Neon fælde

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Discus7000 — 7. januar 2008, 17:40

Hey jeg har lige lidt brug for noget support
jeg står og skal have skillet 200 røde neon fra 150 sorte neon og det ville jeg gerne uden at skulle skille hele akvariet af
er der nogen der har erfaring på dettte område
jeg har selv tænkt på en sneglefælde men tror ikke det virker

tommyml — 7. januar 2008, 17:51

tag dem over flere dage: køb det største net du kan have i baljen, som du kan komme lidt rundt med. Sænk nettet ned i baljen, foder dem og overrask dem... det kan godt tage et par dage. (taler af erfaring, havde 10 neon i 54 ltr med sindsyg mange planter)

Go fornøjselse

Discus7000 — 7. januar 2008, 21:39

jeg må jo prøve mig frem har også tænkt på at lave en ruse:D

MAHON — 7. januar 2008, 23:17

Hej Mik

Tag en 1,5 liters sodavandsflaske og skær toppen af ca 15 cm nede, vend så denne med spidsen ind i resten af flasken og fastgør den med strips, så har du en fin ruse.
Kom lidt fodder i og lad den ligge på bunden, så skal dine neon nok finde ind i den.

jery — 7. januar 2008, 23:55

#4: skal der så et skilt på, hvor der står "røde denne vej, sorte den anden vej"?

Discus7000 — 8. januar 2008, 00:29

#4 det lyder som en super fed ide der skal prøves 😉
jery jeg sætter sgu bare 2 flasker i den ene maler jeg bare sort og den anden rød 😀

don j — 8. januar 2008, 00:31

han kommer nok ikke udenom lidt manuel sortering.

evt så tag dem om morgenen før de "vågner" lagde mærke til at mine neon var meget meget sløve om morgenen når man tændte lyset

MAHON — 8. januar 2008, 00:46

#6 Har selv fanget sort neon i mit 250 l som ellers er ganske umuligt at få et fornuftigt net ned i.
Dog måtte jeg sortere mine rød neon fra.

Discus7000 — 8. januar 2008, 00:54

ja sorteringen er det mindste ...... i morgen er det store fiske dag 😀

Cichla — 8. januar 2008, 07:27

Stimefisk er forholdsvis nemme at fange, da de stimer når de bliver bange. Fyld en spand med akvarievand. Et meget stort net holdes i ro et strategisk godt sted og fiskene "jages" forsigtigt med hånden ind i nettet og flyt dem til spanden. Fang alle fiskene og sorter efterfølgende i spanden, brug evt flere spande beholdere.

Brain — 8. januar 2008, 13:30

Jeg har brugt flaske-rusen til mindre fisk med et fint resultat. Dog bliver vandet lynhurtigt beskidt derinde, så lad den ikke ligge mere end 1-2 timer af gangen. Jeg havde et helt kuld malle unger der døde i rusen i løbet af få timer 🙁 Så hold godt øje med den.

Jeg ville nok tage de fleste med et stort net, og resten i rusen. Jeg bruger selv et stort sort net på størrelse med et A4 ark, og et lille grønt net til at jage med. Jeg holder det store net stille, og jager en lille stime ind i det med det andet net. Ingen vilde bevægelser! Det virker fint, og der kan godt fanges 15-20 fisk af gangen.

Når du skal til at sortere bruger du bare en neon si. Hullerne er lavet præcis så der kan komme sorte neon igennem og de røde neon, der er lidt større, bliver i sien. 😛:D;)

God arbejdslyst!

Discus7000 — 8. januar 2008, 14:13

ha ha 😀

jeg kan jo lige fortælle at jeg satte rusen ned for 2 timer siden og gik en tur op i byen da jeg kom hjem sad der 2 sommerfugle cliklider og en (1) rød neon 🙁
men jeg vil prøve igen senere

Hasselgaard — 8. januar 2008, 14:28

Hvad med at bringe vandet i kog? Så kan du jo altid bare tage fiskene når de flyder ovenpå ? 😛 😛 😛 😛 😛

Discus7000 — 8. januar 2008, 14:38

nææ hesselgård den går sku ikke men havde da tænkt lidt på at jeg kunne strømme dem eller bruge en af de kanonslag fra sidste år*uhh*

Brain — 9. januar 2008, 12:03

[citat]jeg kan jo lige fortælle at jeg satte rusen ned for 2 timer siden og gik en tur op i byen da jeg kom hjem sad der 2 sommerfugle cliklider og en (1) rød neon 🙁
men jeg vil prøve igen senere [/citat]

Står din computer så fiskene kan se skærmen??? Hvis den gør så er jeg helt sikker på at du har én rød neon der ikke kan læse.😀

the chicken — 9. januar 2008, 12:07

Du må gerne låne Helge til at fange dem 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.