Ancistrus Temincki sugemalle sammen med en grenmalle... - duer det...?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Knægten — 2. januar 2005, 01:30

Hej, allesammen, jeg er ny her på sitet og er vildt imponeret over de fantasisk mange hjælpsomme hoveder herinde i forummet :-) Derfor håber jeg også at I kan hjælpe mig med et lille "problem" jeg har - Jeg er i gang med at starte et nyt akvarie op (har haft akvarie i mange år, men har holdt "pause" de sidste par år - kunne dog ikke undvære det i længden ;-) ) . I forbindelse med min opstart er jeg igang med at færdiggøre min liste over fisk til akvariet - Og her kommer det så endelig: Jeg er blevet lidt smålun på at have en grenmalle, men ved ikke om de kan gå sammen med ancistrus temincki sugemaller ? Håber virkelig I kan hjælpe mig, ellers må tør jeg ikke binde an med det og må "nøjes" med et par ancistrus temincki sugemaller.

gibson — 2. januar 2005, 07:30

Har du et link til den grenmalle du havde forstillet dig? Umiddelbart tror jeg ikke der bliver problemer. Grenmallen Farwella acus er fx yderst fredelig. Det er ancistrus'en egentlig også, kan dog indbyrdes være lidt agressiv, fx mellem to hanner.

Knægten — 2. januar 2005, 12:14

Det er farlowella acus jeg har kig på, så det lyder godt - tak :-)

gibson — 2. januar 2005, 12:25

Du skal være opmærksom på at de er ret sarte :-)

Jeg fik forskellige fisk hjem (www.karl-henrik.dk) og det var kun hos Acus'en der var dødfald. Hvis du går ind på www.scotcat.com og søger på Acus, så kommer der en fin artikel.

AndreasDK — 2. januar 2005, 12:30

Jeg har 4 voksne ancistrus gående sammen med 1 banjomalle, som går for at være ret sart, uden problemer, så mon ikke du skulle kunne klare en gren?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.