så prøver vi igen
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Jacob R.R — 29. februar 2008, 20:10
Jeg undskylder billedkvaliteten. men kom bare med ris og ros:D
stonny — 29. februar 2008, 20:42
Det efterfølgende er naturligvis kunne min personlige mening.
Ris:
- Roden er for stor og dominerende. Sav den igennem på langs så den kun er halvt så høj.
- Roden ligger for langt ude til siden. Den bør ligge i det såkaldte "gyldne snit", som er ca. en tredjedel inde i akvariet.
- Åkander (Lotus) bliver hurtigt for store i et akvarium af din størrelse. Flydebladende vil hurtigt dække en stor del af overfladen og tage en del lys, som planterne nede i akvariet har brug for. Hvis du fjerner flydebladene vil planter sætte flere undervandsblade. Fjern flydeblade efterhånden som de opstår.
- Der mangler et par forgrundsplanter som f.eks. Anubias barteri var. nana eller små Cryptocoryner. Send mig en PB med din adresse, så skal jeg sende et par planter til dig. Jeg vil sende dem til dig gratis, fordi du ikke længere har kanonen og det afskyeligt grimme slot i akvariet. Roden er da meget pænere, synes du ikke 😀
Ros:
- Det er fremragende, at du har viljen til lære og følge de gåde råd, du har fået tidligere.
- Det er fint, at du fodrer din malle med agurk, så den får lidt varieret foder. Prøv også at give den en skive rå kartoffel, det er mine maller vilde med. Kartoffel bliver heller ikke blød og smattet, så hurtigt som agurk.
Lad os se nogle flere billeder, når du har fået nogle forgrundsplanter i, så kan det blive et rigtigt flot akvarium.
Jacob R.R — 29. februar 2008, 20:47
Jacob R.R — 29. februar 2008, 20:47
aloha — 29. februar 2008, 21:04
Jacob R.R — 29. februar 2008, 21:07
haha lidt sjov i gaden skal man jo ha.😛
stonny — 1. marts 2008, 00:00
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.