Noooob spørgsmål omkring neon og maller

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

alfa028 — 11. maj 2005, 18:10

Noooob spørgsmål....hvis folk har 10 sec 
Okay jeg totalt noob med fisk og jeg ville høre om jeg kunne få nogle råd  omkring foder o.v.s jeg ved ikke rigtig hvor jeg skal starte så nu kan i lige få at vide hvad jeg har..
Jeg har lige købt det her 40 litters akvarie med en auquael 100 pumpe og et bundfilter der bliver drevet af en luft pumpe. Jeg har sort sten i akvariet med nogle planter og nogle konkyiler. Vandtempraturen ligger på 25 grader og det har stået i halvanden uge før jeg købte 10 rød neon og 2 Ancistrus maller.

Hvor meget tør foder skal jeg give dem hver dag. Kan ikke rigtig finde ud af det for hvis jeg kommer sådan cirka 2 25 øre størrelser fødder ligger det sig bare på bunden og ikke bliver spist... ?

Jeg har læst et sted at man skal give sine maller noget træ i akvariet men hvilket kan jeg bruge ganske almenlig egetræ f.eks. ?

Ville mit akvarie blive booket hvis jeg sætter flere fisk i og hvis jeg gør har i så nogle gode råd ?






AndreasDK — 11. maj 2005, 18:17

1:

Tag konkylierne op. De hører ikke til i et akvarie med de fisk.

2: Jeg kender ikke lige pumperne, men kan du ikke lige skrive hvor mange liter den luftpumpe er på? Umiddelbart vil jeg mene den indvendige er unødvendig, men mere information ville være dejligt.

3: Da akvariet er meget friskt og der er kommet en stor belastning meget pludseligt skal du fodre yderst sparsomt i de første par uger. Hold hele tiden fiskene en smule sultne.
Foderet må ikke ramme bunden - specielt ikke i et så friskt akvarie!

4: Du må aldeles ikke bruge træ fra skoven! Det er den sikre vej til døde fisk medmindre man er meget garvet akvarist. Køb det hos din dyrehandler og kog det i 10 minutter inden du smider det i akvariet.

5: Jeg mener ikke du bør sætte flere fisk ned i et så lille akvarie, men til gengæld vil en masse planter da ikke skade. Tag gerne de hurtigtvoksende. Du kan læse mere om planter her på siden og på www.tropica.dk

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Ubbe/Hellerup — 11. maj 2005, 18:17

mht til foder så synes jeg du skal fodre lidt men ofte, sådan så der ikke falder noget mad ned på bunden der kan ligge og blive dårligt, nu har du jo maller så du skal vel fodre sådan så de også får lidt så, men jeg synes at det klart er at fortrække at fodre mallerne med nogle malle piller.

grunden til at mallerne skal have træ at raspe på er for at de skal kunne fordøje maden ordenligt, du vil højest sansynligt ikke kunne bruge ganske almindeligt egetræ da det nok vil rådne, og desuden ville jeg ikke turde dette personligt. Du kan købe små trærødder i næsten alle akvarieforretningerne.

Du kan godt have lidt flere fisk i, da når man omtaler selskabsfisk siger at man kan 1 cm fisk pr liter vand. Men jo færre fisk, jo bedre. i grove træk 😉

Håber du kunne bruge det til noget, ellers spørger du bare, så må vi håbe nogen ser dit indlæg før det forsvinder alt for langt ned på listen hehe 😉

Mvh.
Andreas Ubbe Dall

AndreasDK — 11. maj 2005, 18:18

Så lige billedet - med tiden skal det nok blive et fint lille akvarie, men start med at fjerne konkylierne.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Ubbe/Hellerup — 11. maj 2005, 18:19

Nå der var han alligevel lidt hurtigere end mig, men sådan er det med andreas'er 😉

Mvh.
Andreas Ubbe Dall

AndreasDK — 11. maj 2005, 18:20

Jeg er en smule uenig med Ubbe, da du allerede har overskredet den nævnte tommelfingerregel en smule.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Ubbe/Hellerup — 11. maj 2005, 18:25

Jah mon dog, går ud fra det er en almindelig ancistrus malle, som har en max længde på 15 cm, men det tar flere år før de bliver det, så mit skud ville være den er 7 cm. og neon fiskene er vel 2-3 cm.

