Yngleakvarie filter??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

GronK — 16. april 2005, 17:56

Hej

JEg skal i morgen ned og købe et 25 L yngleakvarie. som skal erstatte min nuværende plastic balje..

MEn hvordan skal jeg gøre med filtrering?? Lige nu har jeg bare en luft sten til at ligge i min 7 liters plastic skuffe.. Men hvilken måde for filtrering kan jeg bruge hvis jeg gerne ville ha noget andet end den der luft sten..

Det skal helst ikke være såen at mine smu gubby og sugemalle unger bliver suget ind i den..

mvh Simon

Cipla — 16. april 2005, 18:03

Luftdrevet svampefilter, eller sådan en lille kasse med filtervat og grus eller andet substrat i. Det er godt til netop yngleakvarier, for de er ikke til farer for ungerne, giver ikke for kraftig cirkulation og ilter vandet effektivt.

Eller hvis du har grus i er bundfilter måske en mulighed?

/Lars

GronK — 16. april 2005, 18:10

oke.. Ville sådan en kunne gå?? sys ikke jeg kan se hvad det skal forstille men der står det er et luftfilter
http://www.avifauna.dk/product_info.php?cPath=838_4_908&products_id=5100

mvh Simon

AndreasDK — 16. april 2005, 18:14

Princippet er rigtigt nok, men den er frygtelig stor i et 25l.
Prøv at finde en mindre eller bundfilter, som Cipla er inde på.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

soffi — 16. april 2005, 19:07

Jeg har også sådan et biofoam filter i mit lille 28 ltr. med platy yngel det virker ganske godt, men den er lidt stor så den bliver nødt til at ligge lidt på skrå

laurav — 16. april 2005, 21:29

Jeg har også luftfiltre i mine to 20L akva. Jeg har blot sat mine filtre i før jeg har lagt grus i. På den måde er de ikke særlig synlige, da de er halvt begravet i gruset.
Synes de fungere udemærket.

Med venlig hilsen
Laura

Janne — 16. april 2005, 21:44

Luftdrevet svampefilter, eller sådan en lille kasse med filtervat og grus eller andet substrat i. Tak Cipla.
Jeg har serdeles god erfaring med luftdrevne filtre i små akvarier, både biofoam+andre og hjemmelavet.

Mvh.
Janne

jacker.dk — 17. april 2005, 06:26

Hej Simon
Du kan se lidt hjemmelavet luftfilter på min hjemmeside.
http://www.jkh-akvariefisk.dk/index-filer/Page7497.htm
http://www.jkh-akvariefisk.dk/index-filer/Page10688.htm
http://www.jkh-akvariefisk.dk/index-filer/Page8558.htm

Mvh. Jack

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.