Nogle som kender Apistogramma agassizii - regnbuecichlide?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tommyml — 25. februar 2008, 12:52

Overvejer at anskaffe mig sådan et par. men jeg synes artsbeskrivelsen her inde er lille.

Jeg har en del planter i mit akavrie og de skulle jo gerne blive stående... kan de lade dem være? og er der noget jeg skal være særlig opmærksom på?

kamel import dk — 25. februar 2008, 13:10

Mine gjorde ikke planterne noget.

Vær opmærksom på vandværdierne, ellers skulle det ikke være nogen sag at holde dem.

Anne

tommyml — 25. februar 2008, 13:27

okay...

kamel import dk — 25. februar 2008, 13:50

Trærødder er gode til at tvinge vandværdierne i den rigtige retning.

Anne

stinnemus — 25. februar 2008, 14:26

Jeg har et par (eller 1.2). Jeg tjekker ikke vandværdier, så ved ikke om det er som det skal være, men de ser da ud til at være vældig tilfredse - har en hel del rødder i akvariet og en masse planter, men ser dem alligevel hele tiden (mener der står i artsbeskrivelsen at de er sky?). De har ofte æg, men er ikke så gode til at passe på dem (eller også spiser de dem selv?) så jeg har ikke haft yngel endnu. Har lige fået en a. cacatuoides trio og min agazissi kan absolut ikke lide hannen, selvom der er 350 l at boltre sig på + en masse gemmesteder og territorieopdelinger

stinnemus — 25. februar 2008, 14:26

mine har heller ikke rørt planterne 🙂

kamel import dk — 25. februar 2008, 15:02

#5 Det lyder velkendt.

Jeg ville checke vandværdierne, hvis du vil have yngel på dem.

Anne

Breus — 25. februar 2008, 15:06

Som #5 er inde på kan de være meget territoriale og voldsomme mod akvariets øvrige beboere.

stinnemus — 25. februar 2008, 19:38

#8 bliver nødt til at bryde ind her: vil det sige at jeg ikke vil kunne have to slags apistoer i akvariet? 🙁 Vil så gerne have cacatuoides, men også agassiziien har altså fanget min opmærksomhed nu!
#7 Mener du mht pHværdien eller?

Inquisition — 25. februar 2008, 20:00

#9
Prøv at se tiden lidt an.. 2 arter apisto skulle meget gerne kunne gå sammen i en 325....

stinnemus — 25. februar 2008, 20:10

#10 jeg fik også først cacatuoides i fredags (eller var det torsdag?) så de er jo stadig nye i akvariet - de har fundet et lille hjørne på ca. 20 x 20 cm som de huserer på, men hvor agassizii hannen stadig kommer hen for at genere hannen og jage ham rundt en gang imellem

Breus — 25. februar 2008, 20:22

Jeg har forsøgt med to arter apistogrammaer i et 250 liters. Til sidst måtte jeg gå af med Agassizii'erne....

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.