Gødningskugler til sværdplanter?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
larza — 26. april 2005, 15:24
De andre planter klarer sig umiddelbart ganske udenmærket.
Mvh.
Lars Andersen
AndreasDK — 26. april 2005, 15:27
Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen
Søren — 26. april 2005, 15:38
kh Søren
AndreasDK — 26. april 2005, 15:43
http://www.akvariewest.dk/shop/Havedam_Godningskugler.html
Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen
Søren — 26. april 2005, 15:48
men rent Apropos.... kan godt se hvad du mener :-)
kh Søren
AndreasDK — 26. april 2005, 15:53
Der er børn her på siden!
Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen
Søren — 26. april 2005, 16:19
kh Søren
Aske_l — 26. april 2005, 17:43
http://www.jkh-akvariefisk.dk/index-filer/akv_tips.htm
Har ikke selv prøvet det, men jeg synes det lyder meget fornuftigt. Hvis man da lige skyller dem engang efter de har været nede i syren.... 🙂
Mvh. Aske Lassen
Søren — 26. april 2005, 18:02
Det kan slet ikke afgive det planterne har brug for / eller også er det planterne der ikke kan optage det de har brug for..... hmmm.... hvordan er det nu.... Eva ... hjæææælp :-p
kh Søren
Søren — 26. april 2005, 18:04
kh Søren
Ole Rasmussen — 26. april 2005, 18:31
Jerntriviol kan købes i plante skoler eller havecentre! Jernchelat ved jeg, man kan få hos garta!
Men gødningskugler godt nok! som sagt optager sværdplanter primært mest gødning gennem rødderne!
Med venlig hilsen
Ole Rasmussen
AndreasDK — 26. april 2005, 18:41
Derfor noterede jeg at der kunne være penge at spare hvis havedamspillerne, ligesom JBLs 7 kugler, ikke indeholder nitrat, nitrit (og fosfat?).
Jernvitriol er vist ret farligt at tilsætte for folk der ikke tilbereder og tester vandet, skulle jeg mene.
Ang. sømmene er det vist et eller andet med at der på den måde frigives FE4 mens planterne kun er istand til at optage FE3. BAH! Noget i den stil i hvert til fald! Gider ikke slå det efter lige nu.
Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen
Ole Rasmussen — 26. april 2005, 18:51
men jeg skulle da ikke mene at det er farligt at tilsætte jernvitriol...! men det kan jo være jeg tager fejl 😮)
Man skal jo bare lade være med at tilsætte så meget indtil, man har på fornemmelsen, hvor meget man skal tilsætte
Med venlig hilsen
Ole Rasmussen
Søren — 26. april 2005, 18:58
kh Søren
Lake — 26. april 2005, 19:05
(Varenr. 26-30)
Gødningskugler - et osmocotebaseret næringsmedie specielt udviklet til vandplanter - kan også anvendes til akvarieplanter.
Bør tilsættes ved hver udplantning, samt som ekstra næringsdepot i det tidlige forår. Indhold ca. 20 kugler (180 g).
Pris: DKK 45,00 Ex. Moms
(Lundhede)
Med venlig hilsen
Dane
vaeggemose — 26. april 2005, 20:39
Tonnys kugler, nu må I da lige styre jer.....he-he.
Hvorom er, så bruger jeg JBL kugler i bundlaget og har nul nitrat i vandet - og mine sværdplanter strutter af jern. Selvfølgelig skal de have næring i roden, her optages den jo. Men børneopsparingen, - den må I altså gemme til senere.
VH Michael
Søren — 26. april 2005, 21:13
kh Søren
larza — 26. april 2005, 21:30
Mvh.
Lars Andersen
vaeggemose — 27. april 2005, 15:53
VH Michael
Søren — 27. april 2005, 20:31
kh Søren
mohlin — 2. maj 2005, 10:49
At legge søm i vandet er meningsløst, planter kan ikke ta op den typen af jern. (som påpeget). Hvad før type gødning bruger du? Hvor meget? Hvor ofte? Har du CO2?
Jeg har lest någonstans at det er risikabelt at bruge jernvitriol, varfør eksperimentere og risikere fiskernes liv?
larza — 2. maj 2005, 12:23
Er der ellers nogen gode forslag til havd der mangler? De planter jeg har der vokser godt er: Pistia, Cryptoryconer, Anubias, Vallisneria og Javabregner. Stiller sværdplanter meget anderledes krav end disse planter.
Jeg har fået af vide at det kan være mine Ancistrus der spiser af badene, men jeg synes bare at det er mærkeligt at det kun er de blade de spiser...
Håber i kan hjælpe.
Mvh.
Lars Andersen
vaeggemose — 2. maj 2005, 16:30
Jernvitriol hedder også jern2sulfat og indeholder svovl. Det ville jeg ikke umiddelbart bruge i akvariet uden at kende doseringen, da de svovlholdige ioner vil opløses i vandet. Man kan bruge det mod mos i græsplænen, ved jeg. Nogle har gode erfaringer med Tropical Master Gro. Det eneste jeg bruger er "De 7 kugler " fra JBL, med gode resultater. Nogle sugemaller elsker at spise sværdplanter, i øvrigt.
CO2: Jeg har CarboPlus systemet, det er udmærket, planterne gror helt vildt, men systemet kræver lidt vedligeholdelse, pga galvanisk tæring og ophobning af kalk på elektroderne.
VH Michael
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.