hvad betyder det der F1, F2 osv. ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

FishBone [DK] — 22. februar 2005, 11:18

da jeg er ny i hobby'en vil jeg gerne vide hvad det der F1, F2 osv. står for/betyder...

MOK — 22. februar 2005, 11:21

Hej - der er tale om antal generationer efter vildtfangede forældre - vildtfangede forældres unger er F1 - F1's unger (de vildtfangedes "børnebørn") er må være F2 osv.

Ved egentlig ikke, hvor langt man tæller - det må da blive noget af et regnskab til sidste 😮)

Morten

FishBone [DK] — 22. februar 2005, 11:49

Tak for oplysningen

Rasmus

AndreasDK — 22. februar 2005, 11:58

F3 er vist det højeste man tæller.

Lake — 22. februar 2005, 11:59

Jeg tror at Thue har nogen der hedder F 6238
og forsvaret har nogen F 16

West — 22. februar 2005, 12:35

Måske der er et par udtryk her, som du kan bruge:
http://www.akvarieforretningen.dk/Fisk/Ordbog.html

Mvh
Tonny, Akvarie West

West — 22. februar 2005, 12:36

Det er IKKE antallet af generationer efter vildtfangne fisk!! For så skal det hedde VF F1.

Mvh
Tonny, Akvarie West

MOK — 22. februar 2005, 12:44

Så fik jeg lært noget igen 😮)

Undskyld VildLedningen (VL 1 - *gg*)

Morten

lab — 22. februar 2005, 13:36

F'et i F1 er en forkortelse for det engelske ord (med latinske rødder) "filial", der betyder sønlig eller datterlig, og 1-tallet hentyder til generationen. Hvis man skulle forsøge sig med en definition der gælder for fisk kunne det altså være: F1 er 1. generations efterkommere efter et veldefineret avlspar.

Som Tonny skriver kan man altså skrive 1. generations efterkommere efter vildtfangne forældre som VF F1, selvom der i de fleste annoncer bare står F1, hvor der burde stå VF F1. Som regel er VF underforstået, idet man i vores hobby vel udelukkende bruger F-betegnelsen til at henvise til vildtfangne fisk. Hvis fiskene i ens akvarium får unger, er disse unger principielt også F1'ere efter ens forældrefisk.

Der blev jeg vist lige lidt nørdet... :O)

mvh Lars

thues — 22. februar 2005, 14:09

øhhh...dane???
I øvrigt har west og lab ret.

De venligste hilsener
Thue

Janne — 22. februar 2005, 17:06

For lige at supplere: Man bruger også F1, F2 osv når man vil fremavle en ny stamme af f eks Guppyer. Man tager en han og en hun af to ubeslægtede stammer, hvor den ene f eks har den kropsfarve man vil have og den anden har finnefaconen... Ungerne bliver så F1 i den nye stamme.
Man bruger det også meget indenfor planteavl; Man har to sorter af en plante, og når man så krydser de to sorter, bliver F1 tit større, bedre planter end forældreplanterne (P, parentalgenerationen). Hvis man så krydser F1-erne med hinanden, får man alt muligt forskelligt, hvoraf nogle er gode, andre ikke så gode. Man er altså nødt til hele tiden at lave krydsningen igen... Derfor er F1 tit lidt dyrere end alm frø. Bare lige et sidespring!

MVH Janne

MortenP. — 24. marts 2005, 03:16

Hej Janne.
Lyder som om der er kommet en biolog ind i debatten. Du har næsten helt ret. Man krydser på kryds og tværs til man får det mest optimale, og dette princip er brugt utallige gange til planteavl. Men F1 fra parentalen er sjældent større og bedre end parentalen - ud fra Mendelsk udspaltning får man tre "typer" af F1, hvorefter man sekundært vælger den gunstige F1 til videre krydsning.
By the way. Man tager ikke to sorter af en plante, men derimod to individer som kan krydses.

Ellers godt arbejde - Morten.

Janne — 24. marts 2005, 13:32

Jo, F1 er tit bedre end begge parentaler, når vi taler linieavl inden for planter! Trust me... Prøv at tjekke frøposerne i supermarkeder og havecentre for tiden; du vil se masser af F1-poser, der lige er en tand dyrere end de "almindelige" frø.
Det forudsætter selvfølgelig at P-planterne hver især er rimelig homozygote/ensartede i deres arvemasse (dvs de er ret stabile, når de frøformeres gennem flere generationer), ellers har du ret i, at man får alt muligt forskelligt ud af det.
Jeg er nu ikke biolog, men hortonom, hehe...

Mvh.
Janne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.