Spandpumpe - sikring mod vandskade

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

christofferbh — 27. november 2007, 23:03

Hejsa

Jeg har et 250 l akvarium med udvendig filter...en spandpumpe fra AM-top.

Jeg er mildest talt ikke tryk ved den, og frygter at eg en dag kommer hjem hvo der sejler 200 l vand udover mit gulv og videre ned til min underbo.....

Jeg tænker på om man kan lave en form for sikring således pumpen stopper hvis vandstanden i akvariet falder?

Har tænkt på at man kunne lave en primitiv sikring mod at selve spandpumpen bliver utæt, ved at putte selve stik og pumpe i en spand, således HFI-relæet "Hopper" hvis der er overløb...

Men vil gerne høre hvad folk gør for at sikre mod vandskade både ved at udløberslangen falder ud af akvariet, utætheder på slanger samt utætheder på selve spandpumpen...eller er det bare mig der er paranoid. (Jeg ved godt at man kan anbringe et kæmpe stort kar under akvariet osv,)

Andreas-Skjæmt — 27. november 2007, 23:15

Kan du ikke bare sætte indsugeren ret højt i akvariet?

Så vil det kun være din kineser der brænder af.

jery — 28. november 2007, 00:01

Tja, jeg har 2 stk. Eheim og har ikke været det mindste nervøs i rigtigt mange år...

Luna — 28. november 2007, 00:06

Har aldrig haft problemer med pumperne.... Kun revnet bund i akvarie. DET gik til gengæld stærkt og underboen lærte jeg så at kende dér.... Flink dame.

everex — 28. november 2007, 00:41

Jeg tror helt ærligt ikke det er pumpen der er den mest sandsynlige oversag til en syndflod i hjemmet.
Om alle omstændigheder er ideen med en spand med stikket og pumpen i ikke særlig anvendelig, idet en utæthed i pumpen, selv med motoren stoppet, alligevel vil betyde at akvariet bliver tømt pga. hævert effekten.
Så det bedste råd må være, at hvis man syntes ens slanger ser møre ud - så skift dem. Og hvis man er i tvivl om samlinger og montering af udløb er OK - så lav det om, så man er sikker på det er i orden.

Men jeg forstår din bekymring - 250 liter vand laver en rimelig stor vandpyt på stuegulvet.

Everex

2mas — 28. november 2007, 09:32

Du kan få nogle speciele måtter du kan stille din spandpumpe på. Måtterne har noget elektronik indbygget, så når de bliver våde eller bare fugtige, kan de slukke for en kontakt. Altså monteres i samme stil som et tænd/sluk ur.
Jeg ved det er noget jeg bruger i forbindelse med opbygning af serverrum, i forbindelse med vandskader i rummet. Måtterne er vist ret dyre, den præcise pris kan jeg ikke huske, men det sidste serverrum jeg brugte dem i var på omkring 8 kvm, og det kostet os omkring 18.000 kr.

Du kan også få andre dimser, som kan måle på luftfugtigheden i rummet, og derefter slukke for noget. Men dem ved jeg ikke hvor effektive ville være i dit tilfælde.

Discus7000 — 28. november 2007, 10:36

hva med et relæ en svømme kontakt og et par magnetventiler og lidt kreativitet ...så kan du styre hvor meget din vandstand må synke
men det er ikke min pumpe der bekymre mig men mere om fronten eller bunden pludselig ryger 720l på trægulv*doh*
hva med at købe et akvarie der er en tak større end det du har og så sænke det hele der ned i 😀 så har du både livrem og seler på😀

Leif — 28. november 2007, 11:01

Jeg har mine spandpumper stående i en palsticbalje - just in case. De kan tage udsivende vand, hvis en pakning bliver utæt. En slange der hopper af eller flækker, er der vist ikke meget at gøre ved. Men jeg har nu heller ikke været ude for det. Køb nogle ordentlige slanger og sørg for, at de sidder ordentligt fast, så er risikoen vist minimal der. Jeg sover i hvert fald roligt med fem spandpumper kørende i min lejlighed. Potentielt kan der løbe 1548 l vand ud!

Brian C — 28. november 2007, 11:28

hvorfor ikke bare bore et lille hul et par cm under vandoverfladen i indgangs og udstrømmerrøret
så er det kun få liter vand der smutter, ellers leverer Tunze en vandstandsalarm der kan slukke pumpen, men jeg har altid selv brugt den førstnævnte metode

link til omtalte produkt http://www.tunze.com/149.html?&L=1&C=DK&user_tunzeprod_pi1[predid]=-infoxunter038

christofferbh — 3. december 2007, 21:12

Tak for de gode råd allesammen...indtil videre e jeg da beroliget, men overvejer hvilke tiltag der er mest effektive.....umiddebart virker det jo simpelt at flytte indsugningen, højt op i akvariet....det har ikke nogen effekt på effektiviteten eller hvad? brugsanvisningen viser at placeringen skal være tæt på bundlaget nemlig

Discus7000 — 3. december 2007, 21:56

jo det har det da ...... men brian omtaler at man kan bore et lille hul og det lyder da ret snedigt syndes jeg *blink*for når pumpen trækker luft ind så er det slut 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.