HJÆLP! Moren kom til at smide ungerne.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

DanTheMan — 17. marts 2005, 16:36

Min demasoni hun har gået med unger i godt halvanden til 2 uger, og idag da jeg skulle skifte sand, kom jeg hannen og hunnen i en skål. det endte med hannen bankede hunnen noget så grumt, og hun smed så ungerne, den ene døde, men der var 4 tilbage, som jeg har lagt i mit 10 L, de går der nu, med deres banket mor som skal komme sig, og en sugemalle. Men på billedet kan i se den ene af ungerne. De kan ikke rigtig svømme endnu pga, deres madsæk på maven, gør det noget hvis de ligger det samme sted til sækken er spist, eller vil de dø pga, de ikke kan svømme ?

Med venlig hilsen
DanTheMan

DanTheMan — 17. marts 2005, 16:59

Med venlig hilsen
DanTheMan



Cipla — 17. marts 2005, 19:03

Mon ikke de klarer den, bare pas på moren ikke spiser flere. Og så er det en god ide at skifte meget vand, og suge fodderrester op, biologien går hurtigt fløjten i sådan en lille tank.

/Lars

michael@3480.dk — 17. marts 2005, 19:27

Og når der er småfisk i baljen er det vigtigt at lave mange små vandskift istedet for nogle få store vandskift.
De fleste fiskeyngl er ret følsomme over for ændringer i vandet.

Michael Rasmussen, Fredensborg.

DanTheMan — 17. marts 2005, 19:29

ok, gør det noget at de ikke rigtig kan svømme rundt i sandet, da maven er for tung for dem?

Med venlig hilsen
DanTheMan

Betina530 — 17. marts 2005, 22:07

Da jeg fik ancistrus-unger for nogen uger siden skubbede farmand også en lille fyr ud af hulen for tidligt. Den gav jeg et lille bassin for sig selv, og den klarede sig fint selvom den de første par dage ikke var i stand til at røre sig ud af flækken. Den lå bare på sin store mave og sprællede med halen. Efter et par dage kunne den bevæge sig lidt, og til sidst svømme normalt. Men nu er det jo to meget forskellige små kræ, så jeg ved jo ikke om dine vil klare det lige så nemt.

Mvh Betina

jan — 19. marts 2005, 16:41

Hej Dan
Jeg er tit ude for det samme, du skal bare holde øje med de ikke lægger sig i madrester eller i alger, da de så kan blive fanget i det og dø.
Evt. sæt en kraftig luftsten til så de "ruller" cirkulere lidt så skal det nok gå, men de er følsomme når de ikke er større.

Med venlig hilsen
Jan Andresen

DanTheMan — 19. marts 2005, 18:03

har sat dem i mit 10 L hvor der kun er en luftpumpe med filter, og vand 🙂 så burde det kunne gå, de holder sammen alle 4 som 4 små gangstere 😛


Med venlig hilsen
DanTheMan

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.