1 * 7 = 7
10 * 2,5 = 25
Ialt = 32

så er der vel "8 cm" overskud, men ved nærmere eftersyn skal du nok ikke proppe flere fisk i, men tror ikke det ville gå galt af at du gjorde det, og han havde ikke overskredet tommelfingerreglen.

Mvh.
Andreas Ubbe Dall

AndreasDK — 11. maj 2005, 18:49

Ubbe:

Det er fordi jeg altid regner med udvoksede fisk når jeg skal forklare den regel og så ser stykket sådan ud:

1 * 15 = 15
10* 5 = 50
Ialt = 65

Jeg tror heller ikke der ville komme massedød hvis der kom en enkelt fisk mere i men synes man skal vente med sådan noget til man har styr på fodermængder osv.
Det er altså også et ret friskt akvarium og belastningen er stor hvis alle de fisk kom i på en gang efter kun 1½ uge.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Ubbe/Hellerup — 11. maj 2005, 19:21

Ja ok, så kan jeg godt se det, men kan kun give dig ret, synes bestemt heller ikke der skal flere fisk i her lige i starten, du skal først have en god balance og bakterie kultur.

Mvh.
Andreas Ubbe Dall

lab — 11. maj 2005, 21:05

Jeg er nogenlunde enig med alt det ovenstående, men hvis du vil beholde konkylierne i, så gør da endelig det. Det gør ikke ondt på fiskene, højst i Andreas' øjne ;0) Og nu er det jo hjemme hos dig det står og ikke hos Andreas..

Mvh.
Lars

alfa028 — 11. maj 2005, 21:46

okay jeg kunne ikke finde ud af om det var nødvendigt at fjerne konkylierne men tak lab.... i har skulle alle været en mega hjælp 🙂 🙂 det er sku cool nok folk gider at hjælpe 🙂 takker 10oo gange 🙂 det er sku lidt svært at starte når man får 1000 ting at vide så takker her fra kalundborg 🙂

alfa028 — 11. maj 2005, 21:52

til AndreasDK pumpen er beregnet til et 100 litters 🙂 jeg syntes selv det passer fedt til mit akvarie med konkylier nok mest fordi de planter der passer til sådanne nogle er saltvands planter og det tør jeg ikke rigtig endnu hvis jeg skal være ærlig:(

alfa028 — 11. maj 2005, 22:31

forresten til Ubbe og så er fiskne ny indkøbt neonerne er 2 cm og mallerne er omring 3

Ubbe/Hellerup — 11. maj 2005, 22:37

Lab ved nu ikke helt, det er vel lidt ligesom lavasten, har en eller anden idé om at dine fisk let ville kunne komme sig til at skære sig på den når de "sover".

Mvh.
Andreas Ubbe Dall

Diana — 12. maj 2005, 08:28

Mht konkylien, så har min mallefar udset sig sådan en, og han har altid unger i den... De andre fisk har ingen ridser eller sår!

Mvh Diana

soffi — 12. maj 2005, 09:13

Claus, en noob=nybegynder

Mvh.
Svend

AndreasDK — 12. maj 2005, 11:05

Konkylierne må vel være med til at gøre vandet ekstra hårdt.
Det anbefales jo fx heller ikke at bruge sneglehuse til blødtvandsfisk.

Det slår dem ikke ihjel men modarbejder roden lidt. Om de kan opveje rodens effekt skal jeg lade være usagt.

alfa028: Står der ikke hvor mange liter den er på? At den passer til et 100l. siger ikke meget da der er forskel på hvor kraftig strøm fisk foretrækker.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

lab — 12. maj 2005, 20:09

Hverken konkylien eller træroden vil have nogen særlig stor effekt nogen af vejene...

Mvh.
Lars

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.