Miwes akvarium

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Miwes — 11. januar 2005, 17:59

Der har været et par spørgsmål ang. mit akvarium, og jeg er blevet opfordret til at oprette en tråd, så det er hermed gjort.

Mit akvarie er et 720 liter effect Line, det er at finde på side 2 i deres nye katalog, og Poul fra Akvastabil var forbi for at skyde de billeder i bla. kan se her. Selve opbygningen kan ses på følgende link, som henviser til min gamle hjemmeside
www.sitecenter.dk/miwes/opbygningafakvarie/

Min nye hjemmeside http://www.billedchippen.dk/ indeholder også en del links til akvariehobbyen og ikke mindst nogle af mine fiskebilleder.

Akvariet er opbygget med en "Pangea mudbank" baggrund og den store rod 125 x 75 cm gør nok det hele mere specielt, den giver hele akvariet sit særpræg.

Der er anbragt et lille overløbsfilter i baggrunden, for at fjerne en evt. overfladehinde, men dette filter er lige småt nok, og skulle jeg lave det om blev det 3 x så stort.

Hvis der er spøgsmål til mit lille Amazonas så spørg endelig løs.

Hilsen Michael Westermann / Miwes

Ziij1n — 11. januar 2005, 18:04

Hej Michael 🙂
Hvilken fisk går der efter hånden i det ? ...

Kan squtte ikke følge med mere 😛

//Rasmus

Miwes — 11. januar 2005, 18:09

Hej Rasmus

En opdateret liste

2 stk. Acarichthys geayi
2 stk. Acarichthys heckeli
1 stk. Apistogramma agassizii. Agassiz dværgcichlide.
1 stk. Corydoras rabauti
5 stk. Corydoras schwartzi
4 stk. Geophagus hondae-steindachneri
2 stk. Panaque sp. L204 “Flash” Panague
4 stk. Satanoperca leucosticta sp.
2 stk. Nannacara anomala

På besøg og skal snart fjernes igen.
2 stk. Copora nicaraguensis (går med en masse unger lige pt.)
2 stk. Archocentrus-sajica

Hilsen Miwes

ps. er du fastansat herinde Rasmus, man høre ikke meget til dig ovre i Aquaforum ;-)

Ziij1n — 11. januar 2005, 18:14

Hehe.... Nej dog ikke har fået læreplads i Odense så knokler i det hele taget ;-)

Mener det er 2 * 2028 Eheim ikke ? ... hehe

thues — 11. januar 2005, 18:16

Ja...dine billeder er jo også fremragende her..:-)

De venligste hilsener
Thue

Miwes — 11. januar 2005, 18:18

Du husker nu godt Rasmus, og tillykke med lærepladsen ;-)

Miwes — 11. januar 2005, 18:20

Hej Brib og Thue...hyggeligt at møde jer herinde :-)

Hilsen Miwes

gibson — 11. januar 2005, 18:28

Hej Miwes 😀

Ja det er et kanon akvarium du har!!!

Har du stadigvæk unger af Satanoperca leucosticta gående?

Miwes — 11. januar 2005, 18:42

Hej Gibson

Jeg har stort set hele tiden unger, eller de går med æg i munden, men det bliver ikke til noget, og det er jo lidt min egen skyld, da de egentlig burde gå alene i ro og fred, men lige pt. har jeg ikke plads til et ekstra akvarium, men nu må vi se om ikke snart junior flytter hjemme fra, så man kan få et værelse fri ;-)

Hilsen Miwes

stausholm — 11. januar 2005, 19:45

du behøver ikke råbe ret højt miwes, jeg skal nok komme og hente nogle unger, hvis du får noget ud af dem.
lige et spørgsmål : er du fotograf af profession eller er det bare hobby ? for dine billeder er vandvittig gode

allan

Miwes — 11. januar 2005, 20:37

Hej Allan
Jeg er ikke pro-fotograf, for leve af det er forbeholdt de få, men jeg har fotograferet gennem hele mit voksne liv, og det har rigtig taget fart, med de nye digitalkameraer. Før brugte jeg temmelig mange film, og de dyre billeder, blev lidt for meget, men med digitalkameraet, så blev det muligt at være på fotokursus mange timer om dagen, og prisen var kun at bruge en masse tid. Det skal også nævnes at jeg har fået meget hjælp fra en god ven, som selv er en meget dygtig fotograf.

Jeg tror min styrke ligger i min stædighed, og når jeg sætter mig et mål, så stopper jeg ikke før det er nået. Mit mål indenfor akvariefoto er at skyde nogle af de bedste billeder der er taget af akvariefisk. Det lyder måske som et uopnåelig mål, og det er fint for så stopper jeg ikke foreløbig.

Med hensyn til udstyr så har jeg kameraet på plads, og lige pt. mangler jeg at udvikle noget omkring lyset, som ikke er ideelt, men det kan bruges. Hvis man kigger på nogle af de bedste billeder der er taget af akvarier, så er Takashi Amano et godt bud. Skal man op på noget der minder bare lidt om hans billeder, skal der ud over de rigtige akvarier, også meget mere lys til, og den del er som sagt ikke på plads, men de teknikker han bruger studeres i det omfang jeg får adgang til dem (mest via nettet og bøger).

http://www.zen-it.com/nico/aqua/amano/

Mvh. Michael

gibson — 11. januar 2005, 21:04

For slet ikke at snakke om Amano planteakvarier 😛

Miwes — 11. januar 2005, 22:25

Jeg har undret mig over om det ikke er muligt at lave en autolog, så man ikke skal logge sig på, hver gang man kommer herind ?

Miwes

jan — 12. januar 2005, 02:42

Hej Miwes
Det kan du også under profil, rediger profil nederst.
Flotte billeder du har tilføjet i galleriet.

Mvh
Jan A

Miwes — 12. januar 2005, 08:14

Tak Jan

Så er autologin på :-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.