Slamsuge?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
L-Sommer — 2. februar 2005, 12:06
Min bund er simpelthen fyldt med l*rt, og små stykkre fra mine rødder. Og det vil jeg selvfølgelig gerne rydde lidt op på.
Problemet er bare at jeg har sand. Ganske fint sand under 1mm, så hvordan kan jeg gøre det? Har lige investeret i en såkaldt "Gravel Washer", og det er såmend også fint nok... men den suger jo sandet med op 😐
Jeg har forsøgt at holde den lige over, så kun skidtet bliver suget med, men så tager det jo en del timer at nå hele bunden... og i øvrigt MANGE MANGE spandfulde vand.
Nogen gode idéer??
Jakob — 2. februar 2005, 12:08
Vh
Jakob
humle — 2. februar 2005, 12:11
Det fungerer perfekt som slamsuger og kun hvis man sætter tragten helt ned i sandbunden bliver sandet suget med op.
Hygge
JJ
L-Sommer — 2. februar 2005, 12:22
Jeg anbefaler den i hvert fald ikke til andre der har sand 😉
humle: Tror jeg at jeg prøver... bare med en flaske af en eller anden art.
Mange tak, begge to.
L-Sommer — 2. februar 2005, 12:25
De fleste ved vel hvad de der CocaCola Powerade flasker er. Dem der er skrig-blå. Sådan en havde jeg stående, og bider man toppen af passer den ned i en standard 10 mm slange 🙂 - Så nu har jeg samme system som dig, humle... eller det har jeg i hvert fald om 10 minutter.
UlrikS — 2. februar 2005, 12:25
Jeg har prøvet det med knæk på slangen, og selvom det virker, så er det væsentligt langsommere end bare at køre "fuld skrue" liger over sandet.
Sand er billigt, og hvis man hælder forsigtigt behøver det ikke ende i toilettet (eller hvor du nu dumper dit affaldsvand), så bare gå til den :-)
humle — 2. februar 2005, 12:38
Min kæreste har i et stykke tid kørt med en haveslange uden tragt på.. En dag kom en pansermalle for tæt på, SVUP, så måtte den en tur igennem slangen, heh.. Den var lidt omtumlet bagefter, men dagen efter var den igen på toppen.. Hårdføre små banditter :-)
Hygge
JJ
L-Sommer — 2. februar 2005, 12:49
Desuden kan jeg så alligevel anbefale den her Gravel Washber ting... for T&M eller ToM, sådan noget lign.
Fik den pludselig til at virke som den skulle 😐 - ufatteligt... kan skille en bil ad, og samle den igen. Men kan ikke finde ud af en slamsuger 😀
L-Sommer — 2. februar 2005, 13:36
Men jo, det ville være nemmere...
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.