Mine pansermaller er syge ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gunni — 2. april 2005, 11:41

Mine pansermaller opføre sig yderst mærkligt. for det første har jeg mistet 2 som døde for 3 og 4 dage siden..

Og de resterende opføre sig mystisk, der er ingen synlige tegn på sygdom. men en gang i mellem ligger der en på ryggen og trækker vejret meget hurtigt. og prøver den at rette sig op har den svært ved at svømme og svømmer i ring.
men det ser lidt ud som om at det går lidt i sig selv igen nå den for ligget og slappet lidt af. jeg har opserveret dette på flere Forskællige. men den samme malle som har ligget og gispet i et par timer kan svømme findt rundt og spise nogle timer efter...

En af mallerne har også opholdt sig meget oppe på en rod som jeg har der går meget Højt op i akvariet. og jeg har ALDRIG set en malle der oppe før.. de er også mere sky end normalt

Hmmm ved ikke om i forstår, men det er flere gange om dagen en malle ligger på ryggen og ser død ud. men nå jeg så kommer tætere på ser jeg at den "Bare" ligger og gisper, jeg har flere gange taget disse i et net og ladet hvile på kanten af baljen med mallen i 20 - 30 min og så sluppet den fri igen, og så ser den fin ud..

Min første tanke var at de manglede ilt. og satte straks et stort luftgardin og en kraftig luft pumpe til at tæske bobler i akvariet (det har kørt ca 20 timer nu) men ak her for lidt siden var der en malle på ryggen igen....

Jeg er virkelig på bar bund her så alle ide'er er meget velkommende !!!

HJÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆÆLP

Ps: der er ingen tegn på nogle af alle de andre fisk inklusiv min ancitrus maller. kun pansermallerne har vist denne opførsel. der er ikke sket noget nyt ingen nyt udstyr,planter,fisk eller noget, samme vandværdier som altid samme vandskift samme foder hmmm ja alt er "Normalt"

Janne — 2. april 2005, 11:52

Når du skriver "samme vandværdier", er det så nitrit du har testet? Hvordan ser den ud? Og pH?

Mvh.
Janne

Gunni — 2. april 2005, 12:27

Jep tjækker gh, kh, ph,og no2, no2-n en gang om ugen Med seras testset inden jeg skifter vand. og de er de samme som de sidste 6 uger.

Gh = 19
Kh = 10
Ph = 8 - 8,5
No2 > 0,1 Laveste målbare
No2-n > 0,3 Laveste målbare

gibson — 2. april 2005, 13:23

Hvilket bundlag har du i?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Gunni — 2. april 2005, 13:37

Jeg har grus 1 - 1,5 mm eller ciclidesand om du vil....

Janne — 2. april 2005, 14:40

Mystisk! Så burde de jo have det fint.... Hvor længe har du haft Pansermallerne?

Mvh.
Janne

Gunni — 2. april 2005, 14:47

tjaaaa jeg har haft de 5 i 1 år og de sidste 5 kom til for 4-5 md siden så nu er de jo heller ikke :-)
Og det er mine kæreste fisk og det piner mig at jeg ikke kan hjælpe dem :-(

Janne — 2. april 2005, 14:55

Jeg må indrømme, at jeg er blank! Jeg synes måske at pH er for høj, men hvis de ikke har følt sig generet af det tidligere, bør det jo ikke være der, problemet ligger.
Det at de svømmer i ring, kunne lyde som om de måske er angrebet af Ichtyosporidium, en grim sygdom, som kan ligge latent i fisken længe. Hvordan ser deres hud ud? Ichtyosporidium kan gøre fisken lidt "sortmeleret" at se på.... Som om den er blevet drysset med noget meget fint sort støv, der gerne sidder lidt uregelmæssigt fordelt på kroppen.

Mvh.
Janne

Gunni — 2. april 2005, 15:02

Tjaaa ved godt at min ph er høj. men som du selv siger den er altid sådanne og alle mine fisk ser ud til at trives i det...
Jeg har studeret dem nøje inclusive den der døde her for et par dage siden og der er intet at se på dem hverken farve eller noget..

det jeg syndtes er mest mystisk er at de får disse "andgreb" hvor de har svært ved at holde sig på maven og tilter rundt på ryggen for så at prøve at rette sig op igen. og så et par timer efter kan samme malle se ud til at have det findt igen..

