Vores nye 180 l Akvarie, Hvad synes i?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
toft — 20. marts 2008, 15:57
Fik det i går, så ingen fisk i før om 14 dags tid.
det er første gang vi har akvarie, så hvad synes i om det.
Mule12 — 20. marts 2008, 16:02
Men ellers flot akvarie
Trine_Bertil — 20. marts 2008, 16:13
Pas på, man blir afhængig 😀
Det blir godt når planterne vokser lidt til osv. Det jeg syns, er at I skal lave laget af bundstenene lavere i fronten. På den måde at de kommer til at ligge i en bakke bagud mod bagruden. Det giver en god effekt, og vil ikke være så forstyrrende på 'kigge' fladen. De ligger lidt højt nu, men det er bare min mening 😉
Og lidt flere ujævnheder vil også se godt ud, så det ikke er så ensartet i bunden.
En god regel mht. planter som jeg også har lært hen ad vejen, er at man hellere skal vælge 1 eller 2 slags forskellige planter, men stadig det samme antal. Jeg gjorde det i starten, de steder man kan købe 5 planter for 120kr eller lignende, så skulle jeg sq have 5 forskellige planter 😀 Og kunne ikke forstå jeg ikke kunne få mit akvarie til at se 'roligt' ud... Indtil jeg fik at vide jeg havde for forskellige planter i 😉 Jeg ændrede det, og fik små planter til forgrunden af samme slags og samme slags planter til baggrunden... Og vupti, så virkede det meget mere sammenhængende 😀
Men det er selvfølgelig også afhængigt af hvad man er til, samt hvor stort akvariet er.
Hvilke fisk skal I have i?
Vh Trine
toft — 20. marts 2008, 16:19
Trine_Bertil — 20. marts 2008, 16:28
Neonfisk osv. de er flotte fordi de går i stimer, men efter noget tid og de er faldet godt til, så vil de ikke svømme så meget i stimer mere. Men de er flotte som 'fyld' i akvariet.
Så er der de såkaldte 'bolche' fisk - guppy, platy og diverse. De har virkelig flotte farver men ikke så meget adfærd 🙂 Men de er glade for at yngle, hvis man ønsker fisk der gør det.
Tetra fisk, som også neonfisk går ind under, er lidt mere livlige men fås i rigtig mange varianter. Og der er mange at vælge imellem og de har også adfærd.
Så er der dværgcichlider, de kan have utrolig flotte farver, især under yngle perioden. Og har rigtig meget adfærd...
toft — 20. marts 2008, 18:56
Mr.Frog — 20. marts 2008, 19:33
Vent lidt med at komme flere planter i, til det er modnet lidt. Nye akvarier har det med at give brune alger på planterne og andre ting.
#6
Jeg plejede at dyppe det helt under, for at være sikker på det ikke varmespringer. (har ikke haft varmelegeme i mine akvarier de sidste 2år).
HUSK, at trække stikket ud til varmelegemet ved vandskift.
stonny — 20. marts 2008, 22:32
Gruset ser ud til at være skarpkantet, så det er ikke egnet til bundlevende fisk som pansermaller og smerlinger, da det sliber deres føletråde af.
Modsat Trine, synes jeg ikke, der er for mange forskellige planter i. Det giver lidt variation.
Niklas94 — 23. marts 2008, 09:35
toft — 23. marts 2008, 09:37
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.