nyt akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
thorelj — 26. april 2005, 15:54
jeg tænker på at købe et nyt akvarie. Men jeg tør ikke købe dem der bare er limet sammen og bagefter er der sat pyntelister på. jeg har hørt om for mange uheld (skiller sig som en lynlås der trækkes ned fra et hjørne)
mine akvarier er med "gammeldags stålramme" de var førhen samlet med kit. men er nu med silikone.
så kan jeg bedre sove om natten.
Mit spørgsmål : hvor kan jeg købe akvarier med fast ramme " ikke pynt" jeg har kigget lidt på AquaBase sølv aluminiums akvarie, men er det bygget på den gammeldagse måde?
Mvh Thore
Line — 26. april 2005, 16:30
Som lille anstöd til et par tanker - "ramme"-akvarier eksisterer slet ikke her. Om det er et 54 l eller over 1000 l - det er helglasakvarier uden rammer. Der er ej heller pyntelister på.
Det kan sagtens være rigtigt, hvad du der har hört, det ved jeg ikke - kender ikke den type du omtaler.
Hilsen
Line Sörensen
golfi — 26. april 2005, 16:43
Med venlig hilsen
Golfi
Steffen Kbh — 26. april 2005, 17:02
De "nye" aluminiums-rammer akvarier (Aquabase og Aqualine) svejser ikke sammen, men er mindst lige så holbare som de gamle. Designet er bare mere moderne.
Du kan roligt købe et nyt akvarie, eller måske et nyt brugt.
Vh.
Steffen Kbh
thorelj — 27. april 2005, 07:52
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.