Volds — 2. april 2005, 15:31

Prøv at rode godt og grundigt rundt i dit bundlag, evt med en slamsuger. Hvis sandet er meget fint, kan der danne sig lommer med noget giftigt stads, som mallerne stikker næsen i. Ian Fuller har skrevet en artikel om det, men den kan jeg selvfølgelig ikke finde.

Volds

Gunni — 2. april 2005, 16:49

Det lyder interasant det har jeg aldrig hørt om. jeg bruger slamsuger hver uge ved vandskifte burte det ikke være nok ?
jeg kan jo ikke komme alle steder med den helt tæt ved sten og bagved store røder og sådanne skulle det virkelig være et problem ?

gibson — 2. april 2005, 20:05

Tror ikke der er problemer med dit bundlag og lommer. Men min svigermor har et bundlag med hvidt sand. Det er så fint (mindre end 0.5 mm) og der kommer der lommer med dårligt vand.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Gunni — 3. april 2005, 17:05

Slet ikke flere bud ? selv ukvalificeret gæt er velkommende !!

Jeg syndtes at det er svært bare at se at de har det dårligt. er der nogle forslag til hvad jeg kan gøre ? jeg har skiftet vand hver dag siden den første viste dårlige tegn. men hvad kan jeg ellers gøre ?

Janne: Jeg syndtes faktisk at minst 1 af dem (de er svære at studere for tiden for de er blevet MEGET inaktive og sky) er noget sort i det især oppe ved hovet, men jeg syndtes ikke at der er nogle af de andre tegn som sygdommen skulle medføre har du nogle erfaring med den ?

Kan i andbefale mig at begynde at midicinere uden at vide precist hvad det er ? evt, noget universal medicin ? ligesom vi bruger pencilin ?

Janne — 3. april 2005, 17:22

Hvis det er Ichtyosporidium, er der ikke noget at gøre, andet end at holde øje med dem og fiske evt døde op hurtigst muligt; sygdommen smitter især ved, at fiskene æder andre fisk der er døde af sygdommen. Andre tegn er at fiskene kan få pletter med rejste skæl og sår, men de kan også bare "nøjes med" at tumle ukontrolleret rundt. Jeg var på et tidspunkt så uheldig at få en hel stime Blyantfisk, der led af sygdommen, og jeg valgte at aflive de 3, der ikke døde af sig selv, inden jeg fandt ud af hvad der var galt med dem. Jeg kan så se, at det har bredt sig til to andre fisk, men det ser ud til at de ikke har smittet videre. Det er nu adskillige måneder siden, at jeg aflivede de syge, og jeg håber på, at der ikke kommer flere tilfælde.

Mvh.
Janne

sjovpige — 3. april 2005, 17:48

Hmm, lyder sært. Mon det er dette: http://www.fishdoc.co.uk/FAQ.htm#equillibrium

Gunni — 13. april 2005, 16:32

Så er der lige en opdatering. til dem som måtte være interaseret. efter at have snakket lidt frem og tilbage med en gut i akvarieudstyr, blev vi enige om at prøve noget medicin som hedder "eSHa 2000" som er en meget bred spekteret medicin som hjælper mod mange ting. som div. svampe andgreb, finnerod, "svømme syge"(som mine nok hade) men også imod forskælige parasitter som blant andet kan side i gællerne, neon syge, og er også godt mod sår og den slags.. så jeg tænkte at det kunne da klare lidt af hvert :-)

Det er en 3 dages kur og der skal ikke flyttes pumpe eller noget så det er lige til.

Jeg tror at jeg er kommet af med min sygdom da jeg ikke har set nogle fisk opføre sig underligt. i de 4 dage der er gået efter kuren var slut. men desvære er mine
sidste 8 pansermaller blevet meget sky. nogle ideer om hvad jeg kan gøre mod det ?

Men tak til alle dem der prøvede at hjælpe i denne tråd....

Gunni — 13. april 2005, 21:00

det lyder precis som mine det du beskriver..... og kuren er ferdig og det ser ud til at være væk.

Jeg hade 10 og 2 er døde så der er en flok på 8 tilbage, det skulle jeg da mene var nok. da de flest andbefaler at man har minst 5-6 stk.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.