Mit akvarie er utæt - hjælp
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Safir — 24. november 2007, 20:41
Jeghar en måneds tid overvejet om mit akvarie var utæt, men nu er jeg desværre sikker. Det står på en (reol)hylde på en kommode, og hylden er fugtig (og nogle steder direkte våd) både på højre og venstre side af akvariet. Det fosser ikke ligefrem ud, men jeg ved ikke, om der kan skabes et tryk, så det pludselig går galt?
Jeg ved heller ikke, hvad jeg skal gøre ved det. Kan det limes med silicone? HVor købes det?
Er jeg nødt til at skifte akvarie? Dte har jeg ikke rigtigt råd til. Er jeg så nødt til at sælge alle mine fisk?Og hvor længe kan jeg vente - haster det?
MarleneP — 24. november 2007, 21:00
Mvh. Marlene
jon hare — 24. november 2007, 21:56
Jeg har oplevet ca. det samme som dig. Der begyndte at ligge en smule vand omkring de to bagerste ben på mit porsabord, der bar mit 110 L akvarium. Først var jeg også usikker på om det var kommet i forbindelse med et vandskifte, men efter jeg havde tørret gulvet kom det desværre igen. Så var det eneste der var at gøre var at købe et nyt akvarie eller omfuge.
Jeg lånte et 50 liters akvarie af min far og puttede fisk og planter derover. Derefter tømte jeg mit 110L helt og omfugede det. Det var første gang jeg prøvede det, men det viste sig at det ikke var så svært igen. Først fjernede jeg alt det silikone jeg kunne af det gamle silikone med en meget skarp hobbykniv og vaskede det helt rent med sprit. Derefter lagde et tykt lag silikone købt specifikt til det formål (mener det var fra akvastabil*) rundt i sammenføjningen og glattede det ud med min tommelfinger. Herefter ventede jeg 3-4 dage til eddiekelugten var væk og tjekkede om det nu kunne holde vand. Det kunne det heldigvis og jeg har ikke oplevet problemer siden.
*Den silikone jeg brugte var temmeligt dyr og jeg har sidenhen hørt man kan købe noget tilsvarende meget billigere i et byggemarked (mener der er et der hedder Secolastic-E det man kan bruge, men det skal i hvert fald være eddiekebaseret).
Safir — 24. november 2007, 22:02
xbllondiiez — 24. november 2007, 22:03
jon hare — 24. november 2007, 22:12
Bruger #980915 — 24. november 2007, 22:14
Er der en luftsten, som sprøjter vand ud af akvariet? Hænger der ledninger ud, som vandet løber ned af? Står akvariet i en eller anden form for tillukket hylde, hvor fordampet vand ikke kan komme ud? osv.
jansen — 24. november 2007, 22:27
Men er det ikke det så er der kun at gøre som #2 skriver og så prøv at kikke i gamle tråde under gør det selv..
Safir — 5. december 2007, 18:05
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.