Indvendig baggrund som filter
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
klit — 13. januar 2005, 18:23
Da jeg har en oda baggrund i mit akv. har jeg tænkt mig at bruge bag pladsen som filter men hvordan? Jeg har overvejet at gører som akvastabil har gjort. MEN kan det gå at bruge lava grus (3-8MM) eller bliver det for kompakt? Er der nogle der har erfaring omkring dette?
Morten
JohnniM — 13. januar 2005, 20:28
Der hvor du har dit varmelegme og dit powerhead, kan du fylde hele hjørne med biobolde... Det har jeg i det ene hjørne bag baggrunden i mit akvarie og det virker fint. Det med bundlag kan jeg desværre ikke hjælpe med. Hvor stort er dit akvarie???
AndreasDK — 13. januar 2005, 20:43
Personligt ville jeg lave 5 sektioner, så man kunne have blå måtter i det første, filtervat i det andet, biobolde/lava i det tredje, et ekstra hvis man får brug for at filtrere over fx tørv eller lignende og til sidst et til teknikken.
PS: Jeg har selv kigget på de 15liter lava - det er meget billigt - jeg overvejer det i mit spandfilter istedet for EhfiMech.
Venlig hilsen
Andreas
klit — 13. januar 2005, 21:57
klit — 13. januar 2005, 22:00
Morten
Catplat — 14. januar 2005, 00:52
Det fungerer også ret godt med den dér ituslåede krukke på bunden synes jeg.
gibson — 14. januar 2005, 06:41
Mht. baggrundsfilter, så ville jeg også gøre som AndreasDK foreslår.
Esben — 7. februar 2005, 21:55
jeg har skrevet en lille artikel om hvordan at jeg har lavet baggrund bag ved min Pangea baggrund her:
http://www.cichlids.dk/apps/artikler/article_display.cfm?id=84
Mvh
Esben
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.