Hvordan kan man have en slørhale?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

vorbassekrigshav — 4. december 2007, 19:29

Hej

Jeg har prøvet at spørge til, hvordan man kan have en slørhale, men vist ikke fået lavet en spændende overskrift, så jeg prøver igen med en bredere:

Kan man have en slørhale enten i et lille koldt akvarium uden pumpe,
eller
"i bur" i det store akvarium, så dens adgang til dele af akvariet umuliggøres?

Pawc — 4. december 2007, 19:41

Hvis du med slørhale mener en variant af guldfisk kan du ikke have den i et lille akvarie. Det er simplethen dyreplageri, da guldfisk skal have plads til at vokse sig store. Du kan søge på "slørhale" i debatten. Så skal der nok dukke en masse tråde op om emnet.

Vh.
Paw

vorbassekrigshav — 4. december 2007, 20:15

Hej Paw

Tak for dit konkrete svar - jeg må indrømme, at jeg løb sur i søgningen, fordi den ramte for bredt, og jeg opgav at kunne sortere mellem de forskellige svar.

Derfor spørger jeg specifikt til mine forhold, som er en ca. 5 cm slørhale - ja, guldfiskvarianten 😎 - i et ca. 75 l akvarium med mest mindre fisk, ingen større. Af hensyn til de små og deres yngel, som vi vil kunne se vokse, overvejer vi at spærre slørhalens adgang til i hvert fald en stor del af overfladen med planter.

Jeg forestiller mig, at den kommer til at gå der nogle måneder, når den bliver for stor, tager vi stilling til det.

Bruger #980915 — 4. december 2007, 20:21

75 liter er alt for lille til en fisk, som kan blive 30 cm. eller mere.

Og lige et lille pip. Som #2 skriver, er dit spørgsmål allerede stillet, besvaret og diskutteret til overflod i forummet.
Jo flere gange det samme spørgsmål bliver stillet, jo mere uoverskueligt bliver det at søge i forummet.

KasperK/Lolland — 4. december 2007, 21:26

Der er et par ting i din tråd, der gør at jeg sidder og får svedeture!
For det første, som du selv er inde på, er en slørhale en koldvandsfisk. Den vil ikke kunne trives i et stueakvarie med "normalt varmekrævende" fisk. Enten skal de mistrives ved at gå i for koldt vand, eller også skal slørhalen mistrives i for varmt!
Begge løsninger er uacceptale!
Man tager stilling til sine dyrs ve og vel inden man investerer i dem! Ikke efter et par måneder!
Og den blotte tanke om "at have en i bur i akvariet" skriger til himmelen og jeg vil undlade at kommentere det nærmere!

Og som Bo ganske rigtig pointerer, 75 ltr er alt for lidt til slørhaler. 350 til 500 ltr vil passe dem bedre!

KasperK/Lolland — 4. december 2007, 21:33

PS
Jeg tror ikke, at dine manglende svar kan skyldes overskriften, men snarere det faktum, at du har postet dine spørgsmål under Ciklider, hvor din slørhale absolut ikke hører til!

vorbassekrigshav — 19. december 2007, 19:12

Hej alle

Tak for jeres svar. Jeg vil lige imødegå jeres frustrationer ved at henvise til, at de svar, jeg har fundet ved at søge i forum alle henviste til andre llinks herpå siden, som desværre ikke virker mere - derfor er man somme tider nødt til at stille det samme spørgsmål.

Mht. slørhalen, så spurgte jeg skam forhandleren ved købet, om den passede i mit akvarium, og fik et "jada" - så jeg vil berolige jer med, at jeg ikke køber fisk hos ham mere! For gu´er det da en form for dyrplageri, men returnerer jeg fisken, sker der nok bare det samme igen, så jeg synes, jeg er nødt til at tage ansvaret for dens velfærd selv nu.

PernilleP — 19. december 2007, 21:15

#7 Det kan du bare ikke gøre i et 75 liters akvarie. Desværre. Jeg har selv stået med samme problem, det var mit første fiske køb, og jeg (dum som jeg var) stolede på dyrehandleren.

Mine 4 slørhaler kom ud til en ædre mand, og to er dem er døde desværre, men de andre to lever i bedste velgående.

Så hvis du ikke kender nogen med en havedam, så vil jeg råde dig til at sætte den til salg på siden. Altså sælge den til èn der har en havedam, så er du sikker på den får det godt. Men det skal være om sommeren den skal sættes i en dam, og vænnes lidt af gangen til det lidt koldere vand. Du kan godt beholde den i dit 75 liter, og så til sommer når vandet er varmt nok, sætte den deri. Velogmærke du finder et nyt sted til den, hvilket jeg håber for fisken 😉

vorbassekrigshav — 19. december 2007, 21:39

Hej Pernille

Ka berolige dig med, at den aftale med havedam til sommer har jeg fået i stand i mellemtiden, efter at jeg ku forstå på de råd, jeg har fået i denne tråd, at det vil være det bedste.
Den havedamsejende nabo er til gengæld vældig dyrevenlig, han påpegede nemlig også, at fisken ikke kunne tåle at komme derud nu, men vil få den mindst smertefulde overgang ved at blive, hvor den er.

Det er til gengæld lidt foruroligende at høre, at du har været ude for det samme - tør efterhånden ikke købe dyr i dyrehandel mere.

Bruger #381101 — 19. december 2007, 22:20

#9 Hvis du bor i Vorbasse, så kan du jo høre Frank ad om han er interesseret i dem. Han bor i den gamle skole lige overfor Akvarie West på Vestergade. Han har en meget stor havedam.

PernilleP — 19. december 2007, 22:23

#9 Hvor er det dejligt at høre 🙂

vorbassekrigshav — 20. december 2007, 19:56

Tak for alle jeres gode råd. I får lige en beskrivelse af, hvordan min lille slørhale skal komme frelst igennem juletiden:

Den er som nævnt taget hånd om på længere sigt - og jeg er ved at stille et 100 liters op, som kan blive lidt koldere. Så må den ku leve der nogle måneder, i den tid blir den næppe 30 cm.

😀

PernilleP — 20. december 2007, 20:13

#12 den kan sagtens være i dit 100 liter indtil. Den kunne egentlig også godt være i dit 75 liters, hvis der ikke er varmelegeme i.

Men 100 liter er ihvertfald helt okay, til den skal væk 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.