Zebraciclider i 160l. Kan der være andre fisk?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
aknot — 10. april 2005, 18:00
Egentligt kunne jeg godt tænke mig en anden art som kunne holde zebrabestanden nede(hvis de nu yngler). Allerhelst en stimefisk. Jeg har ikke kunne finde nogle arter i mine gamle bøger eller ved søgninger på net. Kender I evt nogle?
Troels K — 10. april 2005, 19:23
jeg har haft Zebra Cichlider i ½ år nu, og intet har jeg ku få til at gå sammen med dem..
-heller ikke engang cighlider fra egen slægt..
jeg fik så bare flere zebra cichlider..
-jeg havde 19 ialt, i mit 190 l akvarie, og det gik fint, du skal bare have en masse gemmesteder hvor de kan bygge "rede"..
Med venlig hilsen
Troels Kristensen
77142 — 10. april 2005, 20:13
Lige sådan nogle jeg mangler...
mvh
Jonas
aknot — 10. april 2005, 22:42
Troels: det var ærgeligt, jeg havde håbet der kunne være lidt flere fisk.
Troels K — 10. april 2005, 22:52
men nu har jeg fået nye fisk, i flotte og farverige farver..
det er noget andet end at kigge på de meget flotte, men lidt kedelige Zebra cichlider..
men bare vent til om et par uger, så tror jeg dine fisk vil stortrives i dit akv. -det ser rigtig godt ud, med masser planter og gemmesteder..
jeg har fået at vide at en zebra cichlide mindst skal have 10 liter, så en 17 stykker ville være fint i dit akv..
Med venlig hilsen
Troels Kristensen
Troels K — 10. april 2005, 22:55
så en 17 stykker ville være godt i dit akv.. 😉
17 fisk * 10 l = 170 l (hvis jeg skal skære det ud i pap) 😉
Med venlig hilsen
Troels Kristensen
Peter/Kbh — 11. april 2005, 10:36
numse-fisken — 11. april 2005, 13:25
ellers pisse flot akvarie.
Med venlig hilsen
Casper
aknot — 11. april 2005, 15:25
Jeg er kommet frem til at prøve(fra et tidl.indlæg i forum) evt øksefisk, eller som her foreslået tetra. Faktisk har en akv.bix tæt på mig nogle røde serpia(tror jeg de hed) fra netop mellemamerika. På cichlids.dk er jeg blevet foreslået andre cichlider fra samme art, jeg tror det var bla. rødstrubet og t-bånds cichlide.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.