Mit akvarie er utæt - hjælp

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Safir — 24. november 2007, 20:41

Hej
Jeghar en måneds tid overvejet om mit akvarie var utæt, men nu er jeg desværre sikker. Det står på en (reol)hylde på en kommode, og hylden er fugtig (og nogle steder direkte våd) både på højre og venstre side af akvariet. Det fosser ikke ligefrem ud, men jeg ved ikke, om der kan skabes et tryk, så det pludselig går galt?

Jeg ved heller ikke, hvad jeg skal gøre ved det. Kan det limes med silicone? HVor købes det?
Er jeg nødt til at skifte akvarie? Dte har jeg ikke rigtigt råd til. Er jeg så nødt til at sælge alle mine fisk?Og hvor længe kan jeg vente - haster det?

MarleneP — 24. november 2007, 21:00

Uuuha, har selv været på den med et 250 liters. Først troede jeg bare, jeg havde spildt lidt ved vandskift, men det blev mere og mere... Jeg flyttede fiskene til murerbaljer (i dit tilfælde kan du måske klare den med store klodskasser / homeboxes) indtil jeg fandt et godt tilbud på et nyt akvarium. Det gamle har jeg så solgt videre til én med erfaring i at fuge utætte akvarier.... Du kan dog sikkert få nogle gode råd om fugning her på siden, jeg tror endda jeg så en artikel engang...

Mvh. Marlene

jon hare — 24. november 2007, 21:56

Hej

Jeg har oplevet ca. det samme som dig. Der begyndte at ligge en smule vand omkring de to bagerste ben på mit porsabord, der bar mit 110 L akvarium. Først var jeg også usikker på om det var kommet i forbindelse med et vandskifte, men efter jeg havde tørret gulvet kom det desværre igen. Så var det eneste der var at gøre var at købe et nyt akvarie eller omfuge.

Jeg lånte et 50 liters akvarie af min far og puttede fisk og planter derover. Derefter tømte jeg mit 110L helt og omfugede det. Det var første gang jeg prøvede det, men det viste sig at det ikke var så svært igen. Først fjernede jeg alt det silikone jeg kunne af det gamle silikone med en meget skarp hobbykniv og vaskede det helt rent med sprit. Derefter lagde et tykt lag silikone købt specifikt til det formål (mener det var fra akvastabil*) rundt i sammenføjningen og glattede det ud med min tommelfinger. Herefter ventede jeg 3-4 dage til eddiekelugten var væk og tjekkede om det nu kunne holde vand. Det kunne det heldigvis og jeg har ikke oplevet problemer siden.

*Den silikone jeg brugte var temmeligt dyr og jeg har sidenhen hørt man kan købe noget tilsvarende meget billigere i et byggemarked (mener der er et der hedder Secolastic-E det man kan bruge, men det skal i hvert fald være eddiekebaseret).

Safir — 24. november 2007, 22:02

Tak for jeres svar. Jeg synes, at dte lyder omfattende at omfuge akvariet...jeg ved ikke helt:(

xbllondiiez — 24. november 2007, 22:03

der ligger meget lidt vand på mit skab. men bliver ved at tøre det væk men det kommer igen men der mangler ikke vanmd i akvariet!

jon hare — 24. november 2007, 22:12

Det var nu ikke så slemt. Jeg viste ingenting om det inden jeg gjorde det. Jeg gik ned til min akvariehandler og snakkede med ham om det. Han havde prøvet det flere gange og kunne fortælle mig præcist hvad jeg skulle gøre (du kunne jo også prøve at snakke med din akvariemand). Jeg tror ikke det tog meget mere end 4-5 timer og kostede mig ikke mere end silkonen og en ny hobbykniv.

Bruger #980915 — 24. november 2007, 22:14

Inden du begynder at tømme det hele, så kig efter om vandet evt. kommer ovenud af akvariet som sprøjt eller ved fordampning eller noget.
Er der en luftsten, som sprøjter vand ud af akvariet? Hænger der ledninger ud, som vandet løber ned af? Står akvariet i en eller anden form for tillukket hylde, hvor fordampet vand ikke kan komme ud? osv.

jansen — 24. november 2007, 22:27

Jeg har prøvet det som bo skriver med det ene af mine 54L der var kommet lidt for meget vand i så min luft pumpe kunne sprøjte vand ud over kanten, det hjalp at tage ca 1 cm vand ud siden har den været "tæt"🙂
Men er det ikke det så er der kun at gøre som #2 skriver og så prøv at kikke i gamle tråde under gør det selv..

Safir — 5. december 2007, 18:05

Jeg afprøvede forslaget - og der var faktisk bare for meget vand i! Så nu køører det hele igen:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.