2008, 18:10

sandstorm — 26. juni 2008, 18:11

Tror at det var plexiglas'et der gjorde det. har lige taget den ud og den sad godt fast..;(

tusse — 26. juni 2008, 18:20

[citat]Det er fand... surt.

Da jeg stod op i går morges rendte der vand på stuegulvet :-(
Det var dog kun mit 54 litters der var revnet i bunden, men 30 litter vand på paketgulvet er ikke kønt.

Jeg har lige lyst til at spørge om der er andre end mig der har haft problemer med de billige akvarier fra Plantorama??

//Peter[/citat]

Kan du huske om det var Vitatechsættet, Trixiesættet eller Eheimsættet du har købt hos Plantorama? Arbejdede der indtil årsskiftet... De Trixiesæt vi fik hjem i efteråret var der en del reklamationer på mht dårlige/utætte limninger. Men ikke mht flækket bundglas... Det skyldes for det meste at de er sat på forkert underlag.

T.R.A — 8. juni 2009, 18:16

#28
hva mener du med at plexiglasset sad godt fast og at det var grunden..?..*uhh*

T.R.A — 8. juni 2009, 18:20

har selv overvejet at starte et rimelig stort akv op i den kommende tid, på samme måde som sig med kork, powerheads og alt det der.
så ville da gerne lige høre om der er en specifik årsag til revnen...?..

synes som så mange andre også at du er ramt af sort uheld ved at have lagt så meget arbejde i det, og så bagefter går det hele i galt...dét er simplethen ikk fair..!!

mbuna0514 — 8. juni 2009, 18:24

har selv prøvet det med 240
malawi akvarie;(

jery — 8. juni 2009, 18:31

#30: tråden er 1 år gammel.

T.R.A — 8. juni 2009, 19:48

#33
ja..men det forhindre vel ikke en årsag..?..*uhh*

Proplayer — 8. juni 2009, 21:04

er i klar over at man ikke må omtale forhandlere negativt her på siden!?

JMilling — 8. juni 2009, 21:37

#37
Virkelig?
Rimelig skidt hvis man ikke kan advare andre om diverse plattenslagere.

EDIT Har lige læst paragraf §4 og det er egentlig rigtig nok.

lgb — 8. juni 2009, 22:01

#38 nu er der altid to sider af sagen (3 hvis man er evangelist 😀 )

Proplayer — 8. juni 2009, 22:36

38# hvis man har et problem med en forhandler bør man tage kontakt til den pågældende forhandler..
jeg har osse selv fået en over nallerne fordi jeg brokkede mig over en forhandler...

jery — 9. juni 2009, 01:08

Indlæg #35-36-38 slettet pga. negativ forhandleromtale.

snag — 9. juni 2009, 10:45

beklager ;-)

T.R.A — 9. juni 2009, 16:27

er der nogen som kendte årsagen...?..*uhh*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.