antal dværg cichlider
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
krabfugl — 27. april 2008, 14:59
Alexander — 27. april 2008, 15:22
Så enten 1.1 sommerfuglecichlide, eller 1.2 kakadue *skeptisk*
Alexander — 27. april 2008, 15:23
0.1 en hun
0.0.1 en unge
Så hvis jeg skriver 1.2, er det 1 han, og 2 hunner.
krabfugl — 27. april 2008, 17:32
men vil kakadue kunne være med en anden art dværg cichlide ?
evt. 1,2 kakadue og 1,1 skakbræt
krabfugl — 27. april 2008, 17:35
kan der anbefales andre dværg cichlider med kakduer ?
Alexander — 27. april 2008, 18:46
Du skal nok helt op i et 400l hvis du skal have flere sammen...
jery — 27. april 2008, 18:55
krabfugl — 27. april 2008, 19:04
hvad er din menning da ?
Alexander — 27. april 2008, 19:06
Jeg forstår ikke helt din mening hér? 🙂
Mener du at de skal have endnu større eller endnu mindre? :-)
jery — 27. april 2008, 19:15
Skal ikke kunne udtale mig om muligheden i spørgerens 100 l, men ved, at fra 250 l er der overhovedet ingen problemer.
Alexander — 27. april 2008, 19:20
men ved, at fra 250 l er der overhovedet ingen problemer.[/citat]
Okay så 🙂 min skole havde bare et 325 l med kakadue og sommerfuglecichlider, og det gik overhovedet ikke!
Men med ordenlig reviropdeling ... tja, så bøjer jeg mig jery!
krabfugl — 27. april 2008, 19:36
men hvad er konklusionen så går det el. ej ?
mariamc — 27. april 2008, 19:55
Alexander — 27. april 2008, 19:58
SogneprQsten — 27. april 2008, 20:40
250L - 325 2 arter.
400 - 3 artor
530 + 4 arter. Du kan jo med fordel holde flere af samme art bare så de har flere revir. dette bevirker at det bliver mere naturligt 🙂
tove — 27. april 2008, 21:17
jon — 27. april 2008, 21:26
Apistogrammaen vandt big time, og nu har jeg den sammen med et andet par apistogramma, et par nancara og et par laetecara... altså fire par dværgcichlider, der alle sammen har valgt at holde sig i den samme ende af akvariet... hvor de opholder sig i (for det meste) fred og fordragelighed.
Så konklusionen må være, at det afhænger af fisken... nogle fisk ser sig gale på hinanden, og så kommer det aldrig til at gå, mens de til andre tider kan være yderst tolerante overfor hinanden.
Fordelen ved lige netop sommerfuglecichlide og apistogramma er, at de opholder sig forskellige steder i akvariet. Så hvis du indretter akvariet med masser af huler ved bunden og masser af planter som sommerfuglene kan gå ved nær overfladen og midten. så vil jeg tro at det kan lade sig gøre... jeg ville i hvert fald godt turde.
Hvis du prøver, kan det være en fordel at sætte begge arter i på samme tid, så ingen af dem når at vælge revir før den anden kommer.
Held og lykke 🙂
Mvh Jon
SogneprQsten — 27. april 2008, 21:44
I må da stadig give os ret i at det er sådan nogenlund grundlæggende regler 🙂
self kan de variere fra fisk til fisk. men genneral set
MMRJ — 27. april 2008, 23:10
Hvis ingen af dem er er i leg går de helt op af hinanden, men hvis et af parrene er i leg bliver de rimeligt terriltoriale, men ikke så meget at jeg anser det for at være et problem.
Det betyder selvfølgelig ikke, at det ikke kunne give problemer hos dig, men jeg synes absolut at det er forsvarligt at prøve.
L-drengen — 27. april 2008, 23:14
lab — 27. april 2008, 23:28
Det fornuftige er selvfølgelig at give fiskene plads til at yngle uden de andre kommer til skade. Alle der har solid erfaring med cichlider ved, at vi allerede her er ude i en gråzone. Ved cichlidehold må man nok være villig til at løbe den risiko. Hvis man alligevel skulle sige noget fornuftigt om pladskrav, giver det mest mening at snakke om bundareal, i og med det er her de fleste cichlider opholder sig. En typisk Apistogramma-hun vil gøre krav på ca. 30x30 cm bundareal, når hun yngler. Hannen lidt mere, men hunnens territorium befinder sig normalt indeni hannnens, således at de i al fald til dels bruger noget af den samme plads.
Allerede her har jeg bevæget mig ud i et udueligt kompromis, der slet ikke tager højde for arts- og individforskelle, om fiskene er vildtfangne etc. Og så er sommerfuglecichliderne endda en helt anden snak...
Hvis du vælger at prøve det, så hav opmærksomhed på, at det kan gå galt. Indret den ene halvdel af akvariet med et udvalg af huler til kakaduerne og den anden halvdel mere åben med lidt sten og spredt plantevækst. Hvis du er heldig, vil arterne vælge hver sin halvdel. Sørg for at sætte alle cichliderne i samtidig, så har de lige muligheder. Observer fiskene opmærksomt dagligt, så du har en mulighed for at reagere, hvis nogen får for mange tæsk.
SogneprQsten — 27. april 2008, 23:52
og hvis man så indretter det som du siger, med en stor rod eller en række planter i midten hjælper det jo også lidt 🙂
jery — 28. april 2008, 00:06
I et godt beplantet og reviropdelt 250 l har jeg uden problemer holdt 2.2 A. cacatuoides, derefter 1.1. A. cacatuoides og 1.1. Nannacara, nu har jeg 1.1. Archocentrus og 1.1. Nannacara, intet vrøvl, heller ikke ved æg og unger.